Wiadomości z Zabrza

Jakie nowe auta kupowali Zabrzanie i Polacy w 2016 roku? Będziecie zaskoczeni!

  • Dodano: 2017-01-13 12:30

426 383 nowych samochodów osobowych i dostawczych zarejestrowano w Polsce od 1 stycznia do 5 grudnia 2016 roku. To o 17% więcej niż w 2015 roku. Ile pojazdów jeździ po polskich drogach? Jakie są ulubione marki Polaków? Które modele królują w Zabrzu?


Źródło: PZMP, informacja prasowa z dn. 5 grudnia 2016


W samym listopadzie 2016 zarejestrowano w naszym kraju 42 165 nowych samochodów. 37 191 z nich stanowiły modele osobowe. Oznacza to wzrost ilości rejestracji o 19,3% w stosunku do tego samego okresu w 2015 roku. Co ciekawe, listopad od ponad 10 lat nie cieszył się tak wysokimi rezultatami w zakresie rejestracji nowych pojazdów.

Wzrosła popularność hybryd (8 557 szt. = wzrost 72,9% w stosunku do 2015 roku) oraz samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym plug-in (521 szt. = wzrost 70,8%). W listopadzie 2016 zarejestrowano 61 aut elektrycznych lub z napędem hybrydowym Plug-in (4x więcej niż w 2015 roku) oraz 875 samochodów hybrydowych (wzrost 84,6%). Wśród nabywców dominowali klienci instytucjonalni, jednak widać było wzmożoną aktywność klientów indywidualnych (31,5% puli rejestracji), będącą charakterystycznym trendem dla końcówki roku.



Źródło: PZMP, informacja prasowa z dn. 5 grudnia 2016


Skoda ulubioną marką Polaków
Skoda od lat cieszy się pozycją lidera wśród rejestrowanych w Polsce nowych samochodów. W listopadzie 2016 roku zarejestrowano aż 5 169 pojazdów osobowych czeskiej marki. II miejsce zajął Volkswagen z wynikiem 4 143 zarejestrowanych aut. W pierwszej piątce znalazły się również marki: Toyota, Opel i Ford.


Źródło: PZMP, informacja prasowa z dn. 5 grudnia 2016

W rankingu najczęściej rejestrowanych modeli w Polsce w 2016 roku, Skoda zajęła dwa pierwsze miejsca. Ulubionym modelem Polaków okazała się Octavia. Tuż za nią uplasowała się Fabia. Także polscy przedsiębiorcy postawili w ubiegłym roku na Skodę (Octavię oraz Fabię). Klienci indywidualni najchętniej wybierali Opla Astrę, Toyotę Yaris i Skodę Fabię.

Źródło: PZMP, informacja prasowa z dn. 5 grudnia 2016

Woj. śląskie na III pozycji

Po trzech kwartałach 2016 roku, woj. śląskie zajmowało III miejsce pod względem ilości samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy. W pierwszym kwartale ubiegłego roku mieszkańcy Śląska zarejestrowali 44 420 aut, w drugim - 50 962, a w trzecim - 45 800. W październiku i listopadzie dokonano 30 541 rejestracji. Jeśli okaże się, że w grudniu odnotowano podobny wynik, łącznie na śląskich drogach w 2016 roku przybyło ok. 187 000 pojazdów. W tej kategorii Ślązaków wyprzedzają tylko dwa województwa: mazowieckie i wielkopolskie. Warto dodać, że startujące w grudniu wyprzedaże roczników sprzyjają aktywności zakupowej. 


Źródło: CEPiK, Pojazdy zarejestrowane w 2016 r., raport z podziałem na województwa


Pod względem największej ilości rejestracji wszystkich samochodów osobowych w 2015 roku, woj. śląskie zajmowało II pozycję z wynikiem 1,8 miliona, ustępując tylko woj. mazowieckiemu, gdzie odnotowano 2,3 milionów rejestracji (Raport Branża Motoryzacyjna 2016, PZPM; dane za cały 2016 rok nie są jeszcze znane).
 

Jakie nowe auta królują w Zabrzu?

W okresie 1 stycznia-28 grudnia 2016, w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego w Zabrzu zarejestrowano łącznie 1743 nowe samochody. Zabrzanie najczęściej rejestrowali nowe Toyoty (235 rejestracji), Mercedesy (182 rejestracje) i Ople (163 rejestracje). Na dalszych miejscach znalazły się marki: Nissan, Renault, Kia, a także Skoda i Volkswagen, wiodące prym w innych, śląskich miejscowościach.

- Codziennie nasz salon i serwis odwiedzają klienci z różnych, śląskich miast, także z Zabrza - mówi Izabela Szyja, kierownik sprzedaży w salonie Skoda Noma Auto w Tarnowskich Górach – Od Zabrza naszą stację dealerską dzieli zaledwie 20 km, czyli ok. 30 minut jazdy – dodaje.

Skoda jest obecnie najczęściej rejestrowanym, nowym pojazdem w Polsce. – Ulubionymi modelami wśród klientów indywidualnych i biznesowych naszego salonu są Skoda Octavia i Fabia. Oba modele zostały w ostatnim czasie gruntownie odmłodzone. Rosnącą popularnością cieszy się Skoda Superb, na którą decydują się zarówno klienci oczekujący auta klasy premium, jak również osoby, które poszukują bezpiecznego, rodzinnego samochodu. Obecnie przyjmujemy zamówienia na najnowszego SUV-a Skody – Kodiaqa, którego premiera odbyła się jesienią ubiegłego roku. Popularna wśród mieszkańców Śląska jest także kompaktowa Skoda Citigo, idealnie sprawdzająca się w miejskiej dżungli – podsumowuje Izabela Szyja.
 


Źródło: PZPM/CEP, Raport Branża Motoryzacyjna 2016


Jak podaje Urząd Statystyczny w Katowicach (Statystyczne Vademecum Samorządowca 2016), na 1000 Zabrzan przypada obecnie 449 zarejestrowanych samochodów (ok. 0,45 auta na osobę). Dla porównania, dla całego województwa śląskiego jest to 525 pojazdów na 1000 osób, a dla całej Polski - 599 (o 35 więcej niż wynosi średnia europejska). Liczba ta od lat rośnie.
 

Źródło: http://salonynoma.pl/skoda-zabrze

Komentarze (2)    dodaj »

  • Rob

    Polacy kupują Skody bo są tanie. Nie stać nas na nowe auta z lepszym wyposażeniem.

  • kasia

    Tera zjest dbry czas bo pojawiły się wyprzedaże. Ja w w toyocie w piasecznie nówkę yariskę kupuję i już nie mogę się doczekać kiedy zamieszka w moim garazu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również