Wiadomości z Zabrza

Jak zachęcić dziecko do czytania? Weź udział w bezpłatnym seminarium!

 • Dodano: 2020-10-07 17:00

Dzieci są wspaniałymi czytelnikami, ale potrzebują dorosłych by ich odpowiednio poprowadzili. Jak to zrobić będą opowiadać eksperci podczas seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek”. 

Zapisy trwają. Nie zwlekaj i dołącz już dziś!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach filia w Zabrzu zapraszają nauczycieli-bibliotekarzy i nauczycieli-polonistów, pracujących we wszystkich typach szkół oraz bibliotekarzy z wszystkich typów bibliotek do wzięcia udziału w bezpłatnym seminarium, które jest realizowane w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: rozdanie czwarte”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Seminarium odbędzie się 22 października 2020 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu przy ul. 3 Maja 91A. Początek o godz. 10:00. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godz. 9:00.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Koszty dojazdu pozostają po stronie uczestnika. Liczba miejsc na seminarium jest ograniczona, zgłoszeń można dokonywać przez wysłanie zeskanowanych formularzy zgłoszeniowych na adres: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.

Zapisy prowadzone są do wyczerpania miejsc, o zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Po przesłaniu zgłoszeń uczestnicy seminarium otrzymają potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i zakwalifikowania się na seminarium.

Program seminarium: 

 • 9:00-10:00 - Rejestracja uczestników
 • 10:00-10:05 - Rozpoczęcie seminarium: powitanie gości i uczestników przez dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu Tomasza Iwasiów
 • 10:05-10:10 - Otwarcie seminarium przez dyrektora Biblioteki Śląskiej prof. Zbigniewa Kadłubka
 • 10:10-10:50 - Książki dla dzieci i młodzieży w epoce rewolucji cyfrowej: e-czytanie, e-booki, aplikacje książkowe
  • dr Michał Zając - Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. W latach 2012-2019 pełnił funkcję zastępcy kierownika studiów podyplomowych „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”. Jest członkiem Pracowni Interdyscyplinarnych Badań Książki obrazkowej przy Uniwersytecie Gdańskim. Działa w organizacjach pozarządowych związanych z książką, bibliotekami i ruchem wydawniczym: Fundacja Info XXI, Polskie Towarzystwo Bibliologiczne, Polska Sekcjia IBB.
 • 10:50-11:30 - Jak nie zwariować z lekturami szkolnymi? Dlaczego w szkole nie warto myśleć o kanonie literackim
  • dr Mikołaj Marcela - Nauczyciel akademicki i pisarz. Doktor nauk humanistycznych. Autor bestsellerowych poradników dla rodziców „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić,  żeby edukacja miała sens” i „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem” oraz vege kryminałów dla dzieci z serii „Best Seler”. Wicedyrektor kierunków: Sztuka pisania, Twórcze pisanie i marketing wydawniczy na Uniwersytecie Śląskim. Moderator procesu Design Thinking. Tutor w rozmaitych programach edukacyjnych.
 • 11:30-12:00 -  Przerwa kawowa
 • 12:00-12:40 - Współczesny kanon książkowy – perspektywa dorosłych, perspektywa dzieci i nastolatków
  • prof. Grzegorz Leszczyński - Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum, kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej na Wydziale Polonistyki UW. Ostatnio wydał m.in. monografię „Wielkie małe książki. Lektury dzieci. I nie tylko” oraz leksykon „Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze”.
 • 12:40-13:20 - W przystępny sposób o trudnych sprawach. Jak rozmawiać z dziećmi o problemach naszych czasów
  • Marcin Szczygielski - Autor książek dla dzieci i młodzieży, zdobywca prestiżowych nagród. Trzykrotnie zdobył Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Laureat Nagrody Dużego Dongaza za powieść „Za niebieskimi drzwiami” i Zielonej Gąski za „Czarownicę piętro niżej”. Tytuł Książki Roku PSIBBY otrzymały także „Klątwa dziewiątych urodzin” (2016) i „SerceNeftydy”(2017). Dwukrotny zwycięzca konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” (2018 i 2019).

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.