Wiadomości z Zabrza

Jak być bezpiecznym na drodze? Policjanci odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 14

  • Dodano: 2020-09-17 08:00, aktualizacja: 2020-09-15 13:34

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zabrzańskiej komendy odwiedzili uczniów szkoły podstawowej nr 14. Podczas spotkania mundurowi przypomnieli dzieciom o najważniejszych przepisach drogowych.

Bezpieczny start roku szkolnego

Dotychczas stałym elementem rozpoczęcia nowego roku szkolnego było zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie. W uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną podejmowane działania profilaktyczne dostosowywane są do aktualnych wytycznych sanitarnych.

Rodzicu, zapamiętaj!

Policja przypomina rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.