Więcej mieszkańców niż osób zameldowanych. Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR porównało dane z Narodowego Spisu Powszechnego i rejestru PESEL.
Większa liczba mieszkańców niż meldunków
Przeprowadzony w 2021 roku Narodowy Spis Powszechny przypisywał osoby do miejsca faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania. Zebrane dane pozwoliły na poznanie, ile tak naprawdę osób zamieszkuje w danej gminie. Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR porównało te dane z danymi zgromadzonymi w rejestrze PESEL. Jak się okazuje, mieszkańców Zabrza jest zdecydowanie więcej niż zameldowanych w naszym mieście osób.
Zdarza się, że ktoś zamieszkuje w innym mieście, niż jest zameldowany. Powodowane jest to często wygodą związaną ze szkołą lub pracą. Wynajęcie mieszkania w innym mieście jest łatwiejszą opcją niż codzienny dojazd, który czasami może trwać nawet kilka godzin. Duże dysproporcje pomiędzy osobami zamieszkującymi a zameldowanymi zaobserwować można w naszym województwie m.in. w Katowicach, Chorzowie czy Bytomiu. Jak sytuacja wygląda w Zabrzu? Według danych zgromadzonych w Narodowym Spisie Powszechnym w 2021 roku w Zabrzu zamieszkiwało 158 307 osób, natomiast według rejestru PESEL liczba osób zameldowanych to 148 430. Różnica wynosi blisko 10 tysięcy osób. Oznacza to, że ponad 6,2% mieszkańców nie jest zameldowanych w Zabrzu.
Liczba zameldowanych osób ma znaczenie przede wszystkim, jeśli chodzi o budżet miasta. PIT rozliczany jest w Urzędzie Skarbowym zgodnym z miejscem zameldowania, a nie faktycznego zamieszkania. Podatek PIT osób, które mieszkają w Zabrzu, ale zameldowane są w innym mieście, nie trafia do zabrzańskiego budżetu miasta.
Przygotowaną przez Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR interaktywną mapę z porównaniem danych z całej Polski znajdziecie TUTAJ.