Wiadomości z Zabrza

IKEA rozpoczyna budowę infrastruktury drogowej przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu

  • Dodano: 2020-12-11 13:45

Temat Ikei w Zabrzu powraca jak bumerang. Ostatecznie szwedzki koncern przystępuje do realizacji inwestycji. Drugi salon popularnego skandynawskiego giganta w województwie śląskim powstanie w Zabrzu przy DTŚ. 

IKEA rozpoczyna budowę infrastruktury drogowej przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu. Firma rozstrzygnęła przetarg na realizację zadania wartego ok. 50 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg "DROGOPOL-ZW" sp. z o.o., które zrealizowało w Zabrzu m.in. modernizację ul. Piłsudskiego.

Informacje o rozpoczęciu nowej inwestycji przez Ikeę przekazała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

- IKEA rozpoczyna budowę infrastruktury drogowej przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu. Firma rozstrzygnęła przetarg na realizację zadania wartego ok. 50 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg "DROGOPOL-ZW" sp. z o.o., które zrealizowało w Zabrzu m.in. modernizację ul. Piłsudskiego. Nowa infrastruktura usprawni komunikację poprzez połączenie północnej i południowej części Zaborza – wyjaśniła prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Prezydent Zabrza dodała także, że projekt zakłada również utworzenie bezpiecznego ronda. Okazuje się, że tym razem nie skończy się jedynie na projektach i obietnicach, ponieważ pierwsze prace już ruszyły. Wykonawca przejął plac budowy i rozpoczął prace przygotowawcze. Planowane zakończenie robót przypada na drugą połowę przyszłego roku.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia kolejnego, po Katowicach, sklepu Ikea w naszym województwie powstał już dawno. Początkowo zakładano, że zostanie zbudowany w Gliwicach, na terenie, na którym dziś znajduje się Europa Centralna. Jednakże działki sprzedano, a Ikea nie zdecydowała się na inwestycję w tym miejscu.

Spółka Ikea Centres wygrała przetarg na 25,7 ha gruntu w pobliżu dzielnicy Zaborze - przy granicy z Rudą Śląską - w czerwcu 2014 r. To teren po południowej stronie DTŚ, rozpościerający się między trasą a potokiem Czarniawka: w większości nieużytki, w części zlikwidowane ogródki działkowe, a w innej - częściowo zrekultywowane zwałowisko pogórnicze. W kolejnych miesiącach, na gruncie umowy, miasto wykonało niwelację nierówności.

Kolejne prace na obszarze, na którym zapowiedziano nowy kompleks, trwały w 2017 r. Na działce zlikwidowano m.in. kolizję linii wysokiego napięcia z planowanym obiektem. W tym czasie miały też trwać prace projektowe związane z rewitalizacją poprzemysłowego terenu i przekształceniem go w publicznie dostępną przestrzeń rozrywkowo-rekreacyjno-edukacyjną o powierzchni 5 ha.

Inwestor zapowiadał tam w poprzednich latach budowę tam m.in. ogrodu botanicznego, amfiteatru, sztucznej plaży i fontann, miejsc do grillowania, ścieżek rowerowych i biegowych, tras dla narciarzy biegowych czy ogrodzonych miejsc dla osób z psami. W kompleksie handlowym o powierzchni ok. 87 tys. m kw. znaleźć się miałoby ponad 130 lokali.

W grudniu 2018 r. zarządzający projektem sygnalizowali trwający przetarg na wykonawcę układu drogowego dla tego przedsięwzięcia. Miałby on zostać doprowadzony m.in. do obecnego węzła DTŚ na wysokości dzielnicy Zaborze. Zgodnie z umową z miastem inwestor został zobowiązany dobudować drogę równoległą do DTŚ, łączącą węzeł z pobliską ul. Lompy. W miejsca klasycznych skrzyżowań na górnym poziomie węzła w Zaborzu po obu stronach DTŚ uwzględniono ronda.

Warunki przetargu na sprzedaż terenu zastrzegły też m.in., że jego nabywca powinien zaprojektować i stworzyć rekreacyjny teren zielony w dolinie potoku Czarniawka, o powierzchni nie mniejszej niż 5 ha.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Johny

    Czy to nie jakaś bujda?/Oby nie! Przydałby sie taki market w Zabrzu!Ludzie mieliby prace i miejsce do zakupów,skończyłoby sie jeżdżenie do Katowic!czekamy na konkrety.Powinni ruszyć z kopyta!

  • Bogdan

    Będzie pięknie :-) Cieszę się!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.