Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Historia bez Cenzury w Sztolni Królowej Luizy!

  • Dodano: 2019-01-11 09:45

Ekipa HbC dotarła do Zabrza. Ostatni odcinek jednego z najpopularniejszych kanałów na Youtube był kręcony w Sztolni Królowa Luiza!

Kilkadziesiąt odcinków i jest! Załoga jednego z najpopularniejszych obecnie kanałów na polskim Youtube dotarła do Sztolni Królowa Luiza, by nakręcić odcinek o historii górnictwa na Śląsku. Film pt. „Pożary, śmierć i bogactwo” ukazał się na kanale Historia bez Cenzury w czwartkowe popołudnie, a jego popularność rośnie z każdą godziną – dziś zajmuje 14. miejsce na karcie NA CZASIE (to miernik popularności materiałów w serwisie Youtube). O czym opowiada i jak przedstawia górnictwo chłopak z Lublina, Wojtek Drewniak? Proszę bardzo, zachęcamy do zobaczenia materiału!

Kanał Historia bez Cenzury, prowadzony przez kilkuosobową grupę historyków z Lublina i pasjonatów historii przedstawia wydarzenia i postacie historyczne w przystępny, lekki i często ironiczny sposób. W ciągu kilku lat działalności zebrał ponad 870 tysięcy wiernych widzów w różnym wieku. Główny prowadzący, Wojtek Drewniak, historyk z Lublina jest częstym gościem festiwali nauki w wielu ośrodkach akademickich, prowadzi także prelekcje w szkołach ponadpodstawowych, wziął udział także w lokalnym wydarzeniu z cyklu TED. Odcinki Historii bez Cenzury z założenia mają przekazywać wiedzę pozbawioną sztywnych ram podręcznikowych, często również bez podawania dat (co sami twórcy kanału uznają za zmorę szkolnej edukacji historycznej), za to przedstawiają wydarzenia i postacie bliżej naszemu dzisiejszemu rozumieniu historii. Dużo w HbC elementów popkultury, odnośników do seriali historycznych i fantasy.

Ekipa HbC współpracuje z instytucjami kultury w całej Polsce i poprzez swoje materiały promuje pod kątem turystyki historycznej miasta, zamki i pałace, muzea, centra historyczne. Nie inaczej jest z Królową Luizą - Wojtek Drewniak zachęca widzów do odwiedzin zabrzańskiej Sztolni.

Warto jednak zauważyć – jak zresztą sami twórcy w intro do każdego odcinka – że program „zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe”. Nie przeszkadza to jednak wielu nauczycielom w oglądaniu kanału na lekcjach historii w wielu szkołach, o czym informują widzowie w komentarzach pod poszczególnymi odcinkami.

Jak się Wam podoba? Czekamy na komentarze!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.