Wiadomości z Zabrza

Funkcjonariusze Służby Więziennej walczą o życie kilkumiesięcznej Oliwki chorej na SMA

  • Dodano: 2020-10-05 11:00

Oliwka Z Boguchwałowic ma zaledwie kilka miesięcy, a już walczy o życie, musi  pokonać SMokA – czyli rdzeniowy zanik mięśni. W tej nierównej walce pomaga jej wielu ludzi o dobrych sercach. Do rycerzy Oliwii dołączyli także funkcjonariusze i osadzeni z Zakładu Karnego w Zabrzu, Wojkowicach i Cieszynie.

Dary dla księżniczki

W dniu 1 października delegacja funkcjonariuszy Służby Więziennej spotkała się z ojcem Oliwki i  przedstawicielami Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia, aby przekazać dary dla księżniczki Oliwii, które pomogą jej w walce z ciężką chorobą – SMA typu 1.

Przekazaliśmy rękodzieło wykonane przez skazanych podczas zajęć kulturalno - oświatowych oraz programów resocjalizacji, które będzie można wylicytować na aukcjach, plastikowe nakrętki oraz pieniądze – informuje ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu - Na tym oczywiście nie poprzestajemy. Będziemy cały czas włączać się w różne inicjatywy np. zbiórkę książek - dodaje.

Oliwka potrzebuje całej armii, aby zebrać ponad 9 milionów złotych na terapię genową, czyli jednorazowy wlew dożylny leku, który powoduje, że organizm będzie w stanie produkować sam białko odpowiedzialne za neurony ruchowe. 

Wyrok – SMA

Oliwka urodziła się 4 czerwca 2020 roku. Po miesiącu rodzice zorientowali się, że coś jest nie tak – dziewczynka była mało ruchliwa, nie miała siły, nóżki uniesione do góry bezwładnie opadały. Po przeprowadzeniu badań postawiono diagnozę, która brzmiała jak wyrok – SMA typu 1, czyli najgorsza postać rdzeniowego zaniku mięśni. Bez leczenia dziecku może być ciężko dożyć do drugiego roku życia.

- Córeczka jeszcze ma siłę się uśmiechać. Sama oddycha i je, jednak coraz mniej się rusza. Każdy dzień ma znaczenie. Największą szansą dla Oliwki jest najdroższe leczenie świata, od niedawna dostępne w Polsce, ale niestety nie jest refundowane. Zaczynamy walkę o cud - o terapię genową. Musimy wierzyć, że się uda. Potrzebujemy całej armii dobrych aniołów, które zechcą uratować naszą córeczkę - apelują Agnieszka i Łukasz Hyla, rodzice Oliwki.

Pomagając innym - pomagamy  sobie

Funkcjonariusze Służby Więziennej już nie raz udowodnili, że mają wielka serca i chętnie pomagają innym. Niedawno wzięli udział w akcji #GaszynChallenge. Zabrane pieniądze trafiły na konto Sandry, która również zmaga się z SMA. Współpracują także ze Stowarzyszeniem ,,Dom Aniołów Stróżów" z Katowic oraz Fundacją ,,Dobra Akcja" z Gliwic.

- Warto zaznaczyć, że nie tylko sami bierzemy udział w różnych akcjach charytatywnych, ale także  zachęcamy osadzonych do pomagania innym. W ten sposób oddziałujemy poprzez przykład własny i kształtujemy u skazanych postawy prospołeczne, empatię i bezinteresowność oraz wrażliwość na krzywdę innych.  Uświadamiamy im, że każdy może pomagać, że  każdy ma coś do zaoferowania innym. Nie muszą to być pieniądze, może to być np. poświęcenie mu czasu, rozmowa bądź też własnoręcznie wykonane ozdoby. Korzyść z tego rodzaju oddziaływań jest obopólna – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy  Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.

Ty też możesz pomóc, zostań rycerzem Oliwii -  dołącz do grupy na Facebooku: Rycerze Oliwii z SMA.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.