Już 23 marca w Zabrzu odbędzie się kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej! Zachęcamy do udziału!
Zabrzanie mają do wyboru 2 trasy:
- Trasa czarna św. kamila - 40 km
- Trasa srebrna św. Judy Tadeusza - 31 km
Zabrzańska trasa czarna św. Kamila jest nawiązaniem do dwóch istniejących szlaków: błękitnego na około Zabrza i rzymskiego „sette chiese”.
Prowadzi ona często tymi samymi ścieżkami, co pierwszy z nich i znajduje się przy niej tyle samo (sette – 7) kościołów, co na drugim. Technicznie wymagająca z racji 336 m przewyższeń i stanowiących 25% długości odcinków błotnistych, jest jednak poprowadzona głównie asfaltem a w wielu miejscach przecina także trasy komunikacji publicznej. Choć wygląda ta miejską, to sporo odcinków przebiega w oddaleniu od zabudowań i nietrudno się na niej wyciszyć. W trakcie marszu wielokrotnie będzie trzeba wykonywać szybkie sekwencje manewrów, dlatego prosimy o uważne czytanie opisu trasy przed wyruszeniem z każdej stacji. Przy poszczególnych odcinkach trasy podana jest liczba przebytych kilometrów od kościoła św. Kamila. Ponadto w przebiegu opisu trasy, wskazane są miejsca, w których należy rozpocząć rozważanie kolejnej stacji Drogi Krzyżowej. Zgodnie z ideą EDK, poszczególne rejony nie organizują Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, a jedynie mszę świętą oraz propagują ideę. Na trasę Ekstremalnej każdy z uczestników wyrusza na własną odpowiedzialność, dlatego bardzo prosimy, aby dobrze przygotować się do przejścia. Obowiązkowo należy zabrać ze sobą:- termos z gorącym napojem,- suchy prowiant,- słodycze (rezerwa energetyczna),- wodę,- naładowany telefon komórkowy,- latarkę (sugerujemy latarkę czołową) i komplet zapasowych baterii (sugerujemy zabranie dwóch kompletów),- elementy odblaskowe lub/i kamizelkę odblaskową,- podręczną apteczkę, ewentualne przyjmowane leki, Ponadto, każdy jest zobowiązany do zabezpieczenia we własnym zakresie ewentualnego powrotu z trasy w razie nieprzewidzianych okoliczności (zmęczenie, stan nagły), dlatego zachęcamy, aby przed wyruszeniem poinformować rodzinę lub znajomych o naszym wyjściu na trasę i poprosić, aby ktoś był "pod telefonem" i w razie możliwości mógł po nas przyjechać. Każdy uczestnik zabezpiecza sobie dojazd i powrót we własnym zakresie.
Za kilka dni zabrzańska Ekstremalna Droga Krzyżowa, dlatego przesyłamy bardzo ważne informacje i wskazówki.
1. Przypominamy że ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest samotne w ciszy przejście trasy , rozważając stację po stacji. Dopuszczane jest przejście trasy EDK w grupach – ale nie większych niż 10 osób ( przepisy o ruchu drogowym), i z zachowaniem ciszy aby każdy mógł pozostać sam na sam z Bogiem i rozważaniami Drogi Krzyżowej
2. Przypominamy że idziemy wieczorem i w nocy, tak więc należy iść bezpiecznie – tam gdzie są – chodnikami, przechodzić przejściami dla pieszych, stosować się do świateł, przestrzegać przepisów o ruchu drogowym …
3. Każdy uczestnik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powinien mieć własny krzyż – może to być krzyż przymocowany do plecaka, choć są też osoby które idą z dużym krzyżem, który służy również jako laska. Niektórzy strugają i zbijają sami krzyż, niektórzy biorą krzyż z domu. Jest t u pełna dowolność ale warto mieć ze go ze sobą aby był świadkiem waszej drogi.
4. Przypominamy, że każdy idzie na własną odpowiedzialność . dlatego ważne jest aby na wszelki wypadek rodzina, osoby najbliższe wiedziały o tym fakcie, a Wy abyście mieli naładowane sprawne telefony komórkowe, jeśli ktoś posiada to w zapasie warto mieć power bank
5. Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie zawody – kto przejdzie pierwszy , kto przejdzie najszybciej , kto ile kilometrów przejdzie– jest to indywidualna droga każdego , nawet jeśli nie dojdzie się do końca to także nic się nie stanie. Ważna jest kwestia decyzji i podjęcie próby. Potem jest wszystko w rękach Pana Boga.
6. Telefony komórkowe – a raczej smartfony, jeśli posiadacie są przydatne aby wgrać sobie oprogramowanie ze śladem wybranej przez Was trasy – takim oprogramowaniem może być np.: MyTrails lub każde inne do którego można wgrać ślad GPS z trasą – ślad GPS można pobrać ze strony www.edk.org.pl
7. Każdy otrzyma po eucharystii pakiet uczestnika EDK – w skład tego pakietu wchodzi książeczka z rozważaniem tegorocznej drogi krzyżowej, wydrukowany opis trasy – punkt po punkcie, stacja po stacji, odblaskową opaskę którą należy dla bezpieczeństwa założyć oraz znaczek EDK. Pakiety będą rozdawane w budynku kościoła św. Kamila. Prosimy o wsparcie finansowe abyśmy mogli zapłacić za otrzymane zestawy – podczas eucharystii taca będzie przeznaczona na ten cel.
8. Wydrukowane i rozdane opisy tras są wystarczające aby nie pogubić się na trasie, ale aby jeszcze ułatwić bezpieczne przejście, w odcinkach mniej charakterystycznych, gdzie istnieje niebezpieczeństwo odejścia od trasy EDK, będą miejsca dodatkowo oznaczone– mogą to być tabliczki -drogowskazy, pomalowane farbą słupy, kamienie lub oznaczone taśmą drzewa.
9. Bezwzględnie zalecamy aby być wyposażonym w :
- oświetlenie – latarkę czołówkę i dodatkową latarkę
- dobre odpowiednie obuwie
- odpowiednie ubranie – również przeciwdeszczowe, czapki i rękawiczki również mogą się przydać , w nocy temperatura może być bardzo niska a osłabiony drogą organizm będzie wymagał dogrzania…
- jedzenie i picie -także termos z gorącym napojem ,kanapki , inne napoje, może batony energetyczne …
- dobrym pomysłem będzie wzięcie ze sobą kijków do tzw. Nordic walking
10. Są wytyczone dwie trasy – obie rozpoczynają się mszą świętą o godzinie 19.00 w kościele św. Kamila ul. Pawła Dubiela 10 , trasa czarna EDK św. Kamila o długości ok. 42 km kończy się również przy kościele św. Kamila, trasa srebrna św. Judy Tadeusza o długości ok. 31 km, kończy się przy kościele św. Anny. Stąd też osoby, które docierają do punktu startu samochodem a idą trasą srebrną powinny podjąć decyzję gdzie pozostawić auto- czy przy kościele św. Kamila czy przy kościele św. Anny- aby po zakończeniu drogi było bliżej do samochodu.
11. Ekstremalna Droga Krzyżowa nie ma wspólnego zakończenia, po dojściu do ostatniej stacji i rozważaniu jej, każdy powraca samodzielnie do domu.
Do zobaczenia 23 marca.
Wybierz trasę:
https://www.edk.org.pl/trasy.html
Więcej: