Wiadomości z Zabrza

EDK ponownie w Zabrzu!

  • Dodano: 2018-03-20 15:45

Już 23 marca w Zabrzu odbędzie się kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej! Zachęcamy do udziału!

Zabrzanie mają do wyboru 2 trasy:

  • Trasa czarna św. kamila - 40 km
  • Trasa srebrna św. Judy Tadeusza - 31 km

Zabrzańska trasa czarna św. Kamila  jest nawiązaniem do dwóch istniejących szlaków: błękitnego na około Zabrza i rzymskiego „sette chiese”.

Prowadzi ona często tymi samymi ścieżkami, co pierwszy z nich i znajduje się przy niej tyle samo (sette – 7) kościołów, co na drugim. Technicznie wymagająca z racji 336 m przewyższeń i stanowiących 25% długości odcinków błotnistych, jest jednak poprowadzona głównie asfaltem a w wielu miejscach przecina także trasy komunikacji publicznej. Choć wygląda ta miejską, to sporo odcinków przebiega w oddaleniu od zabudowań i nietrudno się na niej wyciszyć. W trakcie marszu wielokrotnie będzie trzeba wykonywać szybkie sekwencje manewrów, dlatego prosimy o uważne czytanie opisu trasy przed wyruszeniem z każdej stacji. Przy poszczególnych odcinkach trasy podana jest liczba przebytych kilometrów od kościoła św. Kamila. Ponadto w przebiegu opisu trasy, wskazane są miejsca, w których należy rozpocząć rozważanie kolejnej stacji Drogi Krzyżowej. Zgodnie z ideą EDK, poszczególne rejony nie organizują Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, a jedynie mszę świętą oraz propagują ideę. Na trasę Ekstremalnej każdy z uczestników wyrusza na własną odpowiedzialność, dlatego bardzo prosimy, aby dobrze przygotować się do przejścia. Obowiązkowo należy zabrać ze sobą:- termos z gorącym napojem,- suchy prowiant,- słodycze (rezerwa energetyczna),- wodę,- naładowany telefon komórkowy,- latarkę (sugerujemy latarkę czołową) i komplet zapasowych baterii (sugerujemy zabranie dwóch kompletów),- elementy odblaskowe lub/i kamizelkę odblaskową,- podręczną apteczkę, ewentualne przyjmowane leki, Ponadto, każdy jest zobowiązany do zabezpieczenia we własnym zakresie ewentualnego powrotu z trasy w razie nieprzewidzianych okoliczności (zmęczenie, stan nagły), dlatego zachęcamy, aby przed wyruszeniem poinformować rodzinę lub znajomych o naszym wyjściu na trasę i poprosić, aby ktoś był "pod telefonem" i w razie możliwości mógł po nas przyjechać. Każdy uczestnik zabezpiecza sobie dojazd i powrót we własnym zakresie.

Za kilka dni zabrzańska Ekstremalna Droga Krzyżowa, dlatego przesyłamy bardzo ważne informacje i wskazówki.
1. Przypominamy że ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest samotne w ciszy przejście trasy , rozważając stację po stacji. Dopuszczane jest przejście trasy EDK w grupach – ale nie większych niż 10 osób ( przepisy o ruchu drogowym), i z zachowaniem ciszy aby każdy mógł pozostać sam na sam z Bogiem i rozważaniami Drogi Krzyżowej
2. Przypominamy że idziemy wieczorem i w nocy, tak więc należy iść bezpiecznie – tam gdzie są – chodnikami, przechodzić przejściami dla pieszych, stosować się do świateł, przestrzegać przepisów o ruchu drogowym …
3. Każdy uczestnik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powinien mieć własny krzyż – może to być krzyż przymocowany do plecaka, choć są też osoby które idą z dużym krzyżem, który służy również jako laska. Niektórzy strugają i zbijają sami krzyż, niektórzy biorą krzyż z domu. Jest t u pełna dowolność ale warto mieć ze go ze sobą aby był świadkiem waszej drogi.
4. Przypominamy, że każdy idzie na własną odpowiedzialność . dlatego ważne jest aby na wszelki wypadek rodzina, osoby najbliższe wiedziały o tym fakcie, a Wy abyście mieli naładowane sprawne telefony komórkowe, jeśli ktoś posiada to w zapasie warto mieć power bank
5. Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie zawody – kto przejdzie pierwszy , kto przejdzie najszybciej , kto ile kilometrów przejdzie– jest to indywidualna droga każdego , nawet jeśli nie dojdzie się do końca to także nic się nie stanie. Ważna jest kwestia decyzji i podjęcie próby. Potem jest wszystko w rękach Pana Boga.
6. Telefony komórkowe – a raczej smartfony, jeśli posiadacie są przydatne aby wgrać sobie oprogramowanie ze śladem wybranej przez Was trasy – takim oprogramowaniem może być np.: MyTrails lub każde inne do którego można wgrać ślad GPS z trasą – ślad GPS można pobrać ze strony www.edk.org.pl
7. Każdy otrzyma po eucharystii pakiet uczestnika EDK – w skład tego pakietu wchodzi książeczka z rozważaniem tegorocznej drogi krzyżowej, wydrukowany opis trasy – punkt po punkcie, stacja po stacji, odblaskową opaskę którą należy dla bezpieczeństwa założyć oraz znaczek EDK. Pakiety będą rozdawane w budynku kościoła św. Kamila. Prosimy o wsparcie finansowe abyśmy mogli zapłacić za otrzymane zestawy – podczas eucharystii taca będzie przeznaczona na ten cel.
8. Wydrukowane i rozdane opisy tras są wystarczające aby nie pogubić się na trasie, ale aby jeszcze ułatwić bezpieczne przejście, w odcinkach mniej charakterystycznych, gdzie istnieje niebezpieczeństwo odejścia od trasy EDK, będą miejsca dodatkowo oznaczone– mogą to być tabliczki -drogowskazy, pomalowane farbą słupy, kamienie lub oznaczone taśmą drzewa.
9. Bezwzględnie zalecamy aby być wyposażonym w :
- oświetlenie – latarkę czołówkę i dodatkową latarkę
- dobre odpowiednie obuwie
- odpowiednie ubranie – również przeciwdeszczowe, czapki i rękawiczki również mogą się przydać , w nocy temperatura może być bardzo niska a osłabiony drogą organizm będzie wymagał dogrzania…
- jedzenie i picie -także termos z gorącym napojem ,kanapki , inne napoje, może batony energetyczne …
- dobrym pomysłem będzie wzięcie ze sobą kijków do tzw. Nordic walking
10. Są wytyczone dwie trasy – obie rozpoczynają się mszą świętą o godzinie 19.00 w kościele św. Kamila ul. Pawła Dubiela 10 , trasa czarna EDK św. Kamila o długości ok. 42 km kończy się również przy kościele św. Kamila, trasa srebrna św. Judy Tadeusza o długości ok. 31 km, kończy się przy kościele św. Anny. Stąd też osoby, które docierają do punktu startu samochodem a idą trasą srebrną powinny podjąć decyzję gdzie pozostawić auto- czy przy kościele św. Kamila czy przy kościele św. Anny- aby po zakończeniu drogi było bliżej do samochodu.

11. Ekstremalna Droga Krzyżowa nie ma wspólnego zakończenia, po dojściu do ostatniej stacji i rozważaniu jej, każdy powraca samodzielnie do domu.


Do zobaczenia 23 marca.

Wybierz trasę:

https://www.edk.org.pl/trasy.html

Więcej:

https://pl-pl.facebook.com/EDKZabrze/

EDK ponownie w Zabrzu!

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Slavo

    Nie rozumiem. Spotkanie 23 a zalecają iść samemu?nie ogarniam dzisiejszego kościoła.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.