Wiadomości z Zabrza

Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Zakładzie Karnym w Zabrzu

  • Dodano: 2020-07-28 17:30

Edukujemy i uświadamiamy skazanych kierowców, by na drogach było bezpieczniej

Sprawcy przestępstw drogowych to liczna grupa skazanych odbywających karę w zabrzańskiej jednostce. Funkcjonariusze Służby Więziennej przez cały rok, nie tylko z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy, prowadzą programy readaptacji społecznej i zajęcia edukacyjne mające na celu uświadomienie zwłaszcza tzw. ,, pijanym kierowcom” jak duże zagrożenie stanowią na drodze dla innych, ale także dla siebie.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

W tym roku, w dniu 25 lipca, już po raz 15. obchodzimy  Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święto to przypada w imieniny patrona wszystkich kierowców -  św. Krzysztofa, Powstało ono z  inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Kierowców oraz Krzysztofa Hołowczyca, kierowcy rajdowego i założyciela fundacji "Kierowca Bezpieczny". Ideą tego święta jest uświadamianie kierowcom, jak ważne jest zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego podczas jazdy na co dzień, a nie tylko od święta.

...zbyt szybka jazda, brawura, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu...

Przyczyn wypadków drogowych jest wiele: zbyt szybka jazda, nie zachowanie odpowiedniej odległości, niestosowanie się do znaków, ale duża część to również jazda pod wpływem alkoholu lub innych  środków odurzających. Odpowiedzialny kierowca nie tylko przestrzega, przepisów, znaków drogowych, ale także nie prowadzi auta po spożyciu alkoholu.

Wielu skazanych niestety tych zasad nie przestrzega i dlatego teraz odbywają karę pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu lub spowodowanie wypadku drogowego - podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. Dlatego kadra penitencjarna, czyli wychowawcy i psycholodzy przez cały rok prowadzą liczne oddziaływania, które uczą skazanych kierowców zasad bezpiecznej jazdy oraz prowadzą do internalizacji zasady piłeś – nie jedź. 25 lipca, czyli Dzień Bezpiecznego Kierowcy jest doskonałą okazją, aby uzmysłowić osadzonym kierowcom jak ważne jest właściwe zachowanie na drodze i stosowanie się do obowiązujących przepisów – dodaje.

Edukacja skazanych kierowców

Przez kilka dni wychowawcy z Zakładu Karnego w Zabrzu realizowali zajęcia  edukacyjne podczas, których uświadamiali  skazanym jak niezwykle ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów, a także zachowanie na drodze rozwagi i zdrowego rozsądku. Podczas zajęć funkcjonariusze zachęcali  do refleksji nad kulturą jazdy, gdyż  zachowanie kierowców nacechowane jest coraz większą agresją. Efektem końcowym zajęć jest wspólnie stworzony dekalog bezpiecznego kierowcy.

Droga to nie miejsce na brawurę, bo to zazwyczaj kończy się źle nie tylko dla ofiary wypadku i jego sprawcy, ale także ich bliskich. Skazani niestety zdają sobie z tego sprawę zbyt późno, gdy  odbywają karę. Czasami, aby uniknąć tragicznego w skutkach wypadku wystarczyło zdjąć nogę z gazu, dostosować prędkość do panujących warunków na drodze, zamówić taksówkę zamiast wracać samochodem pod wpływem alkoholu czy też ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Niestety czasu już się nie da cofnąć. Ważne jest, aby po opuszczeniu zakładu karnego nie popełnili ponownie tego samego błędu, dlatego tak istotne jest prowadzenie zajęć edukacyjnych dla skazanych za przestępstwa drogowe” - wyjaśnia wychowawca z Zakładu Karnego w Zabrzu.

Świat w alkogoglach

Podczas zajęć osadzeni kierowcy dzięki założeniu alkogogli mogli przekonać się jak alkohol wpływa na nasz organizm. Alkogogle to  specjalne okulary, które sprawiają, że świat wygląda podobnie, jak po spożyciu alkoholu. Założenie okularów skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Wykonywane ćwiczenia uświadomiły im, jak trudno wykonywać zwykłe czynności pod wpływem  alkoholu np. złapać piłkę, przejść po linii prostej, nie mówiąc już o tak skomplikowanej, wymagającej skupienia i doskonałej koordynacji ręka - oko czynności jak prowadzenie samochodu.

Bezpieczny kierowca, czyli kto?

Pod nadzorem wychowawców w pawilonach mieszkalnych osadzeni zrobili gazetki dotyczące Dnia Bezpiecznego Kierowcy. Znalazły się tam różne ciekawostki ze świata motoryzacji, ale przed wszystkim zasady bezpiecznego kierowcy m.in. : Jestem TRZEŹWY i wypoczęty gdy  prowadzę, jeżdżę z dozwoloną PRĘDKOŚCIĄ, dostosowuję prędkość do warunków panujących na drodze, tworzę, ,,korytarz życia”, zapinam pasy bezpieczeństwa i przypominam o nich pasażerom, jestem skupiony i nie korzystam z telefonu komórkowego.

,,Hiob” czyli zajęcia dla  jeżdżących na tzw. ,,podwójnym gazie”

Przez cały rok psycholodzy realizuja program dla sprawców prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu ,,Hiob”.  Ma on na celu profilaktykę podejmowania zachowań ryzykownych i społecznie niepożądanych, takich jak  jazda na ,,podwójnym gazie.  W tym roku w zabrzańskiej jednostce odbyły się już 3 edycje, w których wzięło udział 30 skazanych. Kolejna edycja rusza w sierpniu br.

Czy jest bezpiecznie?

Statystki KGP nie napawają optymizmem, pomimo licznych, kontroli,  kampanii społecznych mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach wciąż codziennie dochodzi do kilkudziesięciu wypadków i zatrzymuje się setki pijanych kierowców. W ostatnim tygodniu doszło do ponad 500 wypadków i zatrzymano ponad 1700 nietrzeźwych kierowców.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy to dobry czas, aby zmienić choć cześć negatywnych zachowań, jakie obecne są na naszych drogach. Zacznijmy od swoich ,, drogowych grzechów”.  Dzięki temu każdy z nas będzie mógł stać się lepszym i bardziej bezpiecznym kierowcą.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również