Wiadomości z Zabrza

Dozór za groźby, naruszenie miru domowego i łamanie zakazu kontaktowania się

  • Dodano: 2022-03-24 14:30

Zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i kontaktowania się z nią nie przeszkadzał 30-latkowi, który groził pozbawieniem życia swojej byłej partnerce i nachodził ją w jej mieszkaniu. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z Komisariatu I Policji w Zabrzu. Teraz będzie odpowiadał za groźby, złamanie zakazu sądowego, oraz naruszenie miru domowego. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi

Mundurowi z Komisariatu I Policji w Zabrzu zostali powiadomieni o groźbach karalnych pod adresem 31-letniej mieszkanki Zabrza w miniony poniedziałek. Jak ustalili policjanci, mężczyzna trzykrotnie w ostatnim czasie nachodził pokrzywdzoną w jej mieszkaniu. Ponadto groził jej przez telefon pozbawieniem życia i zdrowia. Wszystko to pomimo wcześniejszego orzeczonego zakazu kontaktowania się.

Policjanci z Referatu Kryminalnego zgromadzili materiał dowodowy, aby przedstawić mężczyźnie zarzuty za groźby karalne, naruszenie miru domowego i łamanie zakazu kontaktowania się. Prokurator zastosował wobec zatrzymanego dozór policyjny. Teraz 30-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności a do czasu zakończenia postępowania będzie musiał zgłaszać się 3 razy w tygodniu na komisariat policji.

Między ludźmi często dochodzi do konfliktów

Gdy eskalują, zaczynają się problemy. Jedną z form, jaką może przybrać wrogość, jest groźba karalna, wyrażona w dowolny sposób: słowem, pismem, gestem. Warto wiedzieć, że przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Niniejsze skrótowe wyjaśnienie powstało, aby podpowiedzieć osobom czującym się zagrożonymi groźbami, że nikt nie powinien tkwić w strachu, a organy ścigania służą pomocą w tego typu sytuacjach.

Policja – bez inicjatywy ze strony zagrożonego – nie może wszcząć postępowania. Zgodnie z kodeksowym zapisem, odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa, czyli niejako zapowiada popełnienie przestępstwa, a nie wykroczenia (np. grozi przecięcia opony w rowerze – o wartości poniżej 500 zł).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również