Wiadomości z Zabrza

Boisko piłkarskie w Mikulczycach coraz bliżej. To projekt Budżetu Obywatelskiego

  • Dodano: 2019-07-17 08:15, aktualizacja: 2019-07-17 08:20

UM Zabrze szuka wykonawcy jednego ze zwycięskich pomysłów BO z 2018 roku. Wkrótce dzieciaki z Mikulczyc zyskają nowoczesne boisko do gry w piłkę.

Budowa ogólnodostępnego boiska piłkarskiego z nową nawierzchnią typu sztuczna trawa na terenie obecnego dzikiego boiska w Mikulczycach wraz z infrastrukturą towarzyszącą to jeden z 23 zwycięskich projektów czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego w Zabrzu. Na pomysł przekształcenia dzikiego boiska blisko torów kolejowych w parku przy ul. Gabrieli Zapolskiej zagłosowało łącznie 1710 osób. Zgłoszony pomysł to tzw. projekt dwuletni, na który miasto zamierza przeznaczyć łącznie (z budżetów 2018 i 2019 roku) 500 tys. złotych. Tego typu inicjatywy mogą być dodatkowo finansowane a conto kolejnej edycji BO.

W głosowaniu, które odbyło się w dniach 16 listopada – 1 grudnia 2017 r., w ramach czwartej edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego, wzięło udział przeszło 20 tys. mieszkańców Zabrza, którzy łącznie oddali przeszło 33 tys. głosów. Biorąc pod uwagę zakładane środki oraz ich podział dla poszczególnych dzielnic oraz na programy ogólnomiejskie do budżetu na rok 2018 zostały wpisane 23 projekty.

Celem przedsięwzięcia jest uporządkowanie terenu oraz budowa ogólnodostępnego boiska piłkarskiego. Boisko to byłoby wykorzystywane przez dzieci, młodzież i dorosłych, co przyczyni się do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. Dostęp do boiska ma być bezpłatny. Miejsce to byłoby doskonałą alternatywą do spędzania wolnego czasu – tłumaczą wnioskodawcy.

Docelowo z obiektu będzie mogło skorzystać do 100 osób dziennie, a podczas wakacji i organizowanych w miejscu rozgrywek sportowych znacznie więcej.

Celem projektu jest stworzenie alternatywnego miejsca spędzania wolnego czasu, co w dobie rozszerzającej się patologii społecznej i spędzania wielu godzin przy komputerze jest niezwykle cenną inicjatywą. Powstanie w ten sposób również ciąg: siłownia, plac zabaw i boisko piłkarskie – czytamy we wniosku do BO.

Szacunkowy koszt wybudowania boiska wraz z towarzyszącą infrastrukturą to 329 522 zł (250 tys. złotych z BO 2018 i 79 522 złotych z 2019 roku). Boisko do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej będzie miało wymiary 25m x 50m, a samo pole do gry 23m x 47m. Zamówienie obejmuje roboty rozbiórkowe przygotowawcze i ziemne, wycinkę drzew i nowe nasadzenia, demontaż starych instalacji i wykonanie przebudowy wodociągu. Później teren będzie wymagał stworzenia podbudowy i nawierzchni boiska z trawy syntetycznej, montażu wyposażenia, w tym bramek, piłkochwytów i elementów małej architektury (dwie ławki i kosze na śmieci). Teren wokół boiska zyska nowe chodniki, wykonane zostaną instalacje elektryczne, w tym linie kablowe, rozdzielnice i oświetlenie.

Kiedy dzieciaki z Mikulczyc doczekają prawdziwego boiska piłkarskiego? Na zakończenie robót i zgłoszenie gotowości do odbioru końcowego zadania wykonawca będzie miał 6 miesięcy od dnia podpisania umowy. Do przetargu stanęły dwie firmy z Bytomia i Preczowa, a UM Zabrze zamierza ostatecznie przeznaczyć na realizację inwestycji 772 630,76 złotych (w tym zamówienie podstawowe 515 560,76 złotych). Zwycięzcę przetargu poznamy już za kilka dni.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.