Wiadomości z Zabrza

96. Urodziny Miasta Zabrze!

  • Dodano: 2018-10-01 10:30

W Zabrzu odbyły się uroczyste obchody 96. Urodzin Miasta. Za nami moc atrakcji m.in.: parada ulicami miasta, cykl wystepów, który zwieńczył koncert Urszuli i zespołu Feel oraz wiele innych.

W sobotę obchody rozpoczęły się od Skarbnikowych Godów. To impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Imprezę zainaugurowała Barwna Parada, która ruszyła z pl. Wolności o godz. 11.00. Poprowadził ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wzięli też udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Tegoroczna parada upłynęła pod hasłem: „Kolorowe miasto”. 

Tego samego dnia park im. Poległych Bohaterów, położony w ścisłym centrum miasta przy ul. Dubiela, został zarezerwowany dla rodzin. Program Pikniku Rodzinnego, który rozpoczął się o godz. 12.00, wypełniła bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki. Na dużej scenie wystąpli młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano m.in. wesołe miasteczko z dmuchawcami, bajkowe animacje z pluszowymi maskotkami, miasteczko atrakcji. Dodatkowymi atrakcjami były stoiska edukacyjno-kulturalne oferujące ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze, a także mistrzowskie pokazy taneczne i szczudlarskie. Dodatkową atrakcją pikniku był Festiwal Kolorów W programie znalazły się takzę koncerty Urszuli oraz zespołu Feel.

W niedzielę o godz. 12.15 w kościele św. Kamila odprawiona została msza św. w intencji miasta Zabrze z okazji 96. rocznicy nadania praw miejskich oraz 22. rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem Zabrze.

O godz. 17.00 w Domu Muzyki i Tańca odbył się Koncert Galowy „Na polską nutę”. Na scenie zaprezentowali się artyści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Towarzyszyli im soliści Teatru Roma: Paulina Janczak oraz Jakub Wocial.

96. Urodziny Miasta Zabrze!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.