Wiadomości z Zabrza

84-latka straciła 50 tysięcy złotych. "Wnuczek" znów zaatakował

 • Dodano: 2022-02-17 07:15, aktualizacja: 2022-02-16 08:32

Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na wnuczka” padła w niedzielę 13 lutego 84-letnia zabrzanka, która wierząc, że rozmawia z wnuczkiem, oddała oszustom 50 tysięcy złotych w gotówce. Prosimy wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon.

Schemat działania przestępców wykorzystujących metodę „na wnuczka” jest zawsze bardzo podobny

Oszuści wymyślają historyjkę i dzwonią do starszych osób, podają się za członka rodziny, który wpadł w kłopoty i potrzebuje szybko gotówki. Przestępcy zawsze żądają dużych sum, zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych, często też wypytują o posiadane pieniądze czy kosztowności. Tym razem przestępcy podali się za wnuczka, który na terenie Niemiec potrącił ciężarną kobietę i potrzebuje pieniędzy na kaucje. Niestety skutecznie ją zmanipulowali, opowiadając wymyśloną historię, a nieświadoma niczego ofiara, postępując zgodnie z ich wskazówkami, przekazała przysłanej przez oszustów osobie ponad 50 tysięcy złotych. O zdarzeniu policjanci dowiedzieli się od sąsiadki 84-latki, której ta już po fakcie opowiedziała o zaistniałej sytuacji.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

 • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
 • Nie działać w pośpiechu i  nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
 • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
 • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
 • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112

 Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.

Komentarze (2)    dodaj »

 • Emeryt - zapalony rowerzysta

  Ale przecież ten " ktoś " musiał wiedzieć, że babcia ma taką kasiore.

  • Emeryt - zapalony rowerzysta
   2022-02-17 11:28
  • odpowiedz
 • wydział śledziowo - karpiowy

  Łaskawie odpowiem, to tak jak z mailami. Wysyłasz tysiąc i liczysz że złapie jeden. Tak samo tu, bierzesz książkę z nr tel stacjonarnymi, bo głównie starsi ludzie mają jeszcze takie telefony. I dzwonisz po kolei, prawdopodobnie z tą samą dobrze wymyśloną gadką i liczysz że ktoś się złapie. Więc jak chcesz ochronić starszą osobę, to zaczynasz od likwidacji tel stacjonarnego, kupujesz jej komórkę i blokujesz na niej wszystkie połączenia z nieznanymi numerami. Wtedy szansa na takie zdarzenie maleje praktycznie do zera.

  • wydział śledziowo - karpiowy
   2022-02-21 14:34
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również