Wiadomości z Zabrza

77. rocznica Bitwy o Monte Cassino

  • Dodano: 2021-05-19 07:30, aktualizacja: 2021-05-19 07:47

18 maja uczczono w Zabrzu 77. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Pod pomnikiem Bohaterów Monte Cassino, zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar oraz przedstawiciele zabrzańskiej oświaty złożyli wieńce i zapalili znicze. 

– Bitwa o Monte Cassino to ważny symbol, który przez wiele lat nie pozwalał zapomnieć o niepodległości, niezawisłości, o tym że musimy walczyć o Polskę silną, wolną, niezależną i naszą wspólną – powiedział wiceprezydent Krzysztof Lewandowski. – Nie byłoby wspólnej Europy, nie byłoby wolnej Polski bez bohaterskich żołnierzy Polskich w trakcie II Wojny Światowej. Cześć ich pamięci!

Zabrze o bohaterskim zwycięstwie żołnierzy gen. Andersa pod Monte Cassino w 1944 roku pamięta szczególnie mocno. To w naszym mieście stanął jeden z pierwszych w Polsce pomników poświęconych tym wydarzeniom. Wszystko za sprawą prof. Witolda Żdanowicza, weterana tych walk, który zabiegał o krzewienie pamięci o bitwie. Po wojnie zamieszkał w Zabrzu i to również dzięki jego staraniom droga, przy której stoi pomnik, zyskała nazwę Alei Bohaterów Monte Cassino, a innej ulicy w mieście nadano imię plut. Ryszarda Szkubacza, uczestnika walk urodzonego w Zabrzu. W tragicznej bitwie z rąk wojsk niemieckich zginęło 923 polskich żołnierzy, a 2931 zostało rannych.

Imię Bohaterów Monte Cassino nosi również Szkoła Podstawowa nr 3, która od lat szczególnie mocno dba o patriotyczne wychowanie młodzieży, organizując m.in. uroczystości upamiętniające bitwę.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również