We wtorek 76-letnia mieszkanka Zabrza zgłosiła policji, że padła ofiarą oszustwa. Kobieta, przekonana o szybkim i pewnym zysku, straciła ponad 5 tysięcy złotych.
Seniorka z Zabrza oszukana metodą "na inwestycje"
Oszuści zadzwonili do seniorki, podszywając się pod przedstawicieli finansowych i oferując zakup akcji Orlenu w atrakcyjnej cenie. Oferta wydawała się tak korzystna, że nie wzbudziła żadnych podejrzeń. Po kilku rozmowach manipulacji, kobieta przekazała pieniądze, licząc na szybki zysk. Niestety, zamiast zyskać, straciła swoje oszczędności.
Jak działają pseudobrokerzy?
Oszuści wykorzystują fałszywe strony internetowe i reklamy w mediach społecznościowych, by przyciągnąć ofiary. Podszywając się pod brokerów finansowych, namawiają do instalacji zdalnego oprogramowania, które daje im dostęp do kont bankowych.
Ich działania są trudne do wykrycia, ponieważ firmy rejestrowane są w rajach podatkowych, a ich przedstawicielstwa w Polsce istnieją tylko „na papierze”. Ofiary często nieświadomie przekazują im swoje dane i uprawnienia, co umożliwia przestępcom kradzież pieniędzy.
Nie wierz w oferty gwarantujące szybkie zyski i brak ryzyka. Zanim zdecydujesz się na inwestycje, sprawdź wiarygodność firmy i konsultuj decyzje z bliskimi. Nigdy nie instaluj oprogramowania zdalnego, ani nie podawaj danych dostępowych do swoich kont.