Wiadomości z Zabrza

33-latek z Zabrza odpowie za przemoc domową

  • Dodano: 2024-10-25 10:45

Na trzy miesiące do aresztu trafił zatrzymany przez policjantów z Komisariatu II Policji Zabrzu 33-letni mieszkaniec Zabrza. Mężczyzna 2 lata temu wyszedł z wiezienia, gdzie również odbywał wyrok za znęcanie się. Niestety jak widać, nie zmienił swojego postępowania. Za znęcanie się kodeks karny przewiduje kare nawet do 5 lat pozbawiania wolności. Jednak w tym przypadku może być ona zwiększona z uwagi na recydywę podejrzanego.

Zabrze: 33-latek ponownie zatrzymany za przemoc w rodzinie

Policjanci z Komisariatu II Policji w Zabrzu zatrzymali 33-latka, który od sierpnia bieżącego roku znęcał się nad swoją 34-letnią żoną. Zebranych przez mundurowych informacji wynikało, że mężczyzna znęcał się nad nią fizycznie i psychiczni. Jak często w takich przypadkach wiązało się to z nadużywaniem przez podejrzanego alkohol. Po zebraniu materiału dowodowego przez kryminalnych 33-latek został zatrzymany i przesłuchany. W trakcie czynności usłyszał zarzut znęcania się nad żoną. W czwartek na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zdecydował się zastosować wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Pamiętaj! Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę!

Postępowanie ofiar przemocy w rodzinie jest często bardzo podobne. W przypadku osób dorosłych, po pierwszych przypadkach agresji, próbują one rozmawiać ze sprawcami na temat tego, co zrobili, starając się wzbudzić w nich poczucie winy.

Przemoc w rodzinie – nie daj się oszukać obietnicom poprawy

Cechą łączącą zdarzenia związane z przemocą domową jest również to, że wiele ofiar zgłaszających przestępstwo, po kilku dniach wycofuje się ze swoich zeznań, tłumacząc to „obietnicą poprawy sprawcy”, „wiarą w jego zmianę”.
Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że „poprawa” była tylko chwilowa i sytuacja zaczyna się powtarzać. Warto zauważyć, że przemoc domowa ma miejsce nie tylko w rodzinach patologicznych, ale również w tzw. dobrych, normalnych na pozór domach.

Wśród sprawców takich przestępstw są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, osoby młode i w podeszłym wieku, z wykształceniem podstawowym i tytułami naukowymi.

Ofiary przemocy domowej – jak reagować na krzywdę?

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań-przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również