Katalog firm

dodaj firmę

Zabytkowa Kopalnia GUIDO Zabrze

Adres i telefon

Akceptujemy karty płatnicze Akceptujemy karty płatnicze ul. 3 Maja 93
41-800 Zabrze
Godziny otwarcia: 9:00 - 20:00
otwarte
  • Poniedziałek: nieczynne
  • Wtorek: 9:00 - 14:30
  • Środa: 9:00 - 20:00
  • Czwartek: 9:00 - 20:00
  • Piątek: 9:00 - 20:00
  • Sobota: 9:00 - 20:00
  • Niedziela: 9:00 - 20:00

Oferta

Kopalnia Guido w Zabrzu to jedyna w swoim rodzaju kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać prawdziwą klatką szybową i przekonać się, jak wygląda praca górników pod ziemią. Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! 

Obecnie w Kopalni Guido zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę - na udostępnionych do zwiedzania poziomach 170, 320 i 355 czeka na turystów moc atrakcji. Aby przekonać się, jak wygląda współczesne i historyczne górnictwo, wystarczy włożyć kask, pobrać lampę i ruszyć na spotkanie podziemnej przygody.
 
 
Podróż w głąb ziemi 
Trudno sobie wyobrazić maszynę wyciągową wielkości samochodu ciężarowego, wykonaną na zamówienie Kopalni Guido w 1927 roku, a właśnie taki zabytkowy kolos obsługuje zjazdy pod ziemię na poziomy 170 i 320. Podziwianie pracy tego monumentalnego urządzenia to początek podróży w świat górnictwa i kopalni węgla kamiennego. 
Sygnalista wyciągowy wybija odpowiedni sygnał i górnicza szola zjeżdża w głąb kopalni na tyle szybko, że znajdującym się w niej turystom często zatykają się uszy. W środku panuje mrok, rozświetlany jedynie blaskiem górniczej lampy. Szola zatrzymuje się na jednym z dwóch poziomów, prezentujących dwa odmienne światy – górnictwo z przełomu XIX i XX wieku oraz jego współczesne oblicze, dobrze znane tym, którzy na co dzień pracują w śląskich kopalniach. 
Kilkaset metrów pod ziemią panują zupełnie inne warunki niż na powierzchni - w lecie jest chłodniej, a zimą cieplej, a temperatura to ok. 12 stopni Celsjusza. Poziom 170 to najstarsza dostępna część Kopalni Guido. Chodniki, którymi wiedzie trasa turystyczna, liczą sobie ponad sto lat. Odczuwalny pęd powietrza powstaje dzięki potężnym wentylatorom szybowym, które dostarczają tlen w najgłębsze zakątki kopalni.
 
Huk, błysk i gęsty dym
W czasach powstawania poziomu 170 najlepszym przyjacielem górnika był koń, bez którego transport większych ilości węgla byłby niemożliwy. Koniarza z koniem szczególna więź - zdarzało się, że pracowali razem przez dwanaście godzin dziennie nawet do sześciu lat. O te zwierzęta dbano w sposób szczególny, bowiem od nich zależała wydajność pracy całego zakładu. Do dziś na poziomie 170 zachowały się oryginalne końskie stajnie.
Warto także zajrzeć do dawnej komory pomp oraz komory świętej Barbary z ołtarzem i witrażem poświęconym patronce górników. Ciekawostką jest rekonstrukcja zabierki, gdzie turystów zaskoczy huk, błysk i gęsty dym podczas demonstracji robót strzałowych.
 
Górnictwo na żywo
Poziom 320 to najgłębiej położona trasa turystyczna w kopalni węgla w Europie. Podczas wędrówki odwiedzający mają okazję dotknąć węgla i wejść do miejsc, w których był wydobywany. W niektórych miejscach na szlaku robi się dość ciasno i nisko, chodniki momentami toną w ciemnościach i wypełnia je hałas maszyn górniczych – dzięki temu można posmakować warunków pracy górników w czynnych kopalniach. 
Współczesny kombajn ścianowy to urządzenie, które potrafi wyrwać Matce Naturze nawet do siedmiu tysięcy ton urobku na dobę. Pokaz pracy takiego kombajnu, oraz innych wielkogabarytowych maszyn górniczych to jedna z najciekawszych atrakcji w Kopalni Guido. Poziom 320 zwiedza się nie tylko na piechotę – z podziemnej stacji osobowej SO-1 turystów w dalszą podróż zabiera elektryczna kolejka podwieszana, podobna do tych, które funkcjonują w czynnych zakładach wydobywczych. 
 
Poziom 355 - Szychta
To zupełnie nowa, nieudostępniana do tej pory część zabytkowej Kopalni Guido. Stanowi on obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. Wyprawa na poziom 355 to górnicza szychta w pełnym ekwipunku. Trasa dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń. Poziom 355 można także wiedzać bez elementów szychty górniczej w ramach wycieczki "Mroki Kopalni". Ten wariant zwiedzania jest dostępny już od 12. roku życia.
 
Pub w Hali Pomp
W jednej z górniczych komór na poziomie 320 funkcjonuje najgłębiej położony pub w Europie, a może nawet i na świecie! Do Hali Pomp można zajrzeć przy okazji zwiedzania Kopalni Guido lub zjechać prosto z powierzchni. Serwujemy w niej wyśmienite niepasteryzowane piwo „Guido”, produkowane na nasze zamówienie przez lokalny browar z Gliwic. Halę Pomp wyróżnia przede wszystkim połączenie zabytkowego, górniczego wnętrza z nowoczesnym barem. Może ugościć nawet do stu pięćdziesięciu osób. 
 
Strefa K8
Podziemny pub w Kopalni Guido to tylko jedna z czterech komór, które tworzą Strefę K8 - nowoczesną strefę kultury, biznesu i rozrywki. To właśnie w niej firmy mogą organizować szkolenia i spotkania biznesowe, a odwiedzający dobrze bawić się na koncertach, przedstawieniach teatralnych i seansach kinowych. 
 
Cennik:

 

Galeria

Polecenia (1)

Dodaj polecenie
  • wspaniała atrkacja... coś niesamowitego już od samego wejscia na teren... kazdy kto mieszka na slasku powinien tam isc

Napisali o nas

123następna »

Redakcja portalu nie odpowiada za prawidłowość danych teleadresowych, treści ofert zamieszczonych w katalogu firm, oraz wiadomości wysyłane poprzez formularz kontaktowy.