Wiadomości z Zabrza

Promocja turystyki poprzemysłowej. Delegacja z Zabrza w Kijowie

  • Dodano: 2020-02-19 09:30

W Kijowie na Ukrainie rozpoczęły się badania dotyczące m.in. popularyzacji turystyki postindustrialnej. Analizy prowadzą naukowcy z Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

W projekcie uczestniczy również delegacja z Zabrza, która została zaproszona przez ukraińskie szkoły wyższe, aby zaprezentować efekty procesu rewitalizacji obiektów poprzemysłowych.

Zabrzański szlak zabytków techniki uznany za wzorcowy


Zabrzański szlak zabytków techniki został uznany jako wzorcowy model adaptacji tych obiektów i udostępniania ich dla ruchu turystycznego. Zrewitalizowane obiekty poprzemysłowe, w tym m.in. zabytkowa kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza, zachwycają turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Były też wielokrotnie nagradzane i wyróżniane zarówno ma arenie ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Znakomitym przykładem jest nagroda Europa Nostra, którą Sztolnia Królowa Luiza otrzymała w ub. roku. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. W tym roku nagrodą uhonorowano 25 laureatów z 16 państw. Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazł się jeden, wyjątkowy obiekt z Polski – właśnie nasza zabrzańska sztolnia.

Sztolnia Królowa Luiza (będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) to największy kompleks turystyczny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. To wyjątkowy zespół zabytków, obrazujący rozwój technik górniczych i przemysłu wydobywczego, powiązania z innymi gałęziami przemysłu i jego wpływ na kształtowanie się regionu. To doskonała ilustracja i reprezentatywny przykład zmian, jakie zachodziły w europejskim przemyśle na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Najcenniejszymi elementami kompleksu, oraz tym, co go wyróżnia w skali całej Europy, są podziemne wyrobiska – dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej o łącznej długości przekraczającej 5 km. Nigdzie indziej nie udało się zrewitalizować, zakonserwować i adaptować dla odwiedzających tak wyjątkowych przestrzeni, przebiegających pod centrum niemal 180-tysięcznego miasta.

Rewitalizacja i udostępnienie odwiedzającym Kompleksu Sztolni Królowa Luiza to efekt prowadzonych z rozmachem robót górniczych i budowlanych oraz konserwatorskich, rozpoczętych w 2009 roku. Przedsięwzięcie rewitalizacji Sztolni okazało się jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęło Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrza, a wraz z nim Miasto Zabrze i Województwo Śląskie.

Projekt został sfinansowany m.in. ze środków Unii Europejskiej oraz krajowych. Jego łączna wartość wyniosła niemal 40 mln euro.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.