Wiadomości z Zabrza

To będzie wyjątkowa noc! Noc Muzeów 2022

  • Dodano: 2022-05-13 06:30, aktualizacja: 2022-05-13 06:49

Już w najbliższą sobotę, 14 maja, w całym kraju odbędą się wydarzenia organizowane w ramach Nocy Muzeów. W całej Polsce będzie można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, fortów i innych historycznych obiektów.

Na jakie atrakcje możemy w tym dniu liczyć w Zabrzu?

Ciekawą propozycję przygotowało DB Cargo Polska – podczas Nocy Muzeów, stojący na placu przy siedzibie firmy stalowy kolos ukaże swoje dawne oblicze. W kłębach pary, światła parowozu rozjaśnią mrok, a mieszkańcy Zabrza usłyszą stukot, turkot i świst zdyszanej lokomotywy. Iluminacja świetlno-parowo-dźwiękowa zostanie uruchomiona podczas tej nocy cztery razy – o godz. 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 oraz 23:00.

Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś, to lokomotywa towarowa konstrukcji niemieckiej, budowana masowo w wielu fabrykach europejskich w latach 1942-1945. Jej zadaniem była obsługa szlaków kolejowych na wschodzie. Stąd też parowozy tej serii posiadały znakomitą izolację termiczną i nacisk osi nie przekraczający 15t, dzięki czemu mogły poruszać się po liniach o niskiej jakości lub prowizorycznie naprawionej nawierzchni.


14 maja na specjalne zwiedzanie zaprasza również  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zachęca do odwiedzenia zarówno kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza. Nadchodząca Noc Muzeów w Zabrzu odbędzie się pod szyldem kopalnianych podziemi. Kopalnia Guido zaprasza na zwiedzanie jednego z chodników, a Sztolnia Królowa Luiza – na odwiedziny w parku maszyn i najdłuższy w Polsce podziemny spływ.

Noc Muzeów w Zabrzu będzie trwać 14 maja od samego rana

Kopalnia Guido, znajdująca się przy ul. 3 Maja 93, otworzy swoje podwoje już o godz. 10:00. Jedną z zaplanowanych atrakcji jest podziemny spacer górniczy. W ramach tego wydarzenia uczestnicy zjadą górniczą szolą aż 320 metrów pod ziemię, odwiedzą miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających i przejadą się podwieszaną kolejką elektryczną. Zwieńczeniem wycieczki będą odwiedziny w najniżej położonym pubie w Europie. Koszt biletu wynosi 30 złotych.

W tym samym czasie w Sztolni Królowa Luiza miłośnicy nocnego zwiedzania będą mogli wybrać spośród kilku zaplanowanych atrakcji. Pierwszą z nich jest Podziemne Królestwo Maszyn. To największy w Europie podziemny park 100 maszyn działających na maksimum obrotów. Warto dodać, że osoby odwiedzające będą mogły na własnej skórze poczuć, jak ciężka i wyczerpująca jest praca w kopalni. Huk kombajnu kruszącego skałę, transport urobku – to codzienność górników na wyciągnięcie ręki. Koszt biletu to 20 złotych.


Na tym jednak atrakcje się nie kończą

Kolejną z nich jest spływ najdłuższą w Polsce sztolnią. To propozycja dla osób szukających odpoczynku i wyciszenia. Podczas dwugodzinnej podróży podświetlonymi korytarzami uczestnicy będą mogli zatopić się w absolutnej ciszy, zrelaksować przy delikatnym kołysaniu łódek i przeżyć spotkanie z legendarnymi mieszkańcami podziemi i sztolniowymi paprociami. To atrakcja, która cieszy się największym zainteresowaniem.

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: https://bilety.kopalniaguido.pl/shop?type=TOUR

Natomiast w przyszłą sobotę (22 maja) na obchody Nocy Muzeów zaprosi nas Muzeum Miejskie w Zabrzu. W Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6 zabrzańscy muzealnicy przygotowali z tej okazji nową wystawę „Opowiem Wam o Zabrzu”, która wprowadzi nas w klimat zbliżających się wielkimi krokami obchodów stulecia naszego miasta.

Wystawa „Opowiem Wam o Zabrzu” jest próbą pokazania, w dużym skrócie, dziejów naszego miasta. Punktem wyjścia jest dokument księżnej Violi z 1243 roku, a poprzez krótkie kalendarium dotyczące pojawiania się poszczególnych miejscowości, tworzących obecne Zabrze, dochodzimy do wydarzenia, które zadecydowało o dalszych jego losach. W 1790 roku Salomon Izaak odkrył na pograniczu Pawłowa i Zaborza pokłady węgla, czego skutkiem było powstanie siedmiu kopalń, trzech hut i kilku innych zakładów przemysłu ciężkiego.


Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

To będzie wyjątkowa noc! Noc Muzeów 2022

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również