Wiadomości z Zabrza

Żywienie szczeniaka - jak go karmić, żeby rósł prawidłowo?

  • Dodano: 2021-09-22 10:00

Zaprosiłeś pod swój dach małego, czworonożnego przyjaciela? A zatem w twoim, a raczej waszym życiu, rozpoczyna się nowa, piękna przygoda. By móc w pełni się nią cieszyć, musimy zadbać o zdrowie i prawidłowe żywienie szczeniaka.

1. Żywienie szczeniaka - jaki jedzenie wybrać?

2. O tym należy pamiętać, gdy wybierasz jedzenie dla szczeniaka

Zabrania szczeniaka od mamy i próba zapewnienia mu jak najlepszych warunków, także w kwestii żywienia, to bardzo odpowiedzialne zadanie. Ale możemy sobie z nim poradzić bez większych problemów, jeśli zrozumiemy, na czym polega prawidłowe żywienie szczeniaka. No właśnie, na czym? O czy należy pamiętać?

1. Żywienie szczeniaka - jaki jedzenie wybrać?

Karmienie szczeniaka po tym, jak przestaje on jeść mleko matki, wymaga przemyślanego działania. Musimy karmić szczeniaka tak, by zapewnić mu takie same proporcje składników odżywczych, jak mleko suki. I nie chodzi tylko o ilość poszczególnych substancji, ale także, a może przede wszystkim, o ich jakość.

Żywienie szczeniąt ma ogromny wpływ na ich niedojrzały układ pokarmowy. Jeśli nie wdrożymy odpowiedniej diety, może to w przyszłości rzutować na problemy zdrowotne zwierzaka (może dojść do rozwinięcia się poważnych chorób układu kostnego). Białka powinny być lekkostrawne i łatwoprzyswajalne, a tłuszcze dostarczać nie tylko energii, ale także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (znajdujących się w olejach pochodzenia zwierzęcego). Szczególnie istotny jest też wapń i fosfor (są bardziej istotne niż u psów dorosłych).

Musimy zadbać o to, by jedzenie kupować jedynie z zaufanego źródła. A jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać posiłki dla szczeniaka, pamiętaj o tym, by uzupełnić dietę psa we właściwą suplementację.

2. O tym należy pamiętać, gdy wybierasz jedzenie dla szczeniaka

Na pokarm stały, przeznaczony tylko dla szczeniaków, przechodzimy po ósmym tygodniu życia psa. Od razu zadbajmy o to, by wprowadzić stałe pory karmienia malucha. Z czasem stopniowo zmniejszajmy ilość porcji na dobę: z 5-6 w okresie 6-8 tygodnia życia, do 4 w 3 miesiącu życia. Natomiast w 5 miesiącu życia szczeniak powinien dostawać trzy posiłki dziennie.

Co bardzo ważne, psy ras małych i psy ras miniaturowych osiągają dorosłość średnio w wieku 8-10 miesięcy, ale już psy ras dużych i olbrzymich dopiero po 18-24 miesiącach. Należy zatem pamiętać, że moment, w którym przestajemy stosować dietę dla psów rosnących, a wdrażamy tę, którą powinny otrzymać psy dorosłe, jest różny w zależności od rasy i wielkości pupila.

Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowego karmienia swojego psiaka, najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii i poproś go o poradę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.