Wiadomości z Zabrza

Znani piłkarze urodzeni w Zabrzu

  • Dodano: 2023-10-03 10:30, aktualizacja: 2023-10-11 13:01

Zabrze swego czasu słynęło z jednej z najlepszych w Polsce drużyn piłkarskich. Czasy świetności Górnika niestety już przeminęły. Dlatego dzisiaj zajmiemy się piłkarzami urodzonymi w tym mieście. Na świat przyszło tu kilku znanych zawodników, którzy z powodzeniem radzili sobie na poziomie Ekstraklasy. Kto to taki? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Dariusz Koseła

Młodsi fani futbolu mogą go nie kojarzyć, jednak starsi wiele razy słyszeli o tym zawodniku. Długoletni zawodnik Górnika Zabrze oraz srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. 

Dariusz Koseła urodził się 12 lutego 1970 roku. Praktycznie przez całe życie związany jest z Zabrzem. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w miejscowej Pogoni, skąd w 1983 roku trafił do Górnika. W wieku 18 lat zadebiutował w pierwszej drużynie i na długo zadomowił się w składzie.

Przy Roosevelta rozegrał łącznie 280 spotkań, zdobywając w nich 32 bramki. W wieku 28 lat trafił do Ruchu Radzionków, gdzie występował przez 5 sezonów. Piłkarską karierę zakończył w ŁTS-ie Łabędy, z którym awansował z okręgówki do IV ligi.

Następnie poświęcił się pracy jako trener. Początkowo prowadził Tęczę Wielowieś, by później trafić do grup młodzieżowych Górnika. Obecnie odpowiada tam za szkolenie zawodników z drużny U17.

Łukasz Skorupski

Obecnie najbardziej znanym zawodnikiem urodzonym w Zabrzu, jest niewątpliwie Łukasz Skorupski. Przyszedł na świat 5 maja 1991 roku. Dzieciństwo spędził w górniczym mieście.

Przygodę z piłką rozpoczął w ówczesnej Pogoni (obecnie Zaborze). W wieku 12 lat przeniósł się do młodzieżowych drużyn Górnika. Spisywał się tam na tyle dobrze, że przed startem sezonu 2008/2009 został włączony do kadry pierwszego zespołu.

W Ekstraklasie zadebiutował 31 lipca 2011 roku. Dwa lata po tym wydarzeniu podpisał 4-letni kontrakt z włoskim klubem AS Roma. W międzyczasie zaliczył też swój pierwszy występ w reprezentacji Polski.

W Rzymie nie udało mu się przebić do podstawowego składu i trafił na wypożyczenie do Empoli. Od 2018 roku jest podstawowym bramkarzem Bolonii. Wyniki tego zespołu może śledzić każdy, kto posiada Superbet kod promocyjny. Zakładając tam konto, otrzymuje się też dostęp do wielu statystyk oraz Superbet bonus powitalny. Serwis dostępny jest tylko i wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Marek Szemoński

Kolejnym zawodnikiem urodzonym w Zabrzu, który kiedyś błyszczał na piłkarskich boiskach, jest Marek Szemoński. Przyszedł na świat 14 lipca 1976 roku. Podobnie jak wcześniej opisywani bohaterowie, też spędził tu całe swoje dzieciństwo oraz lata młodzieńcze.

Jego pierwszym klubem był Górnik. Trafił tam w wieku 10 lat i rok po roku pokonywał kolejne szczeble: od trampkarza, aż do seniora. Był na tyle wyróżniającym się zawodnikiem, że w wieku 18 lat doczekał się debiutu w pierwszej drużynie.

Łącznie w barwach zabrzańskiego klubu rozegrał 141 spotkań, zdobywając w nich 30 bramek. W 1997 roku trafił do Widzewa, jednak trafił tam w momencie, w którym drużyna zaczęła się powoli rozpadać. Po roku przeniósł się do Lecha, jednak tam też nie zagrzał zbyt długo miejsca.

W 2000 roku na krótko wrócił do Górnika. Swoją piłkarską karierę kończył, grając w klubach z niższych lig. Można wśród nich wymienić np. Tempo Paniówki. Przyszłość Ciohcowice czy Tęczę Wielowieś.

Przemysław Wiśniewski

Najmłodszym z całej czwórki jest Przemysław Wiśniewski. Urodził się 27 lipca 1998 roku. Piłkarskie geny odziedziczył po swoim ojcu Jacku, długoletnim piłkarzu Górnika.

Swoją piłkarską karierę rozpoczął poza Zabrzem, w Stadionie Śląskim, gdzie grał do 2015 roku. Następnie przeniósł się do Górnika. Początkowo grywał tam w rezerwach, by w wieku 20 lat trafić do kadry pierwszego zespołu. 

Dobre występy w Ekstraklasie zaowocowały transferem do włoskiej Venezii. Nie zagościł tam jednak zbyt długo, bo w tym roku przeniósł się do Spezii Calcio. Na poziomie Serie A rozegrał do tej pory 14 spotkań i zdobył jedną bramkę.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.