Wiadomości z Zabrza

Recepta online – e-recepta i konsultacja NFZ bez kolejek!

  • Dodano: 2024-05-07 10:45, aktualizacja: 2024-05-07 15:44

Dowiedz się, jak otrzymać e-receptę online bez kolejki i bez wychodzenia z domu. Wystarczy krótka konsultacja, aby w ten sam dzień otrzymać receptę.

Jak korzystać z e-recepty? Przewodnik krok po kroku

Dla każdego lekarza wystawienie recepty online to zaledwie kilka chwil, a Ty po wizycie otrzymujesz kod recepty wysłany przez SMS bądź e-mail. Aby wykupić dany lek w aptece, podaj farmaceucie numer PESEL oraz kod dostępu, a on po weryfikacji wyda Ci potrzebne leki. Realizacja recepty nie jest skomplikowana.

Czas pożegnać recepty tradycyjne – teraz lekarz wystawia wygodne e-recepty

Tradycyjna recepta dużą odpowiedzialność nakładała na farmaceutę – musiał on rozczytać nazwę leku, zapisaną często niewyraźnym pismem lekarza, oraz upewnić się, że recepta nie jest sfałszowana. Pacjent z kolei nie mógł zgubić papierowej recepty. E-recepta eliminuje te problemy, a co istotne można ją otrzymać podczas teleporady, bez wychodzenia z domu.

W jaki sposób pacjent otrzyma receptę online? Sprawdź SMS lub e-mail

Podczas wizyty u lekarza w przychodni lub konsultacji przez internet albo telefon lekarz poinformuje Cię o wystawieniu recepty. Może również podać jej czterocyfrowy kod, ale powinieneś go otrzymać drogą SMS-ową lub mailową. Elektroniczna recepta jest gotowa do realizacji od razu, a lekarz może przepisać ją w zaledwie chwilę. E-recepty wypisują zarówno przychodne prywatne, jak i te, które mają kontrakt z NFZ.

Jak szybko zrealizować receptę online otrzymaną po konsultacji lekarskiej?

Jeżeli masz czterocyfrowy kod, a apteka jest niedaleko, to możesz zrealizować receptę natychmiast. Farmaceuta poprosi o czterocyfrowy kod i podanie numeru PESEL. Potem wyda leki. Warto jednak pamiętać, że recepty mogą mieć różne daty ważności w zależności od tego, jakich leków dotyczą. Jeżeli w danym momencie nie chcesz wykupywać wszystkich opakowań, pozostałą część recepty możesz zrealizować potem, jednak w tej samej aptece.

Kupujesz leki na receptę z refundacją dla kogoś innego?

Jeżeli realizujesz receptę dla kogoś innego, powinieneś znać czterocyfrowy kod recepty oraz numer PESEL osoby, na którą recepta została przepisana. Dla ułatwienia można poprosić tę osobę o wysłanie w formie obrazka kodu kreskowego recepty, który można znaleźć na internetowym koncie pacjenta. Farmaceuta zeskanuje kod i będzie mógł zrealizować receptę. Jest to proste, a e-receptę można uzyskać także podczas konsultacji online, bez wychodzenia z domu.

Jak długo jest ważna e-recepta i ile czasu ma pacjent na jej realizację?

Recepta w formie elektronicznej jest ważna do 30 dni od daty jej przepisania i można ją zrealizować w dowolnej aptece, należy jednak pamiętać, że są od tego wyjątki. Recepta na antybiotyki ważna jest tylko 7 dni, a na preparaty immunologiczne 120 dni. Lekarz może zaznaczyć przy przepisywaniu, że recepta dotyczy leków na choroby przewlekłe. Wtedy będzie ona ważna 365 dni.

Czy e-recepta może zostać wystawiona na leki psychotropowe?

Tak e-recepta może zostać wypisana na tabletki psychotropowe. Warto pamiętać, że lekarz ma prawo odmówić takiego działania, jeśli uzna je za nieodpowiednie. Z pewnością medyk wyjaśni powody takiej decyzji podczas teleporady lub wizyty w gabinecie. W przypadku chęci przepisania substancji psychotropowych lekarz może poprosić o dokładniejsze informacje dotyczące stanu zdrowia podczas badania pacjenta. Może również poprosić pacjenta o dosłanie dokumentacji medycznej od wcześniejszych lekarzy, u których prowadzone było leczenie.

E-recepta online a IKP – sprawdź dawkowanie swoich leków

IKP, czyli internetowe konto pacjenta, to miejsce, w którym znajdziesz wszystkie wypisane na Ciebie recepty, a także dawkowanie leków zalecone przez lekarza i terminy ważności poszczególnych recept. Daje ono również dostęp do pełnej dokumentacji medycznej i jest platformą kontaktu z lekarzem. Kody kreskowe przy każdej z recept znacznie ułatwiają realizację recepty w aptece. Do swojego IKP możesz zyskać dostęp przez profil zaufany lub aplikację mObywatel

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.