Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Ponad 50 tysięcy kolizji w śląskim w 2018 roku. Jak ubezpieczyć samochód?

  • Dodano: 2019-03-20 13:00

O wyjątkowo kolizyjnym śląsku mówi raport śląskiej policji, która przeanalizowała stan bezpieczeństwa na drogach. Raport podaje też liczbę wypadków drogowych - tych było mniej, jednak informacja o ponad 3000 tego rodzaju zdarzeń również robi wrażenie. Czy oznacza to, że poza obowiązkowym OC trzeba rozważyć zakup dodatkowych ubezpieczeń? Jeśli tak, to jakich konkretnie? I w końcu - czy możesz kupić je taniej, niż u swojego agenta? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.

Wypadek a kolizja

Na początek krótkie wyjaśnienie dotyczące tego, czym różni się kolizja od wypadku drogowego. Choć wiele osób (być może także Ty) używa tych określeń zamiennie, różnica pomiędzy nimi jest znacząca.

Kolizja jest zdarzeniem w ruchu lądowym, spowodowanym przez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa, jakie w tym ruchu obowiązują. Jej skutkiem są straty materialne (np. uszkodzenie auta, ogrodzenia, barierki ochronnej, bagażu) lub doznanie przez co najmniej jednego z uczestników obrażeń ciała, powodujących np. rozstrój zdrowia trwający poniżej 7 dni. O wypadku mówić możemy wtedy, gdy jeden z uczestników zdarzenia poniósł śmierć. Oczywiście to lekarz orzeka, z jakim rodzajem obrażeń mamy do czynienia w danym przypadku.

Ubezpieczenie AC

Być może nigdy nie rozważałeś zakupu polisy AC z uwagi na to, że jest to ubezpieczenie stosunkowo kosztowne. A przynajmniej takie panuje przekonanie. Pamiętaj jednak, że AC jest niezwykle elastyczne - możesz dostosować je do własnych potrzeb i wcale nie musisz decydować się od razu na opcję All Risks, czyli ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Co za tym idzie, AC wcale nie musi kosztować dużo.

Największą zaletą ubezpieczenia AC jest to, że ubezpieczyciel pokryje straty nawet wówczas, kiedy to Ty spowodujesz wypadek lub kolizję. To może się zdarzyć, nawet jeśli jesteś kierowcą wyjątkowo ostrożnym. Kradzież czy zniszczenie auta to z kolei zdarzenia, na które nie masz praktycznie wpływu. Od nich wszystkich, a także od wielu innych, możesz się ubezpieczyć, wykupując odpowiedni pakiet AC - komentuje doradca klienta z Izi.pl.

U agenta czy przez Internet?

Wybierając polisę, możesz oczywiście skorzystać z usług agenta i zapłacić należną mu prowizję. Możesz też kupić AC przez Internet. Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie sprzedają swoje ubezpieczenia w sieci, oferując dużo niższe stawki. Jeśli koniecznie chcesz wykupić polisę w wybranym TU, odwiedź jego stronę internetową i wypełnij formularz ubezpieczenia (zajmie Ci to około kwadransa). Na podstawie wpisanych danych otrzymasz ofertę AC.

Sytuacja komplikuje się, jeśli chcesz porównać wiele ofert. Wypełnianie formularza na witrynach kolejnych TU zajmie Ci masę czasu. Tym bardziej, że dane wpisywać należy bardzo uważnie - pamiętaj, że to na ich podstawie przedstawiona zostanie oferta, nie może być zatem mowy o pomyłce. Czy jest prostszy sposób? Na szczęście tak - wystarczy, że skorzystasz z porównywarki ubezpieczeń https://izi.pl/

Tanie AC z porównywarką

W przypadku porównywarki również będziesz miał do uzupełnienia formularz (podobny do tego, jaki pojawia się na stronach poszczególnych ubezpieczycieli), jednak wypełnisz go tylko jeden raz. Na podstawie wpisanych danych stworzone zostaną dla Ciebie oferty od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, które otrzymasz natychmiast. Wystarczy wybrać tę najbardziej korzystną i wykupić ubezpieczenie.

Warto zaznaczyć, że IZI na bieżąco aktualizuje wszystkie dane dotyczące polis ubezpieczeniowych. Oznacza to, że korzystając z niej, jako pierwszy dowiesz się też o ofertach specjalnych i różnego rodzaju promocjach. Możesz więc liczyć na naprawdę niskie ceny. Tym bardziej, że nie płacisz prowizji agentowi.

NNW i assistance

Choć polisa AC zapewni Ci odszkodowanie w przypadku uszkodzenia auta czy jego kradzieży, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, które pokryje chociażby koszty leczenia. Taką opcję oferuje NNW - ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Podobnie jak w przypadku AC, również zakres tej polisy jest bardzo elastyczny i to Ty decydujesz, co będzie obejmował.

Wysokość odszkodowania uzależniona jest tutaj od sumy ubezpieczenia, a także od uszczerbku na zdrowiu (określany jest on procentowo przez lekarza wyznaczonego przez towarzystwo ubezpieczeniowe). Ubezpieczeniem NNW może zostać objęty nie tylko dowolna osoba kierująca pojazdem, bo nie musi być to jego właściciel, ale również pasażerowie – tłumaczy doradca ubezpieczeniowy z Izi.pl.

Kolejnym ubezpieczeniem, którego zakup warto rozważyć, jest assistance. Również cechuje je duża elastyczność, a ponadto jest ono niedrogie. Tymczasem możliwości, jakie oferuje, są rzeczywiście spore. Assistance to przede wszystkim spokój i wygoda. W zależności od wybranej opcji liczyć możesz nie tylko na pomoc w miejscu zdarzenia, ale i poza nim. Ubezpieczyciel pokryć może np. koszty zorganizowania samochodu zastępczego, odholować Twoje auto, a nawet zorganizować nocleg.

Dzięki porównywarce IZI.pl bez trudu znajdziesz zarówno atrakcyjne cenowo ubezpieczenia NNW, jak i pakiety assistance.

Zakup ubezpieczenia online - na co zwrócić uwagę?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zakup wyłącznie polisy AC, czy też nabędziesz dodatkowe NNW i/lub assistance, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W dokumencie tym znajdziesz informację dotyczącą wyłączeń, a więc sytuacji, w których TU nie będzie zobowiązane do pokrycia strat czy udzielenia Ci pomocy. W OWU przeczytasz również o limitach, dotyczących np. dopuszczalnej długości holowania Twojego auta czy maksymalnej kwoty za jego naprawę, którą pokryje ubezpieczyciel. To niezwykle istotne informacje - zapoznaj się z nimi bardzo dokładnie przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie polisy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.