Wiadomości z Zabrza

"Ożenek" w Teatrze Nowym

  • Dodano: 2008-03-10 12:56, aktualizacja: 2008-03-10 15:03

Teatr Nowy zaprasza na premierę komedii obyczajowej Mikołaja Gogola pt. "Ożenek". Przedstawienie odbędzie się w piątek, 14 marca o godz. 19:00.

Mikołaj Gogol urodził się w Soroczyńcach Wielkich na Ukrainie w rodzinie ziemiańskiej Hoholów-Janowskich. Kształcił się w Połtawie, następnie w Nieżynie. W roku 1828 zamieszkał w Petersburgu, gdzie w latach 1829-1831 pracował jako urzędnik, próbował też swych sił jako aktor. W 1831 roku poznał Aleksandra Puszkina, który wspierał jego działalność pisarską i został jego przyjacielem. W roku 1834 Gogol zaczął wykładać historię na uniwersytecie w Petersburgu. W latach 1836-1841 przebywał za granicą, m.in. w Paryżu oraz w Rzymie, w tym okresie powstało jego główne dzieło - powieść Martwe dusze. Ukazały się one drukiem w maju 1842 roku - była to w zamierzeniach autora jedynie pierwsza część ogromnej epopei o Rosji, pomyślanej na wzór "Boskiej komedii" Dantego. Pomysł ten nigdy nie został zrealizowany. Ostateczny kształt otrzymał tylko tom pierwszy - gogolowskie "piekło". Z mistrzowskim kunsztem i demaskatorską pasją rysuje tam odpychający wizerunek rosyjskiego społeczeństwa i rosyjskiego ustroju - świat upośledzonych moralnie, bezdusznych ludzkich manekinów, Rosję ludzi martwych. "Martwe dusze" wywołały ogromne poruszenie. Mnożyły się ataki i napaści na Gogola, ciężkie oskarżenia o szkalowanie , a nawet zdradę własnego narodu.

Rozterka, a potem i depresja duchowa, wzrost religijności i potęgujące się poczucie winy wobec własnego narodu, zachwiały równowagę psychiczną pisarza i skłoniły go do gwałtownej rewizji własnego dorobku.

Nowe poglądy usiłował wyrazić w drugim tomie "Martwych dusz", jednak zauważył, że w ten sposób popada w konflikt z prawdą życiową i artystyczną. Trzykrotnie - w 1843, 1845 i 1852 roku - palił napisane już rozdziały. Zachowały się jedynie ich niewielkie fragmenty.

"Martwe dusze" były ostatnim jego wielkim dziełem. Napisał je mając zaledwie 32 lata.

Najbardziej znanymi dziełami Gogola - obok Martwych dusz - są komedie obyczajowe Ożenek (1835) i Rewizor (1836) oraz opowiadania Nos! (1836) i Szynel (znany też jako Płaszcz, 1842). Większość jego utworów ma charakter ostrej satyry społecznej.

OŻENEK
Mikołaj Gogol

Reżyseria: Linas Marijus Zaikauskas
Scenografia: Margarita Misyukova
Asystent reżysera: Jolanta Niestrój-Malisz

Obsada:
Agafia Tichonowna - Amelia Radecka
Arina Pantelejmonowna - Jolanta Niestrój - Malisz
Fiokła Iwanowna - Renata Spinek
Podkolesin - Krzysztof Urbanowicz
Koczkariow - Grzegorz Widera (gościnnie)
Jajecznica - Marcin Kocela
Anuczkin - Andrzej Kroczyński
Żewakin - Marian Wiśniewski
Duniaszka - Joanna Falkowska
Stiepan - Jarosław Karpuk

Inspicjent / sufler - Szymon Wiechoczek

Źródło: www.teatrnowy.art.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.