Wiadomości z Zabrza

Materace sprężynowe w Zabrzu - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Dodano: 2021-05-20 14:30

Stało się - stoisz przed wyborem nowego, a może pierwszego materaca do swojego łóżka. Oferta materaców na rynku może przyprawić o zawrót głowy, a ty nie wiesz, który materac będzie dla ciebie najlepszy i co oznaczają konkretne parametry materaca? Czytaj dalej, a dowiesz się, na co zwracać uwagę przy zakupie nowego modelu materaca, aby był dopasowany do twoich potrzeb.

Wynalezienie materacy sprężynowych poprzedziło powstanie materacy piankowych termoelastycznych czy specjalistycznych materacy hybrydowych, ale nie oznacza to, że materace sprężynowe są przestarzałe, a pozostałe technologicznie lepsze. Podstawowa różnica między tymi dwoma typami materacy polega na ich wypełnieniu oraz odczuciu w trakcie leżenia - podczas gdy pianka lepiej dopasowuje się do ciała i zmniejsza nacisk, materace sprężynowe są bardziej sprężyste i zapewniają większe uczucie odbicia.

Materac sprężynowy - charakterystyka

Materace sprężynowe, znane również jako materace ze sprężynami wewnętrznymi, zostały wprowadzone po raz pierwszy w 1871 roku i zyskały popularność dzięki swojemu podparciu i sprężystości. Przed materacami sprężynowymi łóżka przypominały duże poduszki wypchane materiałami takimi jak bawełna, siano, wełna lub puch - nie zapewniały wystarczającego oparcia. Dodanie warstwy sprężyn poprawia całkowite podparcie materaca.

Podstawową konstrukcją materacy sprężynowych są metalowe zwoje lub sprężyny podtrzymujące, które są otoczone pianką, tworząc "warstwę nośną". Warstwa ta jest zwieńczona tapicerką tworzącą warstwę zapewniającą komfort. Warstwowa tapicerka zapewnia, że śpiący nie czuje zwojów i sprężyn bezpośrednio pod swoim ciałem, co mogło by w rzeczywistości powodować dyskomfort. Wysokoelastyczna pianka oraz dodatkowo pianka chłodząca zostały wykorzystane w wysokiej jakości materacach Hilding Dance. Warstwa tapicerowana zawiera pikowany wierzch, który decyduje o miękkości i przyjemnym dotyku materaca. Różne rodzaje warstw pianki, podkładki z włókna, kołdry, cewki i sprężyny składają się na tradycyjny materac sprężynowy. 

Podczas gdy zewnętrzna powłoka, pianki i wkładki z włókna przyczyniają się do komfortu śpiących, system sprężyn zapewnia wsparcie i wspomaga przepływ powietrza w materacu, zwiększając jego oddychalność. Warstwy sprężyn o różnej gęstości tworzą podstawową strukturę tych materacy. Sprężyny pozwalają na dowolne ułożenie się podczas snu, a dzięki ich mobilności materac dostosowuje się do naszego ciała, nie powodując jego nienaturalnego wygięcia. 

Odczucie w trakcie leżenia na materacach sprężynowych różni się od siebie w zależności od czynników, takich jak: typ sprężyny, grubość metalu użytego do jej wykonania (znanego również jako miernik), gęstość sprężyny i sposób ich połączenia.

Rodzaje materacy sprężynowych 

Do produkcji materacy sprężynowych można używać różnego rodzaju sprężyn i zwojów. Sposób, w jaki te cewki i sprężyny są ułożone warstwowo, rozmieszczone i połączone w łóżku, determinuje różne typy - takie jak materace sprężynowe kieszeniowe, multipocket czy Pocket Plus.

Materace sprężynowe z osobnymi kieszeniami górują nad pozostałymi materacami dzięki temu, że każdy zwój sprężyny znajduje się w osobnej "kieszeni". Takie ułożenie pozwala na niezależną pracę wkładu. W ten sposób materac reaguje strefowo na obciążenie - automatycznie dopasowując się do każdego ciała, nie naruszając pozostałej części. Oznacza to, że w trakcie snu ruchy niezależnych osób są nieodczuwalne. 

Materace multipocket skonstruowane są identycznie jak tradycyjne materace kieszeniowe, jednak pojawia się zwiększona liczba sprężyn. Im więcej sprężyn - tym bardziej czuła jest reakcja materaca na zadane obciążenie. Firma Hilding Anders oferuje doskonały sen dzięki takim materacom jak Hilding Electro czy Hilding Makarena, a także z kategorii Pocket Plus: Hilding Lambada oraz Hilding Dance. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.