Wiadomości z Zabrza

Lampy sufitowe dziecięce - jak wybrać?

  • Dodano: 2021-10-07 06:15, aktualizacja: 2021-10-07 06:27

Pokój dziecięcy to specjalne pomieszczenie, które powinno być funkcjonalne i bezpieczne dla dzieci. Dlatego też staramy się, aby było przyjazne dla dziecka. Do pokoju dziecięcego zazwyczaj wybieramy lampy dziecięce - kolorowe, z motywem bajkowym. Lampy sufitowe prócz atrakcyjności powinny być też dobrze oświetlone, by dzieci miały dobre warunki do funkcjonowania. Rynek oferuje również różnego rodzaju lampy wiszące  do pokoju dziecka. Jakie zatem lampy sufitowe dla dzieci wybrać? Czy do pokoju dziewczynki lampy będą się czymś różnić? Jakie mamy rodzaje lamp w pokoju dziecięcych? Czemu światło jest istotne i jak je dobrać?

Lampa sufitowa dziecięca - rodzaje

Dzieci stanowią nasz największy skarb, dlatego wybierając lampy do pokoju dziecięcego zwracamy uwagę, aby cechowały się starannym wykonaniem i były od renomowanych producentów, którzy zapewniają gwarancje bezpieczeństwa. Na rynku znajdziesz modele lamp dla dzieci, mające oryginalny design lub możesz zdecydować się na inspirację z ulubionych bajek dziecka. Z łatwością znajdziesz w sklepie produkty w kształcie chmurki, gwiazdki czy bohatera bajkowego. Kształt lampy do pokoju dziecka to jednak nie wszystko.

Dziecku do różnych aktywności w pokoju potrzebne są różne lampy. Wyróżniamy stonowany plafon dziecięcy, reflektory, lampy wiszące (umożliwiające regulację wysokości),  żyrandole przysufitowe i standardowe, kinkiety, plafony. Najbardziej popularna jest jednak lampa sufitowa - kolorowa, mająca kilka lamp, dobrze oświetlająca pomieszczenie.

Przeznaczenie lamp

Pokój dziecka to pomieszczenie bardzo dynamiczne. Jeśli postawisz w nim biurko, dziecko będzie się w nim uczyć, odrabiać lekcje. W pokoju może też czytać i korzystać z zabawy, grac w gry planszowe. W zależności od aktywności dobrze jest zapewnić dziecku odpowiednie światło. Do biurka kupić lampę biurkową, do czytania w łóżeczko odpowiedni kinkiet lub światło punktowe, aby uspokoić dziecko można wybrać dobrą lampę nocną. Pamiętaj jednak, że to główne światło, najczęściej z sufitu będzie określać oświetlenie w pokoju.

To jakie lampy sufitowe idealnie sprawdzą się w pokoju zależy też od płci dziecka. Dla chłopca, który zazwyczaj bawi się na dywanie klockami czy samochodzikami najważniejsze będzie centralne oświetlenie na suficie. Dla dziewczynki natomiast, która wybiera nie tylko zabawę na podłodze, ale równie dobrze lubi kolorować czy wykonywać zadania manualne, prócz światła głównego będzie tez potrzebować oświetlenia punktowego albo w postaci sterowalnej lampy sufitowej o kilku żarówkach albo lamki stojącej.

Oświetlenie jest ważne

Lampy dziecięce powinny charakteryzować się odpowiednim oświetleniem, aby wzrok dziecka był dobrze chroniony. Światło z lampy sufitowej dziecięcej powinno mieć odpowiednią jasność i barwę. Powinno być przytulne i ciepłe. Zaleca się, aby lampy posiadały barwę bieli o stopniu 2700 kelwinów i współczynnik oddawania barw min 80 Ra lub wyższy. Dzięki temu barwy, jakie widzi dziecko np. w książce nie będą zakłamane.

W przypadku jasności wyrażonej w lumenach, przyjmuje się, że liczbę metrów pokoju dziecka mnoży się przez 140 lumenów. Zatem dla pokoju dziecięcego o powierzchni 15m2 odpowiednie będzie oświetlenie 2100 lumenów. Dobrze przy tym wybierać lampy sufitowe, która mają kilka żarówek, np. 3 lub 5-punktowe.

Co istotne w przypadku lamp do pokoju dziecka, ważny jest rodzaj gwintu. Po pierwsze dziecko nie powinno mieć możliwości odkręcenia żarówki samodzielnie (np. z lampki nocnej) czy oparzenia się po dotknięciu, co niestety miewa miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek. Dlatego też warto zawsze do pokoju dziecka wybierać lampy z oświetleniem LED. Dają one nie tylko optymalną jasność światła,  ale również nie zawierają szkodliwej rtęci, oszczędzają energię, są trwałe oraz odporne na przełączanie.

Dzieci są wielbicielami kolorów, różnorodnych barw i cenią sobie spokój. Aby zapewnić im pokój pełen dobrego oświetlenia warto zobaczyć, co w ofercie ma nasz sklep na stronie https://abanet.pl/457-lampy-sufitowe-dla-dzieci

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.