Wiadomości z Zabrza

Kto może jeździć moim samochodem? Wszystko o użyczaniu pojazdów

  • Dodano: 2024-04-08 12:30

Każdy pojazd ma swojego właściciela i tylko ta osoba powinna nim kierować. Co jednak zrobić, gdy odwiedza Cię znajomy lub krewny i prosi, abyś pożyczył mu auto? W tym artykule dowiesz się kto może kierować Twoim pojazdem, oraz na jakich warunkach.

Użyczenie pojazdu – co to takiego?

Użyczenie pojazdu to nic innego jak pozwolenie właściciela na poruszanie się jego autem przez inną osobę. Możesz oczywiście dokonać tego bez zbędnych formalności, wręczając koledze, lub członkowi rodziny kluczyki. Jednak warto spisać umowę użyczenia pojazdu. Może ona obu stronom zaoszczędzić wiele stresu i pieniędzy w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Jest to prosty sposób na to, by nie mieć problemów z ubezpieczycielem, czy też nie zostać oskarżonym o kradzież, jeżeli to Ty pożyczasz od kogoś pojazd. Jeśli kupiłeś samochód i planujesz użytkować je z drugą osobą, warto zająć się wszelkimi formalnościami wcześniej. Co jeszcze powinieneś zrobić po zakupie? Czytaj tu.

W umowie użyczenia powinny być dokładnie opisane obie strony. W tym celu konieczne jest podanie danych takich jak PESEL, adres, numer dowodu. Szczegółowo powinien być opisany pojazd. Chodzi o informacje takie jak numer rejestracyjny, marka, model, rok produkcji, moc silnika, czy kolor. Ważne jest również zawarcie informacji o stanie technicznym samochodu, w tym o wszelkich wadach.

Umowa powinna być spisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i podpisana przez obie strony. Poza tym w umowie powinny znaleźć się praktyczne ustalenia. Chodzi tutaj o czas trwania użyczenia, zasady odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia lub kradzież auta. Powinieneś także ustalić, kto płaci za paliwo, inne opłaty eksploatacyjne, oraz w jakim stanie samochód powinien zostać zwrócony (na przykład umyty i zatankowany do pełna).

Dzięki takim zapisom obie strony unikną pretensji i nieporozumień. Pamiętaj także, że jeśli jako właściciel będziesz nagle potrzebował auta, możesz zażądać jego natychmiastowego zwrotu. Bez względu na to, na jaki czas zawarta została umowa.

Kto płaci za szkody spowodowane pożyczonym samochodem

Osoba, która spowoduje wypadek pożyczonym pojazdem, nie jest (poza kilkoma przypadkami) pociągana do odpowiedzialności finansowej. Także właściciel pojazdu nie będzie płacił za pokrycie szkód z własnej kieszeni. Każdy pojazd objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Dlatego wszelkie straty oraz roszczenia poszkodowanych pokryje ubezpieczyciel. W ten sposób właściciel nie musi obawiać się użyczania samochodu innym użytkownikom.

Jeśli nie zgłosisz ubezpieczycielowi wszystkich użytkowników pojazdu lub brakować będzie umowy użyczenia, firma ubezpieczeniowa może dokonać rekalkulacji składki. Wiąże się to z wyższą ceną polisy oraz utratą dotychczas posiadanych zniżek. Stanie się tak, jeśli za kółkiem siedział młody i niedoświadczony kierowca. W jego przypadku ryzyko kolizji jest znacznie wyższe niż u innych prowadzących, więc ubezpieczyciel z pewnością podniesie wysokość składki.

Kłopoty czekają właściciela pojazdu, gdy wypadek jego autem spowoduje osoba kierująca pod wpływem alkoholu lub narkotyków. W takim przypadku ubezpieczyciel pokryje wszystkie szkody, ale będzie domagał się zwrotu założonej kwoty od właściciela pojazdu. Jest to tak zwany regres ubezpieczeniowy. Dlatego warto się zastanowić, czy pożyczać własne auto znajomym, lub nawet członkom rodziny. Jeśli już zdecydujesz się na taki ruch, to wybierz osoby odpowiedzialne i godne zaufania.

Współwłasność zamiast użyczenia

Zamiast dość ryzykownego ruchu, jakim jest użyczanie pojazdu, możesz skorzystać z możliwości współwłasności pojazdu. W każdej chwili możesz wskazać inną osobę, jako współwłaściciela. Możesz to zrobić podczas rejestracji auta, motocykla czy skutera po jego zakupie. Przeczytaj więcej na ten temat tu. Możesz także zrobić to, gdy na przykład Twoje dziecko zda egzamin na prawo jazdy. Współwłaściciele mają takie same prawa i obowiązki związane z pojazdem. Nie musisz więc sporządzać dodatkowych umów.

Obaj właściciele objęci są taką samą ochroną ubezpieczeniową i wskazani są z imienia i nazwiska w polisie. W związku z tym, w razie szkody, towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie domagało się zwrotu wypłaconych świadczeń. Z rozwiązania tego często korzystają młodzi kierowcy. Dopisują się oni do pojazdu rodzica, dzięki czemu mogą korzystać z jego auta, bez ryzyka utraty zniżek przez głównego użytkownika.

Jak widać, współwłasność jest o wiele lepszym, bezpieczniejszym i korzystniejszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeżeli jako właściciel, auto użyczasz najczęściej współmałżonkowi, partnerowi lub dziecku.

Kto może jeździć moim samochodem? Teraz już wiesz

Przed użyczeniem­ pojazdu warto podjąć środki ostrożności w celu zabezpiecze­nia się przed nieoczekiwanymi zdarze­niami. Jednym z nich jest sporządzenie­ umowy prawnej, która określa warunki. Inna opcja, współwłasność, oferuje­ większą wygodę i bezpieczeństwo dla wszystkich zaangażowanych stron. Nie­zależnie od wybranej ście­żki z rozmysłem wybierz osobę, której pożyczysz Twój pojazd. Powinna być ona odpowiedzialna, mieć uprawnienia do prowadzenia i nie wsiadać za kółko pod wpływem środków odurzających.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.