Wiadomości z Zabrza

Krótki poradnik, czyli jak właściwie przeprowadzić postępowanie o podział majątku

  • Dodano: 2022-08-16 06:45, aktualizacja: 2022-08-16 06:48

Jedną z najbardziej problematycznych kwestii dla wielu małżeństw decydujących się na zakończenie małżeństwa są postępowania sądowe dotyczące podziału majątku. Z pozoru wszystko wydaje się jedynie formalnością, jednak pierwsze trudności zaczynają się kiedy należy ustalić udziału małżonków w majątku wspólnym. Wiele par zastanawia się czy jest szansa na uniknięcie ciągnących się w nieskończoność spraw sądowych. Na szczęście polskie prawo przewidziało pewne rozwiązania. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj interesujące Cię kwestie prawne! Zapraszamy do czytania!

Umowny podział majątku to prosty sposób na uniknięcie długich rozpraw sądowych

Podział majątku można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy, który omówimy jest to umowny podział majątku. Najważniejszą dla Ciebie informacją jest fakt, że umowny podział majątku można przeprowadzić tylko i wyłącznie kiedy małżonkowie są w stanie dojść pomiędzy sobą do porozumienia. Dlaczego tak wiele par decyduje się na ten sposób podziału istniejącej wspólności ustawowej? Największą zaletą jest jest czas! Nie musisz tracić kilku miesięcy na sądowe batalie. Tutaj wszystko przeprowadzasz u notariusza, a umowny podział majątku ma postać aktu notarialnego. Oczywiście musisz pamiętać o tym, aby w podpisanej umowie były jasno wskazane wszystkie nakłady małżonków oraz wspólne wydatki. A co kiedy małżonkowie nie są w stanie zawrzeć pomiędzy sobą porozumienia? Wtedy nieunikniony jest sądowy podział majątku! Konieczne jest złożenie bezbłędnie wypełnionego wniosku. Musisz wiedzieć, że właściwe wypełnienie składanego pozwu jest kluczowe, aby sąd pozytywnie go rozpatrzył.

Nierówny podział majątku wspólnego - dochodź swoich praw z pomocą specjalisty

Sądowy podział majątku jest rozpoczynany również wtedy kiedy jeden z małżonków dochodzi nierównych podziałów i uważa, że w o wiele większym stopniu przyczynił się do powstaniu majątku wspólnego. W takich przypadkach istotną rolę pełnią nie tylko wykazane we wniosku wydatki oraz nakłady ale także wszystkie faktury lub rachunki. Musisz mieć świadomość, że w postępowaniach sądowych o nierówny podział majątku wiarygodny materiał dowodowy to podstawa! Warto tutaj skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej jaką oferuje Chojka Kancelaria Adwokacka. Dobry adwokat nie tylko godnie będzie reprezentował Twoje interesy przed sądem ale także po przeanalizowaniu całej sprawy przyjmie odpowiednią strategię działania. Pamiętaj, że w sprawach o podział majątku kluczowa jest dokładna znajomość przepisów z zakresu kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Sprawa o podział majątku może komplikować się również jeśli jeden z małżonków miał długi. Jeśli chcesz, aby wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami, a także z korzyścią dla Ciebie powierz swoją sprawę specjalistom! Nie zwlekaj i skorzystaj z konsultacji!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.