Wiadomości z Zabrza

"Kieszonkowe" kasy fiskalne – co oferują najmniejsze urządzenia na rynku?

  • Dodano: 2022-03-10 11:15

Rynek technologii sprzedaży udowadnia, że dzisiejsze kasy fiskalne potrafią zaskoczyć nie tylko pod względem wysokości parametrów użytkowych czy dostępu do licznych, praktycznych funkcji. Mają także do zaoferowania ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, w znacznym stopniu przekładające się na komfort pracy i efektywność wykonywania obowiązków w różnych warunkach biznesowych. Łatwo to zauważyć na przykładzie najmniejszych kas fiskalnych, które – mimo niepozornych gabarytów – są w stanie zaproponować szerokie możliwości. O jakich konkretnie atutach mowa?

Technologie do działalności mobilnych i nie tylko

Komfort pracy, wynikający ze stosowania małych urządzeń rejestrujących, docenią w szczególności przedsiębiorcy, którzy zarządzają działalnościami mobilnymi. W takim przypadku przenośne kasy fiskalne zwiększają po prostu wygodę wykonywania codziennych obowiązków, np. przy prowadzeniu handlu obwoźnego i bazarowego lub w czasie świadczenia usług z dojazdem do klienta. Takie technologie sprzedaży, głównie dzięki niewielkim gabarytom, można bez problemu przewozić w torebce, plecaku lub schowku samochodowym. Na tym jednak nie kończą się ich zalety.

- Dostosowanie przenośnych kas fiskalnych do warunków pracy mobilnej obejmuje m.in. dłuższy czas działania na zasilaniu akumulatorowym. Takie urządzenia zazwyczaj nie muszą być stale podłączone do zewnętrznego źródła energii. Co więcej, akumulatory stosowane w kasach mobilnych można zasilać także w trakcie podróżowania – bezpośrednio z instalacji samochodowej. Wszystko po to, żeby przedsiębiorca pracujący „w terenie” nie musiał przerywać obsługi klientów ze względu na rozładowaną baterię swojego urządzenia - wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Omówione powyżej cechy nie oznaczają, rzecz jasna, że kompaktowe technologie sprzedaży sprawdzają się wyłącznie w działalnościach mobilnych. Po najmniejsze kasy fiskalne sięgają też chętnie właściciele niewielkich punktów handlowych i usługowych, sklepów internetowych, hoteli i restauracji czy parkingów. A wynika to z tego, że w dzisiejszych czasach takie urządzenia rejestrujące cechują się nie tylko kompaktowymi gabarytami, ale także rozbudowaną funkcjonalnością i dobrymi parametrami technicznymi.

Najmniejsze rozwiązania sprzedażowe i ich parametry techniczne

W przypadku dzisiejszych kas fiskalnych, również tych mobilnych, można wskazać co najmniej kilka istotnych parametrów i funkcji, które przekładają się na skuteczne i wygodne wykonywanie obowiązków. Oprócz wspomnianych już rozwiązań konstrukcyjnych, zawsze ważne będą np. parametry bazy danych, obsługiwane interfejsy komunikacyjne, możliwości mechanizmu drukującego czy opcje znajdujące się w menu urządzenia, takie jak tryb szybkiej sprzedaży. Ponadto, współcześnie większość kas fiskalnych, które są dostępne na rynku, to modele typu online. A w takich technologiach kluczowa jest także współpraca z Centralnym Repozytorium Kas (systemem nadzorowanym przez organy skarbowe).

Mobilna kasa fiskalna Elzab K1 Slim Online

Mobilna kasa fiskalna Elzab K1 Slim Online

Jak te wszystkie zagadnienia przedstawiają się w przypadku urządzeń mobilnych? Wiele zależy od możliwości konkretnego modelu. Przykładowo: najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna na rynku, czyli Elzab K1 Slim Online, oferuje zaprogramowanie w swojej pamięci maksymalnie 5 000 pozycji PLU (produktów lub usług), które można dodatkowo podzielić na 99 różnych kategorii. Ponadto, wspomniane urządzenie zapewnia prostą wymianę rolki papieru, wydruk paragonu z logo firmy, skonfigurowanie nawet 50 skrótów do często używanych funkcji i popularnych elementów asortymentu oraz płynną współpracę z innymi technologiami, m.in. z terminalem płatniczym. A właściciele działalności mobilnych docenią też z pewnością różne sposoby transmitowania danych do CRK, które oferuje ten model.

- Elzab K1 Slim Online zapewnia bezprzewodowe przekazywanie wymaganych informacji do Centralnego Repozytorium Kas. W zależności od wersji urządzenia, którą przedsiębiorca wybierze, komunikacja z serwerami CRK może odbywać się przez interfejs Wi-Fi lub GSM. W obydwu przypadkach tej kasie fiskalnej nie trzeba więc zapewniać dostępu do przewodowego łącza internetowego, np. do sieci LAN, co byłoby mocno uciążliwe przy wykonywaniu obowiązków w ramach działalności mobilnej - podkreśla ekspert PCKF.

Nowoczesna jak mała kasa fiskalna online

Na przykładzie modelu K1 Slim Online widać też doskonale, że „kieszonkowe” kasy fiskalne mogą wyróżniać się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Cechą charakterystyczną tego urządzenia rejestrującego jest bowiem 5-calowy, kolorowy panel dotykowy. W rezultacie, model K1 Slim Online nie tylko przypomina smartfona pod względem gabarytów, ale także zapewnia obsługę zbliżoną do tego, co znają użytkownicy nowoczesnych telefonów komórkowych. Ponadto, wydajny akumulator tej kasy fiskalnej skrywa w sobie rozwiązania, które mogą okazać się bardzo przydatne przy prowadzeniu działalności mobilnej. Mianowicie, baterię Elzab K1 Slim Online da się szybko podładować również po podłączeniu powerbanku do urządzenia (przez złącze USB). Z kolei tryb oszczędzania energii, który włącza się automatycznie przy braku zasilania z sieci, pozwala na wydłużenie czasu działania kasy fiskalnej w przypadku pracy „w terenie”.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.