Wiadomości z Zabrza

​​​​​​​Jak wziąć kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego?

  • Dodano: 2020-05-14 11:45

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) umożliwia małym i średnim firmom dostęp do kredytów na preferencyjnych warunkach. Można w ten sposób pozyskać nawet 12,5 mln euro na realizację planowanych inwestycji. Dla przedsiębiorstw z sektora MŚP jest to ogromna szansa na znaczące obniżenie kosztów finansowania zewnętrznego. Co należy wiedzieć decydując się na kredyty EBI i jakie warunki trzeba spełnić, aby przystąpić do programu? Czytaj dalej!

Jak działa Europejski Bank Inwestycyjny?

Udziałowcami Europejskiego Banku Inwestycyjnego są państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jednak sama instytucja pozostaje niezależna finansowo od UE. EBI w głównej mierze zajmuje się pozyskiwaniem środków finansowych na rynkach kapitałowych. Zgromadzony w ten sposób kapitał przeznacza m.in. na program preferencyjnych kredytów. Dla kwot poniżej 25 mln euro EBI otwiera specjalne linie kredytowe dla banków działających na terenie Polski. Funkcjonują one wtedy jako pośrednik pomiędzy EBI a kredytobiorcą. W praktyce, jeśli chcesz złożyć wniosek o przystąpienie do programu, musisz zgłosić się do jednego z banków pośredniczących.

Kredyty EBI dla małych i średnich przedsiębiorstw

O kredyt ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego mogą wnioskować:

  • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają nie więcej niż 250 osób,

  • duże firmy do 3000 pracowników.

Ze względu na atrakcyjne warunki kredyty z linii EBI są szczególnie interesujące dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Zanim udasz się do banku, sprawdź jakie warunki musisz spełniać, żeby przystąpić do programu.

Na co można przeznaczyć kredyty EBI?

Europejski Bank Inwestycyjny udziela kredytów z dofinansowaniem na wszystkie projekty, które wspierają cele UE związane z:

  • rozwojem lokalnej infrastruktury,

  • ochroną i ulepszaniem środowiska naturalnego,

  • wytwarzaniem energii,

  • ochroną zdrowia,

  • edukacją i gospodarką opartą na wiedzy,

  • produkcją przemysłową i rolną,

  • turystyką.

Środki uzyskane dzięki kredytowi EBI możesz wykorzystać na realizację nowych inwestycji. Co ważne możesz je łączyć z dotacjami unijnymi i innymi kredytami. Z ich pomocą możesz też finansować bieżące zobowiązania firmy lub przeznaczyć je na pokrycie kosztów rozpoczęcia działalności.

Jakie są warunki udzielania kredytów EBI?

Jako przedsiębiorca musisz pokryć minimum 50% kosztów planowanej inwestycji. Wartość całego przedsięwzięcia nie może być wyższa niż 25 mln euro. Czyli maksymalna kwota, o jaką możesz wnioskować to 12,5 mln euro. Chcesz korzystać też z innych zewnętrznych źródeł finansowania? Możesz to zrobić. Wówczas udział środków z kredytu EBI oraz funduszy unijnych nie może przekroczyć 90% kosztów całej inwestycji. Warto też wiedzieć, że możesz starać się o 5-letnią karencję w spłacie zobowiązania. Co jeszcze musisz wiedzieć o programie Europejskiego Banku Inwestycyjnego? Zobacz krótkie podsumowanie:

  • kredyt udzielany jest w PLN,

  • możesz zadłużyć się maksymalnie na 12,5 mln euro netto,

  • minimalna kwota inwestycji to 40 tys. euro brutto (równowartość w złotych),

  • okres kredytowania wynosi min. 4 lata i max. 15 lat z możliwości 5-letniej karencji w spłacie,

  • czas na realizację projektu to maks. 3 lata,

  • oprocentowanie zmienne obejmuje stawkę bazową ustalaną co 3 miesiące przez EBI i stałą marżę banku.

Jakie korzyści dają przedsiębiorcom kredyty EBI?

Zastanawiasz się, czy kredyt z dofinansowaniem Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest dla Ciebie odpowiedni? Zobacz nasze zestawienie plusów i minusów, z którymi warto się zapoznać przed przystąpieniem do programu!

Plusy

Minusy

długi okres finansowania inwestycji

musisz mieć zdolność kredytową

wysoka kwota kredytu

firma musi działać na rynku min. 12 miesięcy

niskie oprocentowanie dzięki dofinansowaniu z EBI

występują ograniczenia sektorowe (np. gry hazardowe, działalność developerska, handel tytoniem itp.)

szybki okres rozpatrywania wniosku kredytowego

występują ograniczenia przedmiotowe (np. refinansowanie kredytów, inwestycje w instrumenty finansowe, działania niezwiązane z działalnością operacyjną itp.)

szeroki zakres przedmiotu finansowania

niski wkład własny (tylko 10% w przypadku korzystania z dotacji unijnych)

możliwość łączenia środków z EBI z dofinansowaniem zewnętrznym (np. z dotacjami unijnymi)

możliwość odroczenia spłaty kredytu do czasu zakończenia inwestycji

Podsumowanie

Bez wątpienia kredyty z dofinansowaniem z EBI są bardzo atrakcyjną formą pozyskania kapitału zewnętrznego. Nawet pomimo pewnych obostrzeń to świetna alternatywa dla innych źródeł finansowania. Z ich pomocą możesz otrzymać niezbędne fundusze na inwestycje. Możesz też podnieść rentowność swojej firmy przez zwiększenie dźwigni finansowej. A wszystko to osiągniesz przy minimalnych formalnościach! Chcesz uzyskać więcej informacji na temat kredytów z dofinansowaniem z EBI? Skontaktuj się nami! Doradcy finansowi odpowiedzą na twoje pytania i przeprowadzą Cię przez wszystkie formalności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.