Wiadomości z Zabrza

Jak wybrać tort na komunię?

  • Dodano: 2018-02-26 07:45, aktualizacja: 2018-02-26 09:39

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem w życiu dziecka – towarzyszące jej przyjęcie powinno być więc wyjątkowe. Zwieńczeniem posiłku jest uwielbiany przez dzieci deser, którego kluczowy element stanowi pierwszokomunijny tort. Czym kierować się przy jego wyborze?

Kształt związany z uroczystością

W ofertach cukierni znaleźć można szeroką gamę tortów komunijnych o różnorodnych kształtach i zdobieniach. Warto zadbać, by styl tortu pasował do charakteru przyjęcia, wystroju sali i stołu. Coraz popularniejsze stają się artystyczne torty na indywidualne zamówienie. Oprócz klasycznych, okrągłych wypieków możemy wybrać tort w kształcie księgi, gołąbka pokoju czy kielicha. Możemy również zamówić tort z nadrukiem, będzie mocno personalizowany, choć mniej artystyczny.

Kolory czystości i pokoju

Torty komunijne przeważnie są białe - to kolor uroczysty, świąteczny. Rzadziej zdarzają się lekko barwione, najczęściej w zależności od płci dziecka – na różowo lub niebiesko. Białe wykończenie tortu wykonywane jest najczęściej z masy cukrowej – zapewnia ona najbardziej elegancki, czysty efekt. Zamiast słodkiej masy można postawić na biały żel, bitą śmietanę lub białą czekoladę. W przypadku tej ostatniej należy pamiętać, że kolor wykończenia nie będzie idealnie biały – bliżej będzie mu do ecru.

Ozdoby godne sakramentu

Na komunijnych tortach nie szalejemy z kolorem, ale pojawiają się za to dodatki – kwiaty, wstążki i figurki. Popularnym kolorem zdobień jest również złoto. Tradycyjne ozdoby tortów komunijnych to symbol IHS, mirt oraz kielich. Często wykorzystywane są również marcepanowe lub cukrowe kwiaty, wstążki i figurki aniołków. Eleganckie wykończenie tortu stanowią też jadalne, srebrne lub złote perełki. Na popularności zyskują foto-torty – wypieki przyozdobione wybranym zdjęciem, najczęściej przystępującego do Komunii dziecka.

Słodkie nadzienie

Nadzienie tortu na Komunię powinno być lekkie i nie zawierać alkoholu. W kwestii jego smaku powinniśmy się zdać na gust dziecka – w końcu to jego ważny dzień, więc tort powinien mu smakować! Warto zastanowić się nad którymś z klasycznych wariantów – śmietankowym, truskawkowym, czekoladowym. Niewiele osób ich nie lubi, powinny więc sprostać podniebieniom większości gości. W przypadku bardziej wyszukanych smaków, jak kiwi czy kawa, ryzykujemy, że wiele z przybyłych osób nawet tortu nie spróbuje.

Obecnie coraz więcej dzieci cierpi na alergie pokarmowe. Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, koniecznie poinformuj o tym cukiernika! Zarówno w kwestii nadzienia, jak i samego ciasta znajdzie bezpieczną dla Twojego dziecka alternatywę.

Odpowiednia wielkość

Dobranie odpowiedniej wielkości tortu może sprawić trudność. Warto zdać się na pomoc cukiernika – na podstawie liczby gości określi, ile powinien ważyć komunijny tort. Zwykle przyjmuje się, że porcja na jedną osobę ważyć powinna 100 g, nie licząc dekoracji. Przykładowo, wykończony tort dla 20 osób będzie ważył około 2 kg, do jego masy należy dodać jeszcze 300-500 g na ozdoby. Ten przelicznik ma znaczenie, bo od wagi tortu zależy jego cena. W przypadku tortów komunijnych, cena za 1 kg wypieku przeważnie waha się w przedziale od 50 do 100 zł.

Kiedy zamówić tort na komunię?

Zamówienia tortu nie należy odkładać na ostatnią chwilę. W okresie komunijnym cukiernie mają wiele zleceń i złożonego zbyt późno mogą nie przyjąć. Z dużym wyprzedzeniem należy zamówić przede wszystkim torty artystyczne, tworzone według indywidualnego projektu.

Zamówienia na torty komunijne przyjmujemy już na początku roku, mimo tego, że przecież same uroczystości odbywają się dopiero w maju. Jednak lepiej zamówić tort z dużym wyprzedzeniem, niż pod koniec kwietnia usłyszeć w cukierni, że niestety, ale nie ma już wolnych terminów. Szczególnie, jeśli chcemy sprezentować swojemu dziecku wyjątkowy tort, który od cukiernika będzie wymagał sporo czasu. Nie ma na co czekać - przekonuje Roland Ludwig, właściciel Cukierni Hania z Przyszowic.

W cukierniach cieszących się dobrą opinią to może być już ostatni dzwonek na zamówienie tortu. Nie ma na co czekać!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.