Warsztat to nie tylko miejsce, w którym majsterkujemy i wykonujemy różne drobne naprawy. Warsztat jest też pomieszczeniem, w którym przechowujemy narzędzia, sprzęty i różne przedmioty potrzebne do majsterkowania.
Bardzo ważne jest zachowanie porządku w tym miejscu. W przeciwnym razie znacznie pogorszy się organizacja pracy w warsztacie.
Każdy przedmiot musi mieć swoje miejsce
Koniecznie należy znaleźć odpowiednie miejsce dla wszystkich przedmiotów przechowywanych w warsztacie. Trzeba zadbać o to, aby były odpowiednio posegregowane i ułożone. Rzucanie narzędzi byle gdzie bardzo utrudni pracę w warsztacie.
Dobrze dobrane meble
Kluczowym elementem niezbędnym dla utrzymania porządku w warsztacie są właściwie dobrane meble warsztatowe. Najlepiej sprawdzą się metalowe regały warsztatowe w ofercie sklepu e-regały.pl. Na sporej ilości półek zmieści się wiele elementów. Znacznie łatwiej i wygodniej jest przechowywać narzędzia i niektóre sprzęty na regałach niż w szafach. Przedmioty są widoczne, nie trzeba niczego szukać.
W czasie układania narzędzi na regałach należy zwracać uwagę na to, by narzędzia najczęściej używane układać jak najbliżej stanowiska pracy i odkładać je zawsze na swoje miejsce. Wtedy najpotrzebniejsze narzędzia będą znajdować się zawsze w zasięgu ręki. Nie będziemy tracić czasu na ich szukanie.
Zagospodarowanie przestrzeni na ścianach
Bardzo ważne jest zagospodarowanie przestrzeni na ścianach. Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie na ścianach haków i wieszaków, na których można powiesić niektóre przedmioty. Na ścianie można powiesić też drewnianą tablicę, na której znajdzie się miejsce dla kluczy i drobnych narzędzi.
Systematyczne sprzątanie
Bez systematycznego sprzątania nie utrzymamy porządku w warsztacie. Warsztat to miejsce, które nawet gruntownie wysprzątane szybko się brudzi. Wykonywanie różnego rodzaju napraw zwłaszcza samochodowych wymaga użycia smarów i olejów, w warsztacie szybko na podłodze, meblach i różnych przedmiotach osadza się kurz i pył. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne odkurzanie warsztatu, mycie lub zamiatanie podłogi, wyrzucanie śmieci i wszelkich zużytych elementów takich, jak uszczelki, sprężynki, śrubki.
Należy wyrzucić wszystkie zużyte narzędzia, nie powinno się ich zostawiać „na wszelki wypadek”. Używanie zniszczonych narzędzi obniża jakość pracy, może nawet doprowadzić do wypadku. Zepsute narzędzia, które może kiedyś naprawimy, niepotrzebnie zajmują miejsce w warsztacie.