Wiadomości z Zabrza

Jak dobrać rękawice boskerskie na początku przygody?

  • Dodano: 2023-09-14 14:15

Boks to sport kontaktowy, uderzeniowy, który wymaga odpowiedniego przygotowania pod względem sprzętu i akcesoriów. Należy on do sztuk walki, które interesują coraz większą rzeszę osób. Można bowiem w ten sposób pracować nad całym ciałem, ogólną kondycją i wyglądem sylwetki. Na początku swojej przygody nie potrzeba wielu sprzętów, ale obowiązkowy jest prawidłowy dobór rękawic bokserskich. W jaki sposób je wybierać?

Dobór rękawic bokserskich – cele treningowe

Wybierając rękawice do boksu należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na dostępne ich rodzaje. Do wyboru są rękawice bokserskie uniwersalne, stosowane zarówno podczas treningów na przyrządach, jak i sparingów. Ponadto rękawice treningowe, nazywane także przyrządowymi, które sprawdzają się przede wszystkim w trakcie ćwiczeń z przyrządami, np. workiem bokserskim.

Osoby początkujące mogą zacząć od rękawic uniwersalnych, które pozwolą im na różnorodny trening, zarówno na sali, jak i w domowym zaciszu. Wraz z postępami, coraz lepszą techniką i chęcią, aby intensywnie trenować, a nawet stawać w szranki na arenie, można wybrać kilka typów rękawic.

Jak dobrać rękawice bokserskie – rozmiar zależny od wagi rękawic

Rękawice do boksu występują w różnych rozmiarach, które zależne są od ich wagi. Na rynku znaleźć można rękawice w rozmiarach od nawet 4 Oz do 16 Oz lub więcej. Oz to uncja, czyli jednostka wagi, w jakiej określane są rozmiary rękawic bokserskich. Jedna uncja to 28,4 grama.

W przypadku osób początkujących dobór właściwego rozmiaru jest równie ważny, co u zawodowców. Chodzi przecież o to, aby trenować efektywnie i bezpiecznie, a także z przyjemnością. Najlżejsze i najmniejsze rękawice sprawdzą się u dzieci, młodzieży i kobiet o drobnych dłoniach. Zazwyczaj są to rozmiary między 6 a 8 Oz. Rękawice o wadze od 8 Oz do 10-12 Oz polecane są osobom dorosłym, w tym początkującym. Większe rękawice zazwyczaj wybierają zawodowcy. Mogą jednak skorzystać z nich także początkujący, którzy mają duże dłonie.

Rozmiar rękawic a cele treningowe

Rozmiar rękawic związany jest nie tylko z ich wagą, lecz także budową. Różnice w rozmiarach od zewnątrz są prawie niewidoczne, większą rolę odgrywają wymiary wewnętrzne. Te jednak zależą od wypełnienia rękawic bokserskich. Najczęściej jest nim pianka, rzadziej kilka warstw bazujących na różnych materiałach.

Jakie rękawice bokserskie sprawdza się zatem u początkujących? Osoby, którym zależy na pracy nad kondycją, wytrzymałością czy siłą ciosów powinny postawić na cięższe rękawice. Ci zaś, którzy dopiero poznają ten sport, ale stawiają głównie na opanowanie dynamiki, szybkości, techniki i koordynacji ruchowej, zamierzone efekty osiągną mając do dyspozycji lżejsze rękawice.

Rękawice bokserskie dla początkujących – ze skóry naturalnej czy syntetycznej?

Największą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia wyróżniają się treningowe rękawice bokserskie wykonane ze skóry naturalnej. Należą one jednak do najdroższych produktów. Jeśli pozwala na to budżet, warto postawić na taki zakup, bo to kwestia komfortu użytkowania i trwałości na długie lata.

Tańszą alternatywą, ale niekoniecznie odbiegającą jakością od rękawic ze skóry naturalnej, są te wykonane ze wzmocnionej skóry syntetycznej. Treningi z ich zastosowaniem również mogą być komfortowe, efektywne i bezpieczne, a wytrzymałość takich rękawic nie jest znacząco gorsza od wymienionych poprzedników.

Sposób zapięcia rękawic bokserskich

Rękawice do boksu mogą być zapinane na rzep lub zawiązywane. Początkujący mogą postawić na uniwersalne rękawice, które oferują zapinanie na rzep. Dzięki temu łatwo poradzą sobie z ich zakładaniem i zdejmowaniem, nawet nie mając nikogo do pomocy. Tego typu rękawice dobrze zabezpieczają dłoń, w szczególności nadgarstek, który jest narażony na urazy.

Rękawice sznurowane oferują maksymalną ochronę i zabezpieczenie nadgarstków, ale do ich założenia potrzeba drugiej osoby. Jest to zatem propozycja głównie dla zawodowców, którzy, w przeciwieństwie do początkujących, mogą odczuwać różnicę w komforcie użytkowania oraz precyzyjnym dopasowaniu rękawic.

O tym warto pamiętać!

Niezależnie od tego, jakie rękawice bokserskie wybierzesz, musisz pamiętać o zastosowaniu owijek bądź bandaży bokserskich. Ich zadaniem jest ochrona dłoni przed otarciami. Ponadto wchłaniają pot, dzięki czemu rękawice łatwiej utrzymać w czystości i zadbać o ich higienę. Dopasowując rękawice pod względem rozmiaru, uwzględnij zatem wewnętrzny wymiar, miejsce potrzebne na komfortowe zmieszczenie dłoni, która jest owinięta bandażem bokserskim.

Boks to doskonały sposób na pracę nad sylwetką, kondycją, koordynacją ruchową, ale nie tylko. Sporty kontaktowe mają niebagatelny wpływ na samopoczucie fizyczne, a zatem również psychiczne. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z boksem, wyposaż się w rękawice bokserskie i pracuj efektywnie nad ciałem oraz umysłem.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.