Wiadomości z Zabrza

Ile wynosi odszkodowanie za wywłaszczenie?

  • Dodano: 2022-09-05 08:00, aktualizacja: 2022-09-06 06:16

Osobom, które zostały pozbawione praw własności do nieruchomości w wyniku wywłaszczenia, należy się odszkodowanie za utraconą nieruchomość. Ile może wynieść odszkodowanie za wywłaszczenie i co wpływa na jego wysokość?

SPIS TREŚCI

1. Jakie odszkodowanie za wywłaszczenie?
2. Zasada słusznego odszkodowania za wywłaszczenie i zasada korzyści
3. Wyższe odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości – kiedy?
4. Wysokość odszkodowania a lokal zamienny
5. Odszkodowanie za wywłaszczenie – terminy
6. Zaliczka na odszkodowanie 

Jakie odszkodowanie za wywłaszczenie?

Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod drogi jest przyznane w drodze decyzji przez organ, który wcześniej wydał decyzję ZRID. Jego wysokość jest określana w oparciu o sporządzony – na zlecenie organu - przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego operat szacunkowy, który uwzględnia m.in.:

  • charakterystykę stanu nieruchomości podlegającej wycenie,
  • określenie jej przeznaczenia,
  • analizę rynku nieruchomości w powiązaniu z celem i sposobem przeprowadzonej wyceny, 
  • oszacowanie wyceny nieruchomości,
  • uzasadnienie przeprowadzonej wyceny. 

Chcesz wiedzieć co więcej może wpłynąć na wysokość odszkodowania za wywłaszczenie? – przeczytaj dalszą część artykułu. 

Zasada słusznego odszkodowania za wywłaszczenie i zasada korzyści

Stawiając pytanie o to, ile wynosi odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, można udzielić jednej odpowiedzi: jest słuszne. Co to oznacza? Słuszne odszkodowanie za wywłaszczenie pod drogi to takie, które będzie ekwiwalentne do wartości utraconej [rzez dotychczasowych właścicieli nieruchomości. Aby rzeczywiście spełniało ten warunek, wycena nieruchomości musi zostać przeprowadzona w sposób rzetelny oraz w oparciu o właściwe dane dotyczące cen gruntów oraz nieruchomości. 

Kolejną zasadą, która ma bezpośrednie przełożenie na wysokość odszkodowania za wywłaszczenie, jest zasada korzyści. Ma ona zastosowanie w sytuacji, kiedy cel, w jakim została wywłaszczona nieruchomość, znacznie zwiększa jej wartość (np. wywłaszczenie terenów rolnych pod infrastrukturę drogową). W takim przypadku rzeczoznawca jest zobowiązany kierować się w wycenie zasadą korzyści, co pozytywnie przekłada się na wysokość odszkodowania. 

Wyższe odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości – kiedy?

Przyznane odszkodowania na podstawie aparatu szacunkowego może zostać dodatkowo powiększone w dwóch przypadkach:
1. Kiedy jej dotychczasowi właściciele wydadzą ją w ciągu 30, a nie jak przewiduje prawo 120 dni, wartość przyznanego odszkodowania ulega zwiększeniu o 5%. 
2. Jeśli wywłaszczona nieruchomość była budynkiem mieszkalnym lub był w niej wydzielony lokal o charakterze mieszkalnych, odszkodowanie zostaje powiększone o kwotę 10 000 zł. 
Właściciele wywłaszczonych nieruchomości powinni mieć świadomość, w jakich sytuacjach mogą ubiegać się o zwiększenie przyznanego odszkodowania. 

Sprawdź również:

Wysokość odszkodowania a lokal zamienny

Jedną z form odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości pod drogi może być przyznanie lokalu zamiennego. W takim przypadku jego wartość bezpośrednio rzutuje na wysokość odszkodowania. W sytuacji przyznania lokalu zamiennego, jego wartość pomniejsza wysokość odszkodowania za wywłaszczenie. Warto pamiętać, że z jednej strony przyznanie takiego lokalu jest dobrą wolą organu, z drugiej zaś jego przyjęcie przez wywłaszczonych również. Nikt nie może zmusić jednej strony do jego przyznania, a drugiej do jego przyjęcia. Warto o tym pamiętać szczególnie w sytuacjach, kiedy przyznany w ramach odszkodowania lokal zamienny nie odpowiada potrzebom i oczekiwaniom wywłaszczonych. 

Odszkodowanie za wywłaszczenie – terminy

Oprócz wysokości przyznanego odszkodowania za wywłaszczenia, dla osób wywłaszczonych ważne są również terminy, w jakich powinni dostać należne pieniądze. 

Sama decyzja o wysokości należnego odszkodowania powinna zostać wydana przez organ w ciągu 30 dni liczonych od dnia ustatecznienia się decyzji ZRID lub w ciągu 60 dni w przypadku decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności. 

Oczywiście osoby wywłaszczone nie musza godzić się na wysokość przyznanego odszkodowania, jeśli ich zdaniem jest ona niesłuszna. W ciągu 14 dni od daty skutecznego doręczenia decyzji mają prawo do złożenia odwołania. Jeśli jego rozwiązanie również nie będzie satysfakcjonujące, wówczas mogą skorzystać z prawa wniesienia – w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji odwoławczej - skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

W momencie zaakceptowania wysokości przyznanego odszkodowania, powinno ono zostać wypłacone przez inwestora w ciągu 14 dni od ustatecznienia się decyzji. 

Czy ww. terminy są przestrzegane w praktyce? Niestety często nie, a osoby wywłaszczone muszą dochodzić swoich praw do słusznego i terminowego odszkodowania na drodze sądowej. 

Zaliczka na odszkodowanie

W sytuacji, kiedy postępowanie w sprawie przyznania i wypłacenia słusznego odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości się wydłuża, jej dotychczasowi właściciele mogą wnioskować o wypłacenie zaliczki na poczet przyszłego odszkodowania. Jej wysokość nie może jednak przekroczyć 70% wartości odszkodowania, a wniosek o jej wypłacenie należy złożyć do inwestora realizującego inwestycję. 

Jeżeli zainteresowało Państwa powyższe temat, to zapraszamy do odwiedzenia strony wywłaszczenie.pl.

Polecamy również:

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.