Wiadomości z Zabrza

Generatory prądotwórcze - co to za urządzenia?

  • Dodano: 2018-06-29 07:15, aktualizacja: 2018-06-29 07:30

Są rzeczy, których nie używamy i o których niewiele wiemy. Nie każdy wie, jak wygląda prasa drukarska, jaki w dotyku jest welur oraz czym są generatory prądotwórcze. W tym tekście omówimy właśnie ten ostatni sprzęt.

Niewiedza nie jest grzechem

Nikt z nas nie jest „alfą i omegą”. Nie znamy się na wszystkich sprawach, nie rozumiemy jak działa każda rzecz na świecie. Nie ma w tym nic złego. Nikt nie wymaga, by chirurg miał pojęcie o naprawie autobusów, z kolei mechanik nie musi znać wszystkich 206 kości ludzkiego ciała. Część wiedzy zdobywamy w szkole i na studiach, całą resztę – kształcąc się samemu w domu. Jednak są rzeczy o których nasza wiedza jest niewielka, ponieważ albo nas one nie interesują, albo nawet nie wiedzieliśmy, że coś takiego istnieje. O generatorach prądotwórczych każdy wie, że są i mniej więcej wiemy, jak wyglądają. Ale czym są konkretnie? Jak działają generatory prądotwórcze i czy każdy może mieć taki w domu?

Generatory prądotwórcze – podstawy

Generator prądotwórczy to nic innego, jak urządzenie elektroenergetyczne stanowiące samodzielne źródło prądu. Mówiąc prościej, generatory prądotwórcze to urządzenia, które samodzielnie wytwarzają energię elektryczną. Ich zasilanie może być różne, jednak najczęściej jest to olej napędowy, benzyna oraz gaz LPG. Generatory prądotwórcze zbudowane są z: silnika spalinowego, prądnicy synchronicznej (z magnesami stałymi lub elektromagnesami), rozdzielnicy elektrycznej oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych i pomocniczych umieszczanych na wspólnej konstrukcji metalowej. Najczęściej generatory prądotwórcze możemy spotkać na budowach, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony. Wykonawca nie ma możliwości podpięcia wszystkich używanych sprzętów do sieci, więc instaluje swój własny generator prądotwórczy. Jednak nie jest to jedyne miejsce, gdzie zobaczymy tego typu sprzęt.

Inaczej agregat prądotwórczy – dla każdego

Generator prądotwórczy nazywany jest również agregatem prądotwórczym i to ta nazwa jest częściej używana. Jednak zostawiając nazewnictwo z boku, wspominaliśmy, że budowa to nie jedyna lokalizacja tych urządzeń. Generatory prądotwórcze z tego sklepu można również spotkać w domach jednorodzinnych. Tak, agregaty prądotwórcze cieszą się coraz większą popularnością pośród klientów indywidualnych. Skąd to się bierze? Wpływ na wzrost zainteresowania generatorami prądotwórczymi ma pogoda. A dokładniej letnie burze oraz zimowe mrozy. Niekiedy powodują one zerwanie linii wysokiego napięcia, co powoduje odcięcie prądu w danym regionie. Właściciel generatora prądotwórczego nie musi się jednak obawiać, bowiem agregat zasili jego dom prądem, który sam wytworzy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.