Wiadomości z Zabrza

Dlaczego systemy ERP są takie ważne dla biznesu

  • Dodano: 2017-12-01 09:30

Zarządzanie organizacjami staje się coraz trudniejszym wyzwanie we współczesnym świecie. Mnogość czynników wpływających na kondycję biznesu, dynamicznie zmieniające się otoczenie ekonomiczne oraz duża konkurencja i nasycenie rynku to tylko niektóre z trudności, jakie na swojej drodze spotykają przedsiębiorcy.

W takich sytuacjach warto rozważyć inwestycję w systemy wspomagające zarządzanie ERP (z ang. Enterprise Resource Planning). Systemy te mogą przynieść wymierne korzyści dla firm. Nie wolno jednak zapomnieć o tym, że aby uzyskać ich pełną funkcjonalność, konieczne jest skrupulatne przygotowanie plany działania, jeszcze w fazie przedwdrożeniowej.

Analizy przedwdrożeniowe oraz sam proces implementacji rozwiązania pochłania zarówno środki finansowe, jak i czas. Wiele godzin prac specjalistów, zaawansowane zdolności organizacyjne oraz duża wiedza to tylko niektóre czynniki wpływające na wysokość kosztów. Jednak wybierając zaufanego partnera wdrożeniowego znacznie zwiększamy szansę na końcowy sukces i eliminujemy ryzyko pojawienia się nieplanowanych kosztów we wszystkich fazach projektu (więcej na ten temat znajdziecie na stronie: https://hicron.com/hicron-know-how/wybrac-dobrego-dostawce-systemu-erp-7-dobrych-praktyk/) . Czemu więc warto podjąć taki wysiłek i zainwestować w systemy ERP? Powodów jest wiele.

Systemy ERP oszczędzają pieniądze

Dzięki wykorzystaniu jednego systemu do obsługi wszystkich procesów wewnątrz organizacji następuje ujednolicenie procesów biznesowych. Usprawnia to komunikacje zarówno wewnątrz organizacji, jak z podmiotami zewnętrznymi takimi jak dostawcy, klienci, partnerzy. Usprawniony przepływ informacji, który jest wynikiem integracji wszystkich komplementarnych systemów w jeden, pozwala na przyspieszenie procesu podejmowania decyzji w oparciu o pełną i aktualną wiedze. Systemy ERP eliminują konieczność wielokrotnego wprowadzania tych samych danych, co minimalizuje ryzyko występowania błędów manualnych oraz odciąża pracowników i pozwala na skupieniu się na podstawowej działalności generującej dodatkowy zysk dla przedsiębiorstwa.

Lepsza analityka dzięki ERP

Jedną z istotniejszych funkcji systemu ERP jest możliwość generowania raportów oraz spersonalizowanych statystyk bazujących na aktualnych trendach. Proces tworzenia dokumentów analitycznych jest szybki, nie wymaga dużego nakładu pracy i co najważniejsze, oparty jest o wiarygodne źródła danych. Systemy ERP umożliwiają tworzenie przejrzystych raportów dotyczących najważniejszych obszarów działalności przedsiębiorstwa i udostępnianie ich tylko osobom uprawnionym. Systemy ERP umożliwiają także wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym, co sprawia, że mogą one również służyć jako narzędzia prognostyczne (więcej o narzędziach służących do analiz prognostycznych https://www.sap.com/poland/products/analytics/predictive-analytics.html).

Optymalizacja procesów zarządzania magazynem i realizacji zamówień

Systemy ERP umożliwiają precyzyjniejsze zarządzanie magazynem i usprawniają procesy związane z realizacją zamówień. Kluczową korzyścią wynikającą z posiadania systemu ERP jest możliwość redukcji zapasów. Płynny i sprawny obieg informacji wewnątrz firmy pozwala na optymalizację posiadanych zapasów, dokładne zaplanowanie zapotrzebowania i logistykę związaną z realizacją dostaw. Dzięki systemom ERP reakcja na ewentualne braki jest szybsza, a terminy realizacji zleceń krótsze. Punktualność dostaw związana ze szczegółową wiedzą na temat stanów magazynowych stanowi punkt wyjścia do wyższego poziomu obsługi klientów i kontrahentów, co w dalszej perspektywie przełożyć się może na większą lojalność partnerów biznesowych.

Jeden system = efektywna współpraca

Wszystkie systemy ERP umożliwiają dzielenie się informacją  oraz wspólną pracę na jednym dokumencie. Jest to nie tylko bardzo wygodnie, ale gwarantuje nam, że dane są aktualne i bezpieczne. Dostęp do danych mają wszyscy uprawnieni, nie tylko kadra zarządzająca. Systemy ERP wspierają przedsiębiorstwa w budowania i prowadzeniu efektywnej komunikacji nie tylko wewnątrz organizacji, ale także z zewnętrznymi jednostkami. Skrócenie czasu realizacji zamówień i procesowania zapytań czy dokładniejsza informacja pośrednio wpływają na wyższy poziom lojalności klientów, lepsze relacje z kontrahentami i wyższy poziom sprzedaży.

Systemy ERP pozwalają na pełną integrację najważniejszych obszarów działalności gospodarczej przedsiębiorstw dzięki wykorzystaniu jednego systemu informatycznego. Spójny kierunek rozwoju i płynny obieg informacji wewnątrz organizacji przyczyna się do wzrostu efektywności podejmowanych działań i w dłuższej perspektywie do osiągania postawionych przed sobą celów biznesowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.