Wiadomości z Zabrza

Czy można jeździć na OC poprzedniego właściciela?

  • Dodano: 2019-05-13 10:45

Zakup samochodu używanego wiąże się z załatwieniem kilku niezbędnych formalności.

Poza wizytą w urzędzie skarbowym (chyba, że jesteśmy zwolnieni z opłacenia 2-procentowego podatku) oraz w wydziale komunikacji, pozostaje kwestia wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu. Co jednak zrobić, jeśli poprzedni właściciel opłacił składkę i polisa ma jeszcze długi okres ważności? Czy możemy z niej korzystać w świetle istniejących przepisów?

Sprzedawca powinien przekazać nabywcy kompletną dokumentację

Umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu, dowód rejestracyjny oraz druk świadczący o zawartej polisie OC - z takim pakietem dokumentów powinien odjeżdżać każdy nabywca używanego samochodu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej poprzedniego właściciela wraz ze wszystkimi obowiązkami oraz prawami z niego wynikającymi przechodzą na nowego właściciela z dniem zakupu pojazdu. Jeśli polisa zdążyła wygasnąć, to powinna zostać wykupiona jeszcze w tym samym dniu przez aktualnego posiadacza pojazdu. Jest to obowiązkowa procedura, ponieważ brak ważnego ubezpieczenia choćby przez jeden dzień grozi dużymi karami finansowymi sięgającymi w skrajnych przypadkach nawet kilku tysięcy złotych.

Czy wypowiadać dotychczasową umowę ubezpieczeniową?

Jeśli umowa jest ważna to istnieją dwie możliwości - korzystanie z bieżącej ochrony do końca jej trwania lub wypowiedzenie polisy.

W pierwszym przypadku należy mieć na uwadze dwie kwestie - ubezpieczenie widniejące jeszcze na poprzedniego właściciela nie odnowi się automatycznie po jego wygaśnięciu. Poza tym można się spodziewać, że ubezpieczyciel najpewniej dokona rekalkulacji (ponownego przeliczenia) składki, co może zakończyć się dla nas dopłatą.

Wybierając drugą opcję musimy wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela samochodu i jednocześnie wykupić nowe ubezpieczenie. Przed podpisaniem nowej umowy warto jest porównać ofertę kilku towarzystw ubezpieczeniowych, aby wybrać najdogodniejszą dla siebie opcję. Można dokonać tego bez wychodzenia z domu dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń znajdującemu się na stronie każdej z interesujących nas instytucji. Pamiętajmy, że każde ubezpieczenie OC zawierane jest na ten sam okres (1 rok) i różni się głównie cenami.

Dla młodych kierowców najlepsza będzie współwłasność

Samochód zakupiony przez młodą osobę, która właśnie zaczyna swoją przygodę za kierownicą, będzie droższy w utrzymaniu m. in. ze względu na większe składki OC. Tym bardziej, jeśli wybrany pojazd charakteryzuje się silnikiem o dużej pojemności. Aby uniknąć wyższych kosztów, na umowie kupna-sprzedaży można umieścić dwóch kupujących - pierwszy z nich będzie właścicielem, a drugi współwłaścicielem pojazdu. Istotną kwestią jest tutaj podział - osoba starsza (np. rodzic), posiadająca duże zniżki, powinna być właścicielem pojazdu, natomiast młody kierowca na dowodzie rejestracyjnym może figurować jako współwłaściciel. Jeśli kolejność będzie odwrotna, to koszty rocznego ubezpieczenia będą znacznie wyższe. Dzięki takiemu zapisowi można również uniknąć potencjalnej rekalkulacji składek.

Ubezpieczenie Autocasco

Polisa AC jest dobrowolna, dlatego nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela auta. Aby sobie umożliwić taką ewentualność, należy jeszcze przed podpisaniem umowy skontaktować się z ubezpieczycielem. Po wyrażeniu przez niego zgody nastąpi ponowne przeliczenie składki. Następnym krokiem jest jak najszybsze przesłanie firmie ubezpieczeniowej umowy kupna samochodu, żeby jej pracownik mógł pisemnie potwierdzić przeniesienie umowy na nowego właściciela pojazdu.

Źródła:

https://rankomat.pl/samochod/polisa-oc-kupno-sprzedaz-auta?rt_dev=c&rt_camp=361763918&rt_kw=&rt_med=cpc&rt_so=google&gclid=EAIaIQobChMIooWq0bLw4AIVhKiaCh1SggmZEAAYASAAEgJfC_D_BwE

https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/sprzedalem-kupilem-auto-co-z-oc/#

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.