Wiadomości z Zabrza

Zwiedzanie Starego Cmentarza w Zabrzu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021

  • Dodano: 2021-09-08 12:30

W niedzielę 12 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa mieszkańcy Zabrza będą mogli zwiedzić 121-letni Stary Cmentarz w Zabrzu.

Zwiedzanie Starego Cmentarza w Zabrzu

Zwiedzanie będzie trwało około 1,5 godziny i odbędzie się w trzech turach, o godzinie 12:00, 14:00 i 16:00. W programie zwiedzanie zabytkowego cmentarza oraz wykład o jego historii i dokonaniach. Na miejscu będzie też zorganizowana kwesta na ratowanie cmentarza.

Stary Cmentarz w Zabrzu znajduje się przy ulicy Wolności 196. Funkcjonował on w latach 1899-1972. 121-letni katolicki cmentarz w Zabrzu nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jest on zamknięty i od 50 lat zachował swój układ i zabytkowy charakter. Na tym historycznym cmentarzu pochowani zostali zabrzanie z klasy średniej i zwykli robotnicy.

Projekt „Stary Cmentarz”

Projekt „Stary Cmentarz” aktywnie działa od 7 lat i zaprasza do współpracy przy ratowaniu cmentarza. Cmentarz odwiedzają nieliczni krewni pochowanych tam osób, jednak spora część nagrobków wymaga pomocy, co przekracza możliwości parafii. Zaniedbana nekropolia pilnie potrzebuje wolontariuszy, darczyńców i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy nie pozwolą na jej dalszą degradację.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Jak przekazują organizatorzy, Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, regionalną jak i lokalną. Tegorocznym tematem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa są „Smaki Dziedzictwa".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również