Wiadomości z Zabrza

Zwiedzanie Starego Cmentarza w Zabrzu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021

  • Dodano: 2021-09-08 12:30

W niedzielę 12 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa mieszkańcy Zabrza będą mogli zwiedzić 121-letni Stary Cmentarz w Zabrzu.

Zwiedzanie Starego Cmentarza w Zabrzu

Zwiedzanie będzie trwało około 1,5 godziny i odbędzie się w trzech turach, o godzinie 12:00, 14:00 i 16:00. W programie zwiedzanie zabytkowego cmentarza oraz wykład o jego historii i dokonaniach. Na miejscu będzie też zorganizowana kwesta na ratowanie cmentarza.

Stary Cmentarz w Zabrzu znajduje się przy ulicy Wolności 196. Funkcjonował on w latach 1899-1972. 121-letni katolicki cmentarz w Zabrzu nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jest on zamknięty i od 50 lat zachował swój układ i zabytkowy charakter. Na tym historycznym cmentarzu pochowani zostali zabrzanie z klasy średniej i zwykli robotnicy.

Projekt „Stary Cmentarz”

Projekt „Stary Cmentarz” aktywnie działa od 7 lat i zaprasza do współpracy przy ratowaniu cmentarza. Cmentarz odwiedzają nieliczni krewni pochowanych tam osób, jednak spora część nagrobków wymaga pomocy, co przekracza możliwości parafii. Zaniedbana nekropolia pilnie potrzebuje wolontariuszy, darczyńców i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy nie pozwolą na jej dalszą degradację.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Jak przekazują organizatorzy, Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, regionalną jak i lokalną. Tegorocznym tematem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa są „Smaki Dziedzictwa".

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.