Wiadomości z Zabrza

Zmarł prof. Jerzy Sikora, kierownik Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

  • Dodano: 2019-07-16 10:30

Początek tygodnia przyniósł złe nowiny dla śląskiej ginekologii. Zmarł prof. dr hab. n. med. Jerzy Sikora, nauczyciel akademicki i wieloletni pracownik Zakładu Patologii Ciąży Katedry Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dziś obchodziłby swoje 62. urodziny.


O jego śmierci poinformował w poniedziałek, 15 lipca, Śląski Uniwersytet Medyczny. Prof. Jerzy Sikora był znanym i cenionym śląskim ginekologiem - położnikiem oraz autorem wielu publikacji naukowych. Należał do wielu towarzystw naukowych m.in.: Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a także przewodniczącym Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej. Zasiadał też w Radzie Naukowej Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu oraz w komisji powołanej w celu oceny realizacji Ministerialnego Programu Leczenia Niepłodności.


Jerzy Sikora był specjalistą z zakresu położnictwa i ginekologii a także perinatologii. Urodził się 16 lipca 1957 roku w Częstochowie. Natomiast dyplom oraz tytuł lekarza zdobył na Wydziale Lekarskim Śląskiej Uczelni w Zabrzu w 1982 roku. Pierwszą pracę jako lekarz podjął w Klinice Położnictwa i Ginekologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. W 1982 roku został pracownik, a w latach 2000-2015 pełnił stanowisko kierownika Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Z kolei w 2015 roku został kierownikiem Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. W. Starzewskiego w Zabrzu. Równolegle, był też pracownikiem Katedry Zdrowia Kobiety ŚUM w Katowicach.


Był też redaktorem naczelnym czasopisma „Ginekologia po Dyplomie” oraz współtwórcą Scentralizowanego Kardiotokograficznego Systemu Monitorowania i Nadzoru – Przed i Okołoporodowego Płodu „ MONAKO” oraz Systemu Pośredniej Elektrokardiografii Płodowej KOMPOREL.


Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem "50 lat Oddziału Śląskiego Towarzystwa Ginekologicznego”.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.