Wiadomości z Zabrza

Zmarł prof. Jerzy Sikora, kierownik Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

  • Dodano: 2019-07-16 10:30

Początek tygodnia przyniósł złe nowiny dla śląskiej ginekologii. Zmarł prof. dr hab. n. med. Jerzy Sikora, nauczyciel akademicki i wieloletni pracownik Zakładu Patologii Ciąży Katedry Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dziś obchodziłby swoje 62. urodziny.


O jego śmierci poinformował w poniedziałek, 15 lipca, Śląski Uniwersytet Medyczny. Prof. Jerzy Sikora był znanym i cenionym śląskim ginekologiem - położnikiem oraz autorem wielu publikacji naukowych. Należał do wielu towarzystw naukowych m.in.: Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a także przewodniczącym Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej. Zasiadał też w Radzie Naukowej Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu oraz w komisji powołanej w celu oceny realizacji Ministerialnego Programu Leczenia Niepłodności.


Jerzy Sikora był specjalistą z zakresu położnictwa i ginekologii a także perinatologii. Urodził się 16 lipca 1957 roku w Częstochowie. Natomiast dyplom oraz tytuł lekarza zdobył na Wydziale Lekarskim Śląskiej Uczelni w Zabrzu w 1982 roku. Pierwszą pracę jako lekarz podjął w Klinice Położnictwa i Ginekologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. W 1982 roku został pracownik, a w latach 2000-2015 pełnił stanowisko kierownika Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Z kolei w 2015 roku został kierownikiem Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. W. Starzewskiego w Zabrzu. Równolegle, był też pracownikiem Katedry Zdrowia Kobiety ŚUM w Katowicach.


Był też redaktorem naczelnym czasopisma „Ginekologia po Dyplomie” oraz współtwórcą Scentralizowanego Kardiotokograficznego Systemu Monitorowania i Nadzoru – Przed i Okołoporodowego Płodu „ MONAKO” oraz Systemu Pośredniej Elektrokardiografii Płodowej KOMPOREL.


Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem "50 lat Oddziału Śląskiego Towarzystwa Ginekologicznego”.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Iga

    Szkoda każdego człowieka, choć profesor dobrym człowiekiem nie był.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.