Wiadomości z Zabrza

Zima na drogach. Policjanci apelują o ostrożność

  • Dodano: 2021-02-11 07:00, aktualizacja: 2021-02-11 07:03

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu swojego pojazdu do panującej pory roku, zwłaszcza, że w ostatnich dniach przypomniała o sobie na polickich drogach.

Zima to szczególnie trudny okres dla kierowców. Opady śniegu i niskie temperatury powodują, że nawierzchnia jest śliska, a to wymaga od nas większej wyobraźni oraz ostrożności. Nie zapominajmy także o odpowiednim przygotowaniu samochodu do trudnych warunków drogowych.

Śnieg za oknem to radość dla dzieci, jednak z pewnością nie dla kierowców. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu swojego pojazdu do tej pory roku. Opady śniegu, niska temperatura, gorsza widoczność oraz śliska nawierzchnia to utrudnienia jakie czekają na kierowców podczas zimowej aury. W takiej sytuacji łatwiej wpaść w poślizg, droga hamowania się wydłuża i nie zawsze w porę możemy zareagować. Dostosujmy prędkość do zimowych warunków, ponieważ nie zawsze dozwolona znaczy to samo co bezpieczna. Dlatego warto zdjąć nogę z gazu, mając na uwadze swoje bezpieczeństwo oraz innych. Prócz zachowania zdrowego rozsądku o tej porze roku, nie zapomnijmy odpowiednio przygotować swój pojazd. Zmiana opon z letnich na zimowe to podstawa. Uzupełnijmy płyny w spryskiwaczach na zimowe, które są odporne na ujemne temperatury. Sprawdźmy także, czy pióra od wycieraczek nie są zużyte. Przy opadach śniegu czy marznącej mżawki, ważne jest szybkie oczyszczenie czołowej szyby i zapewnienie w ten sposób dobrej widoczności. Kiedy już odpowiednio przygotujemy swoje auto, nie zapomnijmy także o zdrowym rozsądku i przestrzeganiu kilku ważnych zasad na drodze:

  • zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,
  • dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
  • nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą- łatwo wówczas wpaść w poślizg,
  • zachowajmy ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych ,
  • bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, w tych rejonach droga przeważnie jest śliska.

Przypominając o zasadach bezpieczeństwa podczas zimy, nie możemy zapomnieć także o pieszych. Pamiętajmy przed wejściem na przejście powinniśmy upewnić się, czy bezpiecznie zdążymy przejść na drugą stronę drogi. Przede wszystkim, zaobserwujmy, czy nadjeżdżający kierowca jest w bezpiecznej odległości oraz, czy zdąży zahamować. O zmroku nie zapominajmy także o odblaskach, które poprawiają widoczność pieszego na drodze.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.