Wiadomości z Zabrza

Zatrzymano kierujących bez uprawnień

  • Dodano: 2021-09-14 07:30, aktualizacja: 2021-09-14 07:49

W zeszłym tygodniu policjanci z zabrzańskiej drogówki zatrzymali już trzech kierujących pomimo sądowego zakazu i jednego kierującego z cofniętymi uprawnieniami. Przypominamy, że takie zachowanie jest przestępstwem, za które grożą poważne konsekwencje.

Pierwszy z kierujących wpadł w ubiegły poniedziałek. 43-latek poruszał się samochodem osobowym pomimo wydanego zakazu kierowania pojazdami mechanicznym do 2025 roku.

Drugi z mężczyzn to 25-letni mieszkaniec Zabrza wpadł w ręce policjantów we wtorek. 25-latek miał od 2021 roku orzeczony przez sąd zakaz do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi ważny do lipca 2022 roku.

Trzeci z zatrzymanych to 29-latek, którego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązywał do lipca 2022 roku.

Ostatni z zatrzymanych to 59-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej poruszał się samochodem osobowym pomimo wydanej w 2011 roku decyzji o cofnięciu jego uprawnień do kierowania pojazdami.

Policjanci przypominają:

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie miał uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, a ten natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również