Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zakład Karny spełnił marzenia dzieci o kolorowej świetlicy

  • Dodano: 2018-01-30 08:30, aktualizacja: 2018-01-30 08:46

Właśnie rozpoczęły się ferie zimowe. Zobacz, co Zakład Karny w Zabrzu we współpracy z firmą Opinion Strefa Druku zo. o z Gliwic zrobił dla dzieciaków z zabrzańskiej świetlicy w ramach akcji charytatywnej pn ,,Zamiast spędzać czas na ulicy przyjdź do kolorowej świetlicy".

Cudownie jest pomagać, zwłaszcza najmłodszym. A gdy łączymy siły z wielu stron, efekty są jeszcze piękniejsze! Spotkanie podsumowujące akcję oraz przekazanie dzieciakom góry słodyczy, zabawek i gier odbyło się w dniu 29.01.2018 roku.

Razem możemy więcej

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu po raz kolejny otworzyli swoje serca i tym razem zorganizowali akcję charytatywną pn. ,,Zamiast spędzać czas na ulicy przyjdź do kolorowej świetlicy”. Przez cały styczeń zbierali dla dzieciaków ze świetlicy Miejskiego Ośrodka Pomocy  w Zabrzu przy ulicy Wyzwolenia 7 słodycze, gry, puzzle i inne zabawki.  W akcję włączyła się także ochoczo firma Opinion Strefa Druku zo.o z Gliwic, która nieodpłatnie przekazała  kolorowe naklejki naścienne ze specjalnie zaprojektowanymi dla podopiecznych placówki śmiesznymi stworkami, ptaszkami i chmurkami.

Metamorfoza, a potem wielkie wow!

Za sprawą funkcjonariuszy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki świetlica przeszła wielką metamorfozę. Gdy dzieci przyszły, po zajęciach na basenie, do świetlicy w pierwszy dzień ferii nie mogły uwierzyć swoim oczom. Nie dowierzały jak przez weekend mogły zajść w świetlicy takie zmiany. Funkcjonariusze  z Zakładu Karnego w Zabrzu nie próżnowali i  na ściany przykleili kilkadziesiąt  kolorowych naklejek. Pomagało  także  3  skazanych.  W  ten  sposób  kadra  penitencjarna  nie tylko pomagała podopiecznym świetlicy, ale także oddziaływała  poprzez przykład własny na skazanych. Pokazali jak niewiele trzeba, aby pomóc drugiej osobie,  a także, że w życiu liczy się coś więcej niż własne, często wygórowane potrzeby. Teraz ze ścian w salach zajęciowych spoglądają śmieszne stworki, które zachęcają do figli i zabawy oraz pobudzają wyobraźnię podopiecznych świetlicy. Są również napisy, które motywują do tego, aby marzyć ale i spełniać marzenia. W sali relaksacyjnej już niebawem po ścianach i suficie będą leniwie pływać  chmurki  i balony.  Dzieciakom bardzo spodobał się nowy wystrój świetlicy i stwierdziły zgodnie, że jeszcze chętniej będą przychodziły do tak kolorowej świetlicy. Z niedowierzaniem oglądały przyniesione przez funkcjonariuszy gry, puzzle  i zabawki oraz plecaki, które przydadzą się nie tylko w szkole, ale i podczas wyjść na basen czy zajęcia judo. Góra słodyczy jaką zebrali funkcjonariusze też zrobiła na nich wielkie wrażenie.

Wow ! Tych słodyczy jest tyle, że starczy nam na całe ferie – powiedziała 10 letnia Magda.  A Marek dodał  – możemy podzielić się z kolegami z innych świetlic.

Wszyscy zgromadzeni dorośli, czyli kadra świetlicy, funkcjonariusze Zakładu Karnego w Zabrzu, przedstawiciele firmy Opinion Strefa Druku zo. o z Gliwic byli bardzo dumni z takiej  postawy.  W ramach podziękowania dzieci przygotowały ogromny plakat, a także rysunki ze specjalnymi dedykacjami. Dzieci tak naprawdę nie musiały nic mówić, wystarczyło spojrzeć na  ich rozpromienione twarze.

Teraz świetlica jest azylem dla dzieci z różnych środowisk

W świetlicy dzieci spędzają kilka godzin dziennie od poniedziałku do piątku, również podczas ferii mają zapewnioną właściwą opiekę. Przychodzi do niej 20  dzieci w wieku od  5 do 13 lat, które mają różnorodne trudności pojawiające się w szkole, w kontakcie z rówieśnikami oraz pochodzące z rodzin z wieloma problemami.  Pod okiem wykwalifikowanych opiekunów dorabiają lekcje, bawią się, rozwijają zainteresowania (zajęcia taneczne, judo) po prostu konstruktywnie spędzają czas wolny.

Do tej pory do pełni szczęścia brakowało nam tylko bardziej dziecięcego i przyjaznego wystroju, który  pozytywnie wpływałby na dzieci i pobudzał ich wyobraźnię. Dzięki  akcji Zakładu Karnego  w Zabrzu oraz firmy Opinion Strefa Druku zo.o z Gliwic  nasze marzenia spełniły się. Świetlica jest azylem, miejscem, w którym dzieci mogą czuć się bezpiecznie, a także bawić i śmiać się, zapomnieć o smutkach. Bo przecież wygląd otoczenia ma duży wpływ na ich samopoczucie, a także rozwój  – podkreślała pani  Sylwia Krzemień, kierownik świetlicy.

… to nie tylko sprawienie radości dzieciom, ale i akcja profilaktyczna.

Aby w umysłach dzieci  powstawały radosne plany na przyszłość oraz wiara w ich realizację, aby  z ochotą przebywały w miejscach dla nich przeznaczonych i bezpiecznych, musi tam być miła i przyjazna atmosfera, kolorowo, ciekawie i bezpieczne.

Mamy nadzieję, że dzięki metamorfozie świetlicy oraz przekazanym grom planszowym, puzzlom i innym  zabawkom dzieci będą chętniej do niej przychodziły zamiast spędzać czas na ulicy, gdzie czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Jest to więc swego rodzaju akcja profilaktyczna, która ma zapewnić dzieciom warunki do właściwego rozwoju, ale także zapobiegać kształtowaniu się niewłaściwych postaw i zachowań, co może doprowadzić do wchodzenia w konflikt  z prawem – powiedziała ppor. Katarzyna Jabłońska, Rzecznik Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. Wiemy, że świetlice mimo ogromu wkładanej pracy i zaangażowania pracowników nie mają wystarczających środków na wiele potrzebnych rzeczy- – kontynuowała funkcjonariuszka Zakładu Karnego w Zabrzu.  

a przepis na rozwiązanie tego problemu jest przecież tak prosty:


- deko pomysłu – inicjatywa ppor. Katarzyny Jabłońskiej, Rzecznika Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu na zorganizowanie akcji na rzecz świetlicy,

- szczypta dobrej woli funkcjonariuszy, którzy przynieśli dla dzieciaków górę słodyczy, kilkadziesiąt gier planszowych, puzzli i zabawek, a także plecaki oraz firmy Opinion Strefa Druku w Gliwicach, która nieodpłatne przekazała kolorowe naklejki naścienne z autorskimi grafikami przedstawiającymi śmieszne stworki, ptaszki i chmurki, a także pracowników świetlicy, którzy pomagali jak mogli,

- gram pracy -  wykonanie prac związanych z zaprojektowaniem i  naklejaniem przygotowanych  naklejek, spakowaniem  i przewiezieniem podarunków dla dzieci.

Proporcje w przepisie oczywiście są dowolne, można je  zmieniać według uznania - później wszystko mieszamy i mamy WIELKĄ RADOŚĆ DZIECI.

Dlatego nie oglądaj się na innych, tylko zabierz  się do pracy i zrób coś dobrego dla dzieciaków z twojej okolicy. Przepis już masz – zachęcała ppor. Katarzyna Jabłońska, Rzecznik Dyrektora Zakładu Karnego  w Zabrzu.

Zakład Karny spełnił marzenia dzieci o kolorowej świetlicy

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: ppor. Katarzyna Jabłońska, Zakład Karny w Zabrzu

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • DN

    Wow :-). Ludzi wszędzie brakuje do pracy a trzech skazanych pomogło przyklejać naklejki :D. Gonić ich do sprzątania ulic bo syf okropny w Zabrzu!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.