Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Opłata za pobyt dziecka w żłobku zmieniła się. Będzie drożej niemal o połowę!

  • Dodano: 2021-04-16 14:45

Opłata za pobyt dziecka w żłobku została podwyższona i to znacznie. Rodzice najmłodszych zabrzan zapłacą niemal 50 procent więcej. Od teraz wynosi ona bowiem aż 460 złotych.


- Przegłosowano projekt uchwały Prezydent miasta w sprawie podwyższenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim z kwoty 320 zł do kwoty 460 zł! Argumentem, który został podany jest fakt, że pracownice i pracownicy żłobka nie otrzymali podwyżek wynagrodzeń od 2003 roku – komentowała informacje płynące z ostatniej sesji Rady Miasta radna Agnieszka Rupniewska.

Nowe opłaty za pobyt dziecka w żłobku w Zabrzu

Po zmianach przegłosowanych przez radnych opłata za pobyt dziecka w żłobku wynosi 1,50 zł za każdą rozpoczętą godzinę (do 10 godzin dziennie). 

Ustalona została także maksymalna opłata dzienna za wyżywienie dziecka objętego opieką w żłobku. Wynosi 8,00 zł za każdy dzień korzystania z posiłków. 

Będą zniżki

Istnieje także możliwość skorzystania z częściowego zwolnienia od ponoszenia opłat za pobyt dziecka w żłobku. Kto może z tego skorzystać?

  • Rodzice/opiekunowie prawni, których dwoje dzieci równocześnie korzysta z opieki w żłobku ponoszą opłatę w wysokości 1,00 zł za każde dziecko, za każdą godzinę pobytu. 
  • Osoby korzystające z programu "Rodzina na 5+" zgodnie z uchwałą XIV/145/11 Rady Miejskiej z dnia 12 września 2011 r. w sprawie uchwalenia programu "Rodzina na 5+", nie ponoszą opłaty za pobyt dziecka w żłobku. 

Kolejna aktualizacja „żłobkowego cennika” dotyczy opłaty za wydłużony pobyt dziecka w żłobku ponad 10-godzinny wymiar dzienny. Ta będzie wynosiła 20,00 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki. 

Dlaczego zdecydowano się na podniesienie opłaty za pobyt dziecka w żłobku?

- Ostatnia regulacja stawki za wyżywienie oraz pobyt dziecka w Żłobku została ustalona w 2013 r. W związku ze wzrostem cen produktów spożywczych oraz utrzymania jednostki zasadne jest wprowadzenie nowej opłaty za pobyt, wzrost o 0,50 zł za każdą godzinę pobytu oraz nowej stawki opłaty za wyżywienie dziecka z obecnej 6 zł na 8 zł za każdy dzień korzystania z posiłku – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Sprawa podwyżek była długo dyskutowana. Wielu radnych wskazywało, że argument dotyczący konieczności wprowadzenia podwyżek dla nauczycieli jest nietrafiony. Płace te należy podnieść, to jasne, ale nie w dobie pandemii i nie kosztem innych rodziców.

- Podwyżki oczywiście są zasadne, bo i praca jest wyjątkowa. Pytanie tylko czy rodzice, szczególnie w dobie pandemii, powinni z zaskoczenia dowiadywać się, że opłata za żłobek WZROSŁA o blisko 50%?! Czy nie przypomina Wam to podwyżek czynszów, które władze Miasta próbowały wymusić na mieszkańcach jakiś czas temu? – pyta radna Rupniewska.

Z podwyżkami nie zgadza się m.in. radna Urszula Potyka.

- Wielokrotnie apelowaliśmy o podniesienie płac nie tylko pracowników żłobków, ale MOPRu, DPSu Urzędu Miasta. Wydaje mi się, że to nieuczciwe, że ci pracownicy MOPRu, którzy oddają dziecko do żłobka (...) mają płacić więcej. Teraz kiedy jest pandemia, jest źle, kiedy pracownicy dopominają się o podwyżki i nie mogą ich dostać, a w zamian dostaną podwyżkę opłat za żłobek, żeby dać podwyżki pracownikom żłobka - rada Urszula Potyka.

W czasie sesji Rady Miasta skonkretyzowano także, że pracownicy żłobków otrzymają w przyszłości podwyżkę w wysokości 400 zł.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.