Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Czy w mieście zostaną ustawione ogólnodostępne szafy z odzieżą dla potrzebujących?

  • Dodano: 2023-03-03 08:45, aktualizacja: 2023-03-03 09:08

Ciepłodzielnie, czyli ogólnodostępne miejsca do dzielenia się odzieżą w okresie zimowym, funkcjonują w wielu polskich miastach. Kilka lat temu koncepcję tę wdrożono m.in. w Rudzie Śląskiej, gdzie na specjalnych wieszakach zlokalizowanych w okolicy przystanków autobusowych osoby potrzebujące mogły znaleźć ciepłe, zimowe ubrania. A w Zabrzu?

Zobacz także:

Sprawa utworzenia miejsca, a dokładnie szaf z wieszakami, w Zabrzu pojawiła się w publicznej debacie za sprawą jednego z radnych. Rafał Grygiel złożył bowiem w tej sprawie interpelację. Zwrócił się do władz miasta z prośbą o „ustawienie szaf z wieszakami, aby osoby dobrej woli mógłby oddawać odzież potrzebujących”. 

Wskazał też miejsca, w których takie szafy mogłyby stanąć. Wskazał, że dogodna będzie lokalizacja w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz w kościele św. Kamila i kościół św. Anny w Zabrzu. 

Co sądzą o tym pomyśle władze miasta?

- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu (dalej: MOPR), zgodnie z katalogiem form pomocy określonym w art. 36 ustawy o pomocy społecznej, udziela pomocy w formie rzeczowej w tym odzieży. W MOPR funkcjonuje magazyn rzeczy używanych, w którym można otrzymać odzież i obuwie. Pracownik odpowiedzialny za obsługę magazynu dba o jakość wydawanej odzieży oraz jej walory higieniczne – wskazano w odpowiedzi zabrzańskiego magistratu na interpelację radnego. 

Dodano też, że osoby potrzebujące, w tym również dotknięte problemem bezdomności, regularnie korzystają z tej formy pomocy. 

- (..) od wielu lat odzież do magazynu dostarczają mieszkańcy miasta, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje. Ponadto w strukturach MOPR funkcjonują dwie placówki dla osób bezdomnych, Noclegownia przy ul. Trocera 63 oraz Ogrzewalnia przy ul. Stalmacha 7. W razie konieczności osoby bezdomne mają wydawaną odzież w wymienionych placówkach – wskazuje magistrat.

Magistrat: wsparcie jest wystarczające

W sprawie otrzymania wspomnianej pomocy potrzebujący mogą kontaktować się z Agnieszką Gabor, głównym specjalistą ds. pomocy społecznej (tel. 32 37 33 406, Urząd Miejski, 41-800 Zabrze, ul. Powstańców Śląskich 5-7).

- W miarę potrzeb podopiecznych wydawane są im skierowania do odbioru odzieży z magazynu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu, który mieści się przy ul. 3-go Maja 16 – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.

Tym samym pomysł radnego nie spotkał się z zainteresowaniem miasta, które skrupulatnie wylicza formy pomocy, z jakich mogą skorzystać osoby potrzebujące. Obowiązujące rozwiązania uznano za „wystarczające i zaspakajające potrzeby osób, które wymagają wsparcia”.

Komentarze (1)    dodaj »

  • mieszkaniec

    I będzie kolejny bajzel. Jak wyglądają punkty zbierania odzieży PCK. Syf i stare szmaty wokół. Jeśli ktoś chce pomóc potrzebującemu - niech to zrobi osobiście. A swoją drogą skoro funkcjonuje już taki magazyn pomocy to po kij dublować temat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również