Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Bronisław Hager to patron jednej z ulic. Niebawem wydane zostaną jego wspomnienia

  • Dodano: 2023-01-25 11:30, aktualizacja: 2023-01-25 13:44

Kolejna postać związana z Zabrzem zostanie upamiętniona. To Bronisław Hager, którego wspomnienia niebawem zostaną wydane drukiem. W zabrzańskich Biskupicach znajduje się ulica jego imienia, która łączy dzielnicę z centrum miasta. Nie wszyscy zabrzanie pamiętają jednak, kim był wspomniany patron.

Kim był Bronisław Hager?

Bronisław Hager został upamiętniony w Panteonie Górnośląskim, w sali ludzi nauki. Urodził się 30 stycznia 1890 roku w Miłosławiu, a zmarł 30 czerwca 1969 w Tarnowskich Górach. Był lekarzem, ale też działaczem niepodległościowym i społecznym. Mając zaledwie 13 lat rozprowadzał ulotki na rzecz wyboru Wojciecha Korfantego do Koła Polskiego w parlamencie niemieckim. 

Uczył się w gimnazjum w Pszczynie, ale kilka lat później przeniósł się do Lucerny w Szwajcarii, gdzie zdał maturę. Tam też podjął studia medyczne, jednakże po zaledwie roku studiowania przeprowadził się do Krakowa, gdzie 27 marca 1914 roku otrzymał dyplom lekarski w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy wybuchła I wojna światowa pracował w stolicy Małopolski, gdzie zatrudniono go w klinice ginekologiczno-położniczej i pogotowiu w Krakowie. Niedługo później otrzymał powołanie do wojska austriackiego. Pełnił służbę w różnych formacjach sanitarnych szpitala polowego pod egidą austriackiego Czerwonego Krzyża. Był m.in. lekarzem „szpitala cholerycznego”.

Bronisław Hager: I wojna światowa i 20-lecie międzywojenne

Kiedy wojna dobiegła końca, trafił do niewoli ukraińskiej. Udało mu się powrócić do domu w Zabrzu dopiero w czerwcu 1919 roku. Bronisław Hager nie próżnował. Już miesiąc później podjął pracę w zabrzańskim szpitalu. To jednak nie wszystko, bowiem jedną z jego pasji był śpiew. Postanowił zatem dołączyć do miejskiego chóru. Powierzono mu kierowanie chórem męskim „Moniuszko”. Aktywnie działał także w podziemiu niepodległościowym. Był założycielem i kierownikiem Delegatury Komisarza Opiekuńczego Polskiego Czerwonego Krzyża na Niemcy z siedzibą w Zabrzu, a Wojciech Korfanty mianował go komisarzem plebiscytowym na powiat zabrski.

Co więcej, wraz z wybuchem III powstania śląskiego, mianowano go komisarzem cywilnym i lekarzem pułku im. Stefana Czarnieckiego. Zabrze porzucił w 1922 roku, zatem wtedy kiedy w wyniku plebiscytu miasto znalazło się po niemieckiej stronie. Lekarz i patriota przeprowadził się do Tarnowskich Gór, gdzie dalej pracował jako medyk. Niedługo później został nawet tarnogórskim radnym, a później, w latach 1927-1930, nawet wiceburmistrzem. Za jego kadencji w Tarnowskich Górach powstała m.in. oczyszczalnia ścieków, kanalizacja, łaźnia miejska, dom seniora oraz szkoła powszechna.

Uczestniczył w kampanii wrześniowej


Podczas II wojny światowej ponownie wrócił do służby. Pracował najpierw w szpitalu w Tarnowskich Górach, a później w Tarnopolu, a po zakończeniu kampanii wrześniowej wyjechał do Francji, gdzie służył w Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w Combourg do czerwca 1940 roku, kiedy został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Na Wyspach pracował m.in. jako lekarz szkolny polskiego gimnazjum w Szkocji, później był też kierownikiem Sekcji Lekarskiej w Ministerstwie Odbudowy Administracji Publicznej Rządu Polskiego w Londynie, a także członkiem Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, z kolei w czerwcu 1945 roku mianowano go lekarzem do spraw pomocy i odbudowy UNRRA.


Wojenna tułaczka zakończyła się w 1946 roku, a do domu wrócił dopiero rok po zakończeniu II wojny światowej. W nowej polskiej rzeczywistości nadal pracował jako lekarz. Zatrudnienie znalazł w jednym z chorzowskich szpitali, a później przeniósł się do Tarnowskich Gór. Choć zmarł w mieście, w którym pełnił mandat radnego, chciał, aby pochowano go właśnie w Zabrzu. Tak też uczyniono.

Bożena Hager-Małecka to córka Bronisława Hagera

Swoją pasję i poglądy przekazał córce, która powinna być dobrze znana mieszkańcom Zabrza. To jej imię nosi biskupickie rondo znajdujące się tuż przy Lidlu, a obok ulicy Bronisława Hagera. Mowa o Bożenie Hager-Małeckiej, córce Bronisława i Ludmiły Rudzkiej, którą Hager poślubił w 1920 roku.

Wspomnienia Bronisława Hagera zostaną wydane

Teraz jego wspomnienia ujrzą światło dzienne. We wtorek, 24 stycznia, w Muzeum w Tarnowskich Górach podpisana została umowa między Stanisławem Torbusem, (prawnukiem Bronisława Hagera) Beatą Kiszel (dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach) i Elżbietą Dębowską (dyrektor Muzeum Miejskiego w Zabrzu) dotycząca wydania wspomnień Bronisława Hagera. Publikacja nosi tytuł „Moja droga do wolności. Wspomnienia z młodych lat”. Wspomnienia Bronisława Hagera obejmują czas od wczesnego dzieciństwa autora spędzonego w Pszczewie, poprzez lata szkolne w Pszczynie i Zaborzu (obecnie dzielnicy Zabrza), studia w Zurychu i Krakowie, służbę w armii austriackiej w czasie pierwszej wojny światowej, aż po lata 1919–1922. 

Wiadomo też, że książka „Moja droga do wolności. Wspomnienia z młodych lat” zostanie wydana już w tym roku. 

Źródła:
M. Karnówka, J. Stomska: Bronisław Hager lekarz, społecznik, samorządowiec,Tarnowskie Góry, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, 2004. 
Ł. M. Drozdz, I.J. Iwaniszyn-Popowicz: Doktor Bronisław Hager (1890–1969) – lekarz i polityk. „Wiadomości Lekarskie”, 2008

Komentarze (1)    dodaj »

  • Zabrzanka

    Dziękuję za ten artykuł. Proszę, idźcie tym śladem, przybliżcie życiorysy innych patronów zabrzańskich ulic, szczególnie tych bardzo lokalnych. Kim byli: plutonowy Ryszard Szkubacz, Filipina Płaskowicka, Karol Hermisz itd.?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również