Wiadomości z Zabrza

Zabrze będzie miało BiblioBus, czyli mobilną bibliotekę? Pojawił się taki pomysł!

  • Dodano: 2021-02-18 07:45, aktualizacja: 2021-02-18 11:11

Radny Kamil Żbikowski zaproponował, żeby do Zabrza zawitał BiblioBus, czyli obwoźna biblioteka. Czy pomysł doczeka się realizacji? BiblioBus to doskonała propozycja dla miłośników książek, którzy mieszkają z dala od filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Czym jest? Spieszymy z wyjaśnieniami, że to obwoźna biblioteka. Rolę BiblioBusa mogą pełnić zarówno autobusy, jak i zaadaptowane do tego celu samochody ciężarowe. Pojazdy te wyposażone są w regały z książkami i czasopismami. Co więcej, posiadają także stoliki do czytania.

BiblioBusy kursowały po Polsce w latach 70. XX wieku

Co ciekawe, w Polsce bibliobusy nie stanowią novum, bowiem można je było zobaczyć na ulicach kraju już w latach 70. XX w. Jednakże z uwagi na to, że nie cieszyły się popularnością, a przy tym były drogie w eksploatacji i niefunkcjonalne, postanowiono z nich zrezygnować.

Teraz pomysł powrócił za sprawą radnego Kamila Żbikowskiego. Radny zaproponował stworzenia miejskiego BiblioBusu, czyli mobilnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

Specjalnie przerobiony autobus wyposażony w kolekcję książek i miejsce do czytania mógłby regularnie docierać do tych dzielnic, osiedli i zakątków Zabrza, w których nie ma stacjonarnej filii biblioteki publicznej, a także do szkół czy klubów seniora, gdzie mógłby być częścią akcji promocji czytelnictwa wśród młodszych i starszych. W weekendy mógłby przystawać w parkach, oferując wypożyczenie książki do poczytania na łonie przyrody – wskazuje radny Kamil Żbikowski.

Dodał też, że BiblioBus od wielu lat kursuje w Szwajcarii zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy.

Koszt stworzenia podobnego pojazdu, a raczej biblioteki na kółkach, byłby symboliczny w stosunku do potencjalnych korzyści – podkreśla radny.

Przyznaje też, że mobilną bibliotekę można ulokować w jednym z wycofanych z użytku pojazdów.

Co sądzicie o takim pomyśle?

Warto zaznaczyć, że Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu oferuje „Książkę na telefon”. Usługa ta przeznaczona jest dla osób, którym stan zdrowia, wiek lub stopień niepełnosprawności nie pozwalają na osobiste wypożyczanie książek w lokalach Biblioteki. Osobom takim zamówione wcześniej tytuły dostarczane są do domu przez pracowników MBP.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.