Wiadomości z Zabrza

Zabrze będzie miało BiblioBus, czyli mobilną bibliotekę? Pojawił się taki pomysł!

  • Dodano: 2021-02-18 07:45, aktualizacja: 2021-02-18 11:11

Radny Kamil Żbikowski zaproponował, żeby do Zabrza zawitał BiblioBus, czyli obwoźna biblioteka. Czy pomysł doczeka się realizacji? BiblioBus to doskonała propozycja dla miłośników książek, którzy mieszkają z dala od filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Czym jest? Spieszymy z wyjaśnieniami, że to obwoźna biblioteka. Rolę BiblioBusa mogą pełnić zarówno autobusy, jak i zaadaptowane do tego celu samochody ciężarowe. Pojazdy te wyposażone są w regały z książkami i czasopismami. Co więcej, posiadają także stoliki do czytania.

BiblioBusy kursowały po Polsce w latach 70. XX wieku

Co ciekawe, w Polsce bibliobusy nie stanowią novum, bowiem można je było zobaczyć na ulicach kraju już w latach 70. XX w. Jednakże z uwagi na to, że nie cieszyły się popularnością, a przy tym były drogie w eksploatacji i niefunkcjonalne, postanowiono z nich zrezygnować.

Teraz pomysł powrócił za sprawą radnego Kamila Żbikowskiego. Radny zaproponował stworzenia miejskiego BiblioBusu, czyli mobilnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

Specjalnie przerobiony autobus wyposażony w kolekcję książek i miejsce do czytania mógłby regularnie docierać do tych dzielnic, osiedli i zakątków Zabrza, w których nie ma stacjonarnej filii biblioteki publicznej, a także do szkół czy klubów seniora, gdzie mógłby być częścią akcji promocji czytelnictwa wśród młodszych i starszych. W weekendy mógłby przystawać w parkach, oferując wypożyczenie książki do poczytania na łonie przyrody – wskazuje radny Kamil Żbikowski.

Dodał też, że BiblioBus od wielu lat kursuje w Szwajcarii zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy.

Koszt stworzenia podobnego pojazdu, a raczej biblioteki na kółkach, byłby symboliczny w stosunku do potencjalnych korzyści – podkreśla radny.

Przyznaje też, że mobilną bibliotekę można ulokować w jednym z wycofanych z użytku pojazdów.

Co sądzicie o takim pomyśle?

Warto zaznaczyć, że Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu oferuje „Książkę na telefon”. Usługa ta przeznaczona jest dla osób, którym stan zdrowia, wiek lub stopień niepełnosprawności nie pozwalają na osobiste wypożyczanie książek w lokalach Biblioteki. Osobom takim zamówione wcześniej tytuły dostarczane są do domu przez pracowników MBP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również