Już od sześciu lat Stowarzyszenie Nowe Zabrze prowadzi w mieście program Jadłodzielni – społecznych lodówek, które pomagają przeciwdziałać marnowaniu żywności i wspierać osoby potrzebujące. Pod hasłem „poczęstuj się, jeśli potrzebujesz, podziel się, jeśli możesz”, każdy może zostawić nadwyżki jedzenia lub zabrać potrzebne produkty.
W Zabrzu funkcjonują trzy Jadłodzielnie:
- ul. 3 Maja 19 (dom parafialny parafii pw. św. Anny),
- ul. Dubiela 10 (westybul kościoła pw. św. Kamila),
- ul. Roosevelta 104 (kościół pw. św. Józefa).
Studniówkowe dzielenie się dobrem
Szczególną uwagę przyciąga coroczna inicjatywa skierowana do maturzystów. Od trzech lat Stowarzyszenie Nowe Zabrze zachęca młodzież do przekazywania nadwyżek jedzenia pozostałego po balach studniówkowych.
„Ta inicjatywa pokazuje, jak ważne jest odpowiedzialne podejście do żywności oraz dzielenie się z innymi. Cieszy nas, że młodzież aktywnie włącza się w nasze działania, dając przykład całej społeczności” – mówi Jacek Czajkowski, koordynator akcji.
„Zabrzańska młodzież, od trzech lat dzieląc się żywnością po balach studniówkowych, pokazuje, że egzamin dojrzałości zdaje na piątkę” – dodaje Agnieszka Rupniewska, prezes Stowarzyszenia Nowe Zabrze.
Ekologiczna i społeczna odpowiedzialność
Dzięki działalności Jadłodzielni mieszkańcy Zabrza nie tylko ograniczają marnowanie żywności, ale również budują świadomość ekologiczną i społeczną. To przykład, jak małe gesty mogą zmieniać życie lokalnej społeczności i inspirować innych.