Wiadomości z Zabrza

Za nami XV Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego

  • Dodano: 2019-07-02 07:45, aktualizacja: 2019-07-02 08:01

30 czerwca w naszym mieście odbył się XV Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego. Impreza rozpoczęła się o godz. 14.00 na placu Teatralnym. Na powitanie zagrała Górnicza Orkiestra Dęta "Pokój" pod dyrekcją Jacka Kampy.

Uroczyste otwarcie gali festiwalowej zainaugurowano o godz. 15.00 na parkingu CH Platan. Wystąpiło tam sześć orkiestr. Jako pierwsza zagrała Górnicza Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza. 

Koncert odbył się pod honorowym patronatem prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik oraz prezesa Polskiej Grupy Górniczej S.A. Tomasza Rogali.

Edward E. Czerny, to zabrzanin urodzony w 1917 roku w istniejącym do dziś budynku przy ul. Sienkiewicza 23

Miał słuch absolutny. Edukację muzyczną rozpoczął w szkole muzycznej przy ul. Rataja a kontynuował ją w konserwatorium w Berlinie studiując kompozycję, teorię oraz edukację muzyczną. Jego słuch muzyczny, talent i niezwykła pracowitość, sprawiły, że już jako nastolatek pisał aranżacje dla orkiestr rozrywkowych „Haus Metropol” oraz „Admiralpalast”, które potem prowadził.

Po wojnie twórczo organizował życie kulturalne w Zabrzu, współtworząc Oddział Związku Muzyków w Zabrzu oraz będąc członkiem Zabrzańskiej Orkiestry Filharmonicznej pod dyr. E. Gielnika, dla której pisał opracowania i aranżacje muzyczne. W latach 1948-81 zajmował się komponowaniem i aranżacjami dla orkiestr symfonicznych i rozrywkowych Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi oraz dla orkiestr dętych i big bandów. W 1960 roku poprowadził koncert inaugurujący powstanie nowej zabrzańskiej instytucji kultury – Domu Muzyki i Tańca. Przez wiele lat prowadził stałe audycje radiowe w I i II Programie Polskiego Radia. W 1979 roku komitet Papieski zwrócił się do kompozytora o opracowanie pieśni Boże coś Polskę z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. W 1981 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie w 2003 roku w Salzgitter zmarł. 

Za nami XV Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.