Wiadomości z Zabrza

Z uczniami o odpowiedzialności prawnej i cyberzagrożeniach

  • Dodano: 2018-01-31 08:30, aktualizacja: 2018-01-31 08:46

Od początku tego roku policyjni profilaktycy z komendy miejskiej niemal codziennie prowadzą prelekcje z uczniami zabrzańskich placówek oświatowych.

Tym razem z uczniami szkół podstawowych i średnich rozmawiali o odpowiedzialności prawnej oraz o cyberzagrożeniach, w tym o odpowiedzialnym korzystaniu z portali społecznościowych. W 14 prelekcjach udział wzięło ok. 280 uczniów. Policyjne prelekcje stanowią element kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”.

Zabrzańscy mundurowi zajmujący się profilaktyką społeczną odwiedzili uczniów ze Szkół Podstawowych nr 14, 16 i 42, licealistów z IX Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniów Technikum nr 3 w Zabrzu. W styczniowych prelekcjach udział wzięło około 280 słuchaczy.

Tematem policyjnych prelekcji w podstawówkach była odpowiedzialność prawna nieletnich oraz cyberzagrożenia. Uczniowie poznali wybrane przepisy najważniejszego aktu prawnego regulującego kwestie prawne dotyczące nieletnich - ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Mowa była o czynach karalnych i przejawach demoralizacji, karach i środkach karnych przewidzianych przez ustawę ale także o wybranych przepisach prawa, które młode osoby często naruszają nie mając do końca świadomości konsekwencji swoich zachowań. Mundurowi poruszyli problematykę przemocy i agresji szkolnej i rówieśniczej – również w aspekcie negatywnych zachowań występujących w internecie. Przemoc i hejt internetowy to coraz powszechniejsze zjawisko, o którym należy rozmawiać.

Tematem zajęć z uczniami szkół średnich była natomiast odpowiedzialność prawna po ukończeniu 17 roku życia. Jest to o tyle istotne, ponieważ w przypadku popełnienia przestępstwa po ukończeniu 17 roku życia, ich sprawca odpowiada na zasadach kodeksu karnego – czyli jako osoba dorosła. Tymczasem wiele osób uważa, że dopiero po ukończeniu 18 lat za swoje przewinienia odpowiadamy jako osoby dorosłe. Młodzież dowiedziała się m.in. tego, że odpowiedzialność karną możemy ponieść nie tylko za popełnienie przestępstwa, ale również za usiłowanie jego popełnienia, przygotowanie, podżeganie lub pomocnictwo. Mundurowi omówili przewidziane przepisami prawa kary, środki karne i środki zabezpieczające. Dalsza część prelekcji poświęcona była omówieniem konkretnych przestępstw – tym występującym najczęściej, budzącym największy społeczny sprzeciw czy obawy, a także naruszeniom prawa, których sprawcy często nie mają świadomości, że popełniony przez nich czyn to przestępstwo, a nie np. wykroczenie. Profilaktycy poruszyli również temat odpowiedzialnego korzystania z portali społecznościowych. Z jednej strony przestępstwa takie jak znieważenie, zniesławienie czy groźby coraz częściej występują właśnie w cyberśrodowisku. Z drugiej strony część młodzieży ma skłonności do umieszczania w sieci swoich zdjęć, które początkowo wydają im się zabawne, a po pewnym czasie dochodzą do wniosku, że tego typu fotografie nie przedstawiają ich w najlepszym świetle. Niestety usunięcie takich zdjęć czy informacji ze swojego konta nie zawsze oznacza, że zostały one definitywnie skasowane. Czasem informacje umieszczane przez nas w internecie, takie jak zdjęcia, żyją potem własnym życiem i mogą trafić w niepowołane ręce bądź postawić nas w niekorzystnym świetle.

Odpowiedzialność prawna, a wiek sprawcy oraz szeroko rozumiana tematyka cyberzagrożeń to tylko część obszarów tematycznych, jakie zabrzańscy mundurowi poruszają na prelekcjach w placówkach oświatowych. Jednym z ważnych zagadnień, zwłaszcza przed okresem przerwy w edukacji uczniów, jest problematyka handlu ludźmi. Policyjne prelekcje są elementem kampanii informacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również