Wiadomości z Zabrza

XVIII Dzień Nauki zainaugurował działalność zabrzańskiej Wieży Ciśnień! [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2022-10-10 08:00, aktualizacja: 2022-10-10 14:50

To kolejna odrestaurowana perełka na szlaku zabytków postindustrialnych! W miniony piątek pierwszy raz otwarła swoje podwoje dla zwiedzających po kompleksowym remoncie, który przeszła w ciągu ostatnich pięciu lat. XVIII Dzień Nauki, który zorganizowano na terenie należącym do Wieży, był m.in. okazją do podsumowania projektu pn. „Wiele potrzeb jeden cel” realizowanego przez zabrzańskie placówki oświatowe. Patronem tegorocznej edycji był Śląski Park Technologii Medycznych – Kardio-Med Silesia i Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi.

Dzień Nauki 2022 za nami!

W ramach Dnia Nauki na uczniów zabrzańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych czekało kilkadziesiąt stoisk. W tym roku po raz pierwszy po pandemicznej przerwie Obchody Dnia Nauki wróciły do tradycyjnej formy targów. Każda z przygotowanych wystaw prezentowała najciekawsze i najmocniejsze strony zabrzańskich placówek edukacyjnych. Wśród wystawców nie zabrakło m.in. Politechniki Śląskiej czy Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Podczas imprezy odbyło się również wręczenie nagród i wyróżnień dla szkół, które brały udział w projekcie „Wiele potrzeb jeden cel”.

Wieża Ciśnień już otwarta

Tegoroczna edycja Dnia Nauki odbyła się w zrewitalizowanej przestrzeni wokół wybudowanej w 1909 roku wieży ciśnień. Zaprojektowana w stylu ekspresjonistycznym przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose budowla hydrotechniczna przez ostatnie lata przeszła gruntowną przebudowę, dzięki której od dziś pełni zupełnie nową funkcję. Mieszkańcy będą mogli nie tylko zobaczyć interaktywną wystawę o węglu w przyrodzie, ale również skorzystać z gościnności lokalu gastronomicznego położonego 40 metrów nad ziemią.

– Do starej wieży wraca właśnie nowe życie – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Zabrzańska wieża ciśnień to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy, obiektów tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu kolejne piękne miejsce – dodaje prezydent.

Całkowity koszt rewitalizacji wyniósł 34,2 mln zł, z czego prawie 24 mln zł pozyskano z unijnego dofinansowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również